29 września 2023

Litwa wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futro!

To już oficjalne – Litwa staje się 20. krajem w Europie, który zakazuje hodowli zwierząt na futro. W kraju hoduje się ok. miliona zwierząt z przeznaczeniem na futro rocznie. Fermy futrzarskie mają zostać zamknięte najpóźniej do 2027 roku.

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda podpisał ustawę o zakazie hodowli zwierząt futerkowych po tym, jak została przyjęta większością głosów Sejmie (68 głosów za; 25 przeciwko; 15 wstrzymało się od głosu). Ustawa przewiduje, że fermy futrzarskie (około 40 ferm norek i 30 ferm szynszyli) muszą zostać zamknięte do 2027 roku.

Litwa dołącza do innych krajów bałtyckich – Łotwy i Estonii – a także do krajów takich jak Norwegia, Austria, Włochy, Czechy, Słowacja, Irlandia i Wielka Brytania. Prace legislacyjne nad podobnym zakazem trwają obecnie również w Szwecji, Rumunii i Bułgarii.

Przełomowa decyzja zapadła po latach pracy i presji publicznej ze strony organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt, aktywistów i zaniepokojonych obywateli, na czele z organizacją Tušti Narvai, która od wielu lat współpracuje z polskim Stowarzyszeniem Otwarte Klatki.

Ogromnie się cieszymy sukcesem Litwy. Decyzja o zakazie hodowli zwierząt na futro oszczędzi cierpienia milionom zwierząt. Jednocześnie odczuwamy wstyd, że Polska wciąż tego kroku nie podjęła, podczas gdy niemal cała Europa odchodzi od tego okrutnego przemysłu – komentuje Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

W Polsce wciąż funkcjonuje 389 ferm futrzarskich i około 4 milionów zwierząt jest hodowanych i zabijanych na futro każdego roku, mimo że w czerwcu 2022 r. Małgorzata Tracz z Zielonych złożyła projekt zakazu. Propozycja zakłada 5-letni okres przejściowy, odszkodowania dla hodowców i rekompensaty dla pracowników ferm. Trafiła jednak do sejmowej zamrażarki.

Idąc na wybory 15 października głosujmy na polityków i polityczki, którzy ochronę zwierząt traktują poważnie. Mamy dość spychania tego tematu na dalszy plan, społeczeństwo chce lepszego traktowania zwierząt. Oczekujemy, że w nowej kadencji politycy znajdą wreszcie odwagę i wprowadzą zakaz hodowli zwierząt na futro w naszym kraju – mówi Marta Korzeniak.

Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt przygotowały podsumowanie stanowisk partii w tej kwestii – ranking jest dostępny na stronie: https://www.wyborydlazwierzat2023.pl/

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120