6 grudnia 2021

Jak często karani są oskarżeni o znęcanie się nad zwierzętami? Najnowszy raport Stowarzyszenia Otwarte Klatki

W latach 2017-2019 w objętych badaniem prokuraturach zarejestrowano łącznie 4748 spraw o przestępstwo znęcania się nad zwierzętami (art. 35 ustawy o ochronie zwierząt), z czego tylko 18,64% spraw zakończyło się wniesieniem do sądu aktu oskarżenia. Otwarte Klatki podkreślają: poziom ochrony prawnej zwierząt w Polsce wymaga gruntownej poprawy.

Raport został opracowany na podstawie odpowiedzi otrzymanych od prokuratur okręgowych, sądów rejonowych, okręgowych oraz apelacyjnych w trybie dostępu do informacji publicznej. Autorzy raportu wskazują, że w latach 2017-2019 w objętych badaniem prokuraturach zarejestrowano łącznie 4748 spraw o przestępstwa z art. 35 u.o.z., z czego tylko 18,64% spraw zakończyło się wniesieniem do sądu aktu oskarżenia – w przypadku aż 75,78% spraw prokuratorzy podejmowali samodzielnie albo zatwierdzali decyzje organów ścigania o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu dochodzenia.

Na podstawie informacji uzyskanych od sądów wynika, że 82,3% wszystkich przeprowadzonych spraw zakończyło się wymierzeniem kary. W latach 2017-2019 znacząco spadł odsetek kar pozbawienia wolności, ale jednocześnie wzrósł stosunek kar bezwzględnego pozbawienia wolności do kar pozbawienia wolności w zawieszeniu – oznacza to, że sądy częściej wymierzają kary bezwzględnego pozbawienia wolności, nie przyznając złagodzenia kary, jakim jest jej zawieszenie.

Otwarte Klatki podkreślają budzącą niepokój statystykę – w przypadkach celowego zabicia zwierzęcia, nieraz w sposób brutalny, sądy często nie orzekały środka karnego w postaci zakazu posiadania zwierząt. Co więcej, sądy orzekały przepadek zwierząt tylko w 21,5% spraw – oznacza to, że większość zwierząt, które doznały krzywdy pozostaje pod opieką swoich oprawców.

W teorii wydaje się, że ustawa o ochronie zwierząt wyznacza całkiem wysokie standardy, jednakże w praktyce ciężko jest egzekwować jej przepisy – mówi Magdalena Górak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Co więcej, sama ustawa ma już ponad 20 lat. W tym czasie zmienił się poziom wiedzy o tym, jak zwierzęta cierpią i odczuwają ból, a także wzrosła świadomość społeczeństwa, które chce lepsze ochrony zwierząt – dodaje Górak.

Według badań opinii publicznej przeprowadzonego przez Biostat pod koniec 2019 r. aż 85% Polek i Polaków chce powołania Rzecznika Ochrony Zwierząt. Otwarte Klatki podkreślają w raporcie, że podstawowym i ogólnym zadaniem Rzecznika powinno być stanie na straży stosowania i przestrzegania przepisów z zakresu ochrony zwierząt, ale też edukacja społeczna w zakresie związanym z prawną ochroną zwierząt.

Pełny raport Stowarzyszenia dostępny jest pod tym linkiem. Otwarte Klatki zbierają także podpisy pod petycją o powołanie Rzecznika Ochrony Zwierząt: https://www.otwarteklatki.pl/rzecznik-zwierzat/.

Grafiki do wykorzystania i raport:

https://drive.google.com/drive/folders/1AvpNdU1dvtKKxXVNg5ZV_0KlJLqPkSLN?usp=sharing

 

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120