24 maja 2022

Już 88% globalnych polityk firm o rezygnacji z jaj z chowu klatkowego weszło w życie

Koalicja Open Wing Alliance (OWA), do której należy polskie Stowarzyszenie Otwarte Klatki, opublikowała nowy raport, według którego zdecydowana większość firm, które zobowiązały się do rezygnacji z jaj z chowu klatkowego w swoim łańcuchu dostaw do 2021 roku, zakończyły proces transformacji. Globalnie wydanych zostało już ponad 2300 korporacyjnych polityk dobrostanu kur niosek.

Nowe dane pokazują przełomowy moment w globalnej branży jajczarskiej, na który wpływ miały negocjacje prowadzone przez 80 organizacji prozwierzęcych z 63 krajów, które tworzą OWA. Tendencję do odchodzenia od chowu klatkowego kur widać zarówno w Stanach Zjednoczonych, gdzie już dziesięć stanów uchwaliło ustawy zakazujące stosowania klatek bateryjnych w chowie kur, jak i w Unii Europejskiej, gdzie Parlament Europejski zagłosował za unijnym zakazem hodowli klatkowej w zeszłym roku, a zakazy niezależnie wchodzą lub weszły już w życie w krajach takich jak m.in. Austria, Niemcy i Czechy.

 

Kluczowe wnioski z raportu są następujące:

  • ponad 2300 firm na całym świecie podpisało oficjalne zobowiązania do wycofania jaj z chowu klatkowego, a terminy realizacji 982 z nich przypadają na rok 2021 lub wcześniej;
  • 88% wszystkich zobowiązań dotyczących rezygnacji z jaj z hodowli klatkowej z terminem realizacji do 2021 roku lub wcześniej zostało spełnionych;
  • całkowite przejście na bezklatkowy łańcuch dostaw zaobserwowano we wszystkich branżach, w tym u: 394 restauracji, 231 producentów żywności, 133 sprzedawców detalicznych, 96 firm świadczących usługi gastronomiczne i cateringowe, 73 firm hotelarskich, 38 producentów jaj, 16 dystrybutorów i hurtowni;
  • zaledwie 4% firm, które podpisały zobowiązanie, nie wdrożyło go jeszcze w życie, ale publicznie informuje o swoich postępach, a tylko 8% nie informuje publicznie o statusie swojego procesu rezygnacji z jaj klatkowych.

Globalny postęp w wycofywaniu jaj z chowu klatkowego przez firmy potwierdza, że epoka klatkowa stopniowo odchodzi do przeszłości. Biznes i konsumenci już o tym zdecydowali, najwięksi producenci jaj inwestują w systemy alternatywne, a na poziomie Unii Europejskiej omawiany jest legislacyjny zakaz chowu klatkowego – mówi Maria Madej, Menadżerka ds. Relacji Biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Niezwykle potrzebne zmiany w sposobie hodowli zwierząt na rzecz poprawy ich dobrostanu są nieuchronne – dodaje.

W samej Polsce deklaracje wycofania jaj z chowu klatkowego wydało już ponad 140 firm. Niemal 40 firm wdrożyło już swoje zobowiązania w życie i wycofały jaja klatkowe z produkcji i/lub oferty – w tym Biedronka, Żabka, Lubella, Colian. Informacje o postępie we wdrażaniu deklaracji znaleźć można w raporcie Otwartych Klatek za rok 2021 – dostępny jest pod tym linkiem, oraz na stronie https://politykadobrostanu.pl/.

Raport OWA: https://assets.ctfassets.net/ww1ie0z745y7/6jxWMUFP7xKDhN5rbZJ8KA/78844b8a3b274575ad22bef1b655b555/OWA-2022-cage-free-egg-fulfillment-report-final.pdf

 

Polityki dobrostan: https://politykadobrostanu.pl/

 

Zdjęcia – fermy kur niosek, chów klatkowy:

https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72157706114537831

 

Zdjęcia – uratowane kury:

https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72157714260395221

Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest powstałą w 2012 roku ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Od 2018 roku jesteśmy częścią Anima International – działamy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, Danii oraz Ukrainie. Naszym celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt.

 

Open Wing Alliance to globalna koalicja organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, skupiona na tworzeniu jednolitego frontu w kampanii mającej na celu zapewnienie lepszego traktowania kurczaków na całym świecie. Sojusz został założony w 2016 roku przez The Humane League i rozrósł się do globalnej siły z 80 organizacjami członkowskimi zmieniającymi sposób, w jaki największe firmy na świecie traktują zwierzęta i ustanawiając nowy standard dla korporacyjnych polityk dobrostanu zwierząt lokalnie i globalnie.

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120