20 stycznia 2023

Lisy-potwory z fałdami zwiniętej skóry, zdeformowane łapy, kanibalizm – takie nagrania przedstawia nowe śledztwo na fermach lisów

Szokujące nagrania z ferm futrzarskich w Finlandii pokazują lisy z zainfekowanymi oczami i uszami, zakrwawione ogony i zdeformowane łapy, a także tzw. lisy potwory, cierpiące z powodu dodatkowych fałd skóry. Organizacje ochrony zwierząt wzywają do zakazu hodowli na futro w Unii Europejskiej.

Śledztwo zostało przeprowadzone przez fińską organizację Oikeutta eläimille na sześciu losowo wybranych fermach futrzarskich w regionie Ostrobothnia w zachodniej Finlandii między czerwcem a listopadem 2022 roku. Zarejestrowane filmy pokazują lisy hodowane na futro w Finlandii z załzawionymi i spuchniętymi zainfekowanymi oczami i uszami, zranione i zakrwawione ogony, oraz zdeformowane łapy, a także młode lisy zjadające swoje martwe rodzeństwo.

Materiał pokazuje również otyłe „lisy potwory”, poddane genetycznej selekcji tak, aby miały dodatkowe fałdy skóry, dzięki czemu hodowcy mogą pozyskać z nich więcej futra. Niestety, dzieje się z to z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Nagrania obnażają cierpienie zwierząt dla mody, nawet w kraju takim jak Finlandia, gdzie przemysł chwali się, że niemal 100% ferm lisów jest certyfikowanych przez system zapewnienia jakości SAGA Furs. Program ten obiecuje „najwyższy poziom dobrostanu zwierząt”. Futra z lisów pochodzące z Finlandii są wykorzystywane przez takie marki jak Fendi, Yves Salomon, Woolrich, Ermanno Scervino i Max Mara.

Większość Finów chce zakazu trzymania zwierząt w jałowych klatkach dla ich futer, ale naszym politykom nie udało się położyć kresu okrucieństwu. Zakaz obowiązujący w całej UE pomógłby zwierzętom także w innych krajach członkowskich, gdzie chciwość jest ceniona wyżej niż dobrostan zwierząt – mówi Kristo Muurimaa z Oikeutta eläimille.

Niezależnie od kraju, zwierzęta hodowane na futro zawsze cierpią, co każdego roku pokazują kolejne śledztwa organizacji prozwierzęcych. Jedyny sposób na zakończenie tego okrutnego biznesu raz na zawsze jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro. Polscy politycy partii rządzącej kolejny raz zawodzą zwierzęta, ponieważ nie kierują gotowego projektu zakazu złożonego przez Zielonych do dalszych prac, dlatego mamy nadzieję, że lada moment będziemy świętować zakaz unijny – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Aktywiści wzywają do podpisania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej #FurFreeEurope, która dąży do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej, a także do zakazu importu futer do krajów UE. Inicjatywę można podpisać na stronie: www.europabezfuter.pl

Zdjęcia ze śledztwa fot. Oikeutta eläimille: https://drive.google.com/drive/folders/1dKT32SC_Svu2CTWi2FfHSKngS2Qgj7I7?usp=share_link

Nagranie z ferm: https://www.youtube.com/watch?v=AF5M-eK_XPk

 

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120