20 lipca 2023

Komisja Europejska spotkała się z organizatorami inicjatywy obywatelskiej „Europa Wolna Od Futer”

20 lipca odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie Komisji Europejskiej z organizatorami Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Fur Free Europe”. Wśród uczestników był Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Organizatorzy zaprezentowali Komisji szczegóły inicjatywy, która dąży do zakończenia hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej.

1 marca br. zakończyła się zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Fur Free Europe”, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej oraz zakazu importu futer do krajów UE. Podpisało ją ponad 1,5 miliona osób – uzyskała tym samym największe poparcie społeczne spośród wszystkich dotychczasowych EIO dotyczących zwierząt.

20 lipca odbyło się formalne spotkanie organizatorów inicjatywy z reprezentantami Komisji Europejskiej. Zostały poruszone takie kwestie jak dobrostan zwierząt na fermach, zagrożenie epidemiologiczne, czy problem poprawnego etykietowania futer naturalnych.

Komisja brzmiała bardzo zachęcająco i optymistycznie. Odpowiedzieliśmy na wiele ważnych pytań, przedstawiliśmy najświeższe dane i informacje o stanie przemysłu futrzarskiego w Europie. Czekamy na kolejne kroki i liczymy, że już niedługo hodowla zwierząt na futro oraz import futer przejdą do historii w całej UE – mówi Paweł Rawicki, prezes Otwartych Klatek.

„To już piąta z rzędu akcja związana z dobrostanem zwierząt lub środowiskiem! Europejczycy wysyłają nam silny sygnał, że zależy im na zwierzętach i planecie” – napisała po spotkaniu na swoim Twitterze Věra Jourová, Wiceprzewodnicząca ds. Wartości i Przejrzystości w KE.

Następnym etapem będzie wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim. PE może również odbyć debatę na temat inicjatywy podczas sesji plenarnej, co może skutkować przyjęciem rezolucji parlamentarnej. Do 14 grudnia br. Komisja Europejska będzie musiała publicznie odnieść się do inicjatywy – przyjąć ją lub odrzucić, odpowiednio uzasadniając swoją decyzję.

Co więcej, do końca 2023 r. Komisja Europejska opublikuje wniosek mający na celu poprawę unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, aby były zgodne z najnowszą wiedzą naukową. Organizatorzy Inicjatywy „Fur Free Europe” podkreślili podczas spotkania, że chociaż możliwa jest poprawa dobrostanu zwierząt udomowionych, to nauka jasno pokazuje, że nie jest to osiągalne w przypadku dzikich zwierząt na fermach futrzarskich. W związku z tym zakaz hodowli zwierząt na futra powinien zostać uwzględniony we wniosku.

Zwierzęta hodowane na futro to przede wszystkim norki amerykańskie, ale też lisy i jenoty. Na fermach spędzają całe życie w ciasnych klatkach bez stałego podłoża. W naturze przemierzają ogromne tereny, dlatego w klatkach cierpią z powodu nudy, apatii, stereotypii, czy agresji i wzajemnych ataków. Norki nie mogą pływać, a lisy kopać nor, mimo że są to ich podstawowe potrzeby gatunkowe. Liczymy, że Komisja Europejska uwzględni zakaz hodowli zwierząt na futro w trwającej rewizji przepisów – mówi Paweł Rawicki.

Polska to obecnie największy producent futer w Europie i drugi co do wielkości na świecie – po Chinach. Otwarte Klatki zbierają podpisy pod petycją o zakaz hodowli zwierząt na futro w Polsce – można ją podpisać na www.cenafutra.pl

Zdjęcia ze spotkania: https://drive.google.com/drive/folders/1MpNawrSYTKGdunZ5s8gDNysDDQLCY2iH?usp=sharing

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120