18 stycznia 2021

Mieszkańcy wsi Bojadła protestują przeciwko uciążliwej inwestycji. Wspiera ją poseł PiS

Mieszkańcy wsi Bojadła, woj. lubuskie, od 2019 roku protestują przeciwko powstaniu w ich wsi odchowalni kur niosek na ok. milion zwierząt w skali roku. Inwestycja zagraża trasie planowanej obwodnicy. W oczekiwaniu na raport środowiskowy inwestora, mieszkańcy poprosili o wsparcie Koalicję Społeczną Stop Fermom Przemysłowym.

Pod koniec 2019 roku mieszkańcy wsi Bojadła dowiedzieli się o planowanej budowie przemysłowej odchowalni kur niosek w ich gminie, która miałaby powstać zaledwie kilkaset metrów od ich domów. W obawie przed odorami, plagami much i gryzoni oraz zanieczyszczeniem środowiska, mieszkańcy zebrali podpisy pod sprzeciwem wobec budowy fermy i w 2020 r. inwestor otrzymał decyzję odmowną.

Mieszkańcy nie odetchnęli jednak z ulgą na długo – inwestor odwołał się od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i w sierpniu 2020 r. projekt trafił z powrotem do gminy do ponownego rozpatrzenia. Wójt zwrócił się do inwestora o uzupełnienie raportu środowiskowego, którego treść powinna być niedługo dostępna dla mieszkańców. W planach są również konsultacje społeczne.

W trakcie debaty nad powstaniem odchowalni okazało się, że inwestor jest bratankiem posła PiS, Jerzego Materny. Materna odwiedził Bojadła w październiku 2020 r. Krystyna Urbańska, mieszkanka Bojadeł i koordynatorka protestów, tak opisuje spotkanie:

Na spotkanie z posłem nie zaproszono mieszkańców. Byłam przekonana, że to będzie spotkanie dotyczące sytuacji w kraju. Jak się jednak okazało poseł pojawił się ze swoim bratankiem – inwestorem – i z jego prawnikiem. Pan Jerzy Materna zakomunikował nam, że ta inwestycja musi powstać. To spotkanie miało wyłącznie charakter lobbingowy (…) Kiedy podczas spotkania z posłem Jerzym Materną i skoligaconym z nim inwestorem wspomniałam o planach rozwoju gminy, poseł wychylił się tylko na krześle i wyśmiał te plany, mówiąc, że mamy raptem jedno gospodarstwo agroturystyczne i chcemy mówić o turystyce. Jego zdaniem najlepszym inwestorem dla gminy będzie Mateusz M. To świadczy nie tylko o arogancji, ale też o całkowitej nieznajomości naszego regionu.

Jak podkreśla Urbańska, mieszkańcy Bojadeł zwracali się w przeszłości do Jerzego Materny z prośbą o interwencję w sprawie wysypiska śmieci, jednak pomocy nie otrzymali. Poseł pojawił się w gminie dopiero, gdy miał w tym interes członek jego rodziny.

Mieszkańcy poprosili o wsparcie Koalicję Społeczną Stop Fermom Przemysłowym, która wspiera lokalne protesty przeciwko uciążliwym inwestycjom w całej Polsce.

To nie pierwsza sytuacja, w której mieszkańcy wsi nie są brani pod uwagę w procesie planowania budowy fermy – mówi Bartosz Zając, koordynator Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym – Politycy dużo mówią o potrzebie wspierania i rozwoju polskiej wsi, ale zapominają o tych obietnicach, gdy widzą potencjalny zysk dla siebie. Fermy przemysłowe niszczą polską wieś i uniemożliwiają jej rozwój, niszczą życie mieszkańcom i przyczyniają się do degradacji środowiska. Wspieramy protest mieszkańców Bojadeł i mamy nadzieję, że mieszkańcy zwyciężą walkę o swój dom – dodaje Zając.

Bartosz Zając przeprowadził rozmowę z Krystyną Urbańską, w której mieszkanka opisuje problemy, z jakimi spotyka się społeczność Bojadeł. Rozmowa dostępna jest pod tym linkiem.

Rozmowa z Krystyną Urbańską: https://stopfermom.pl/blog/nigdzie-sie-stad-nie-wybieramy-wywiad-z-krystyna-urbanska

Stop Fermom Przemysłowym: https://stopfermom.pl/

Strona “Nasze sprawy Bojadła”: https://www.facebook.com/Nasze-sprawy-Bojad%C5%82a-126252848068686

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia: imm-logo-poziom_72dpi_0.jpg    

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120