12 września 2019

Największa polityczna inicjatywa na rzecz zwierząt dobiega końca. Czy Komisja Europejska poprze zakaz hodowli klatkowej?

Właśnie zakończyło się zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Przez 12 miesięcy ponad 1,5 miliona obywateli Unii podpisało się pod projektem zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. Tak liczne społeczne poparcie obliguje Komisję Europejską do zajęcia stanowiska i podjęcia działań w tej sprawie.

Według aktywistów  prozwierzęcych to może być jeden z najważniejszych dni w historii dla zwierząt hodowlanych. Na terenie całej Europy w klatkach hoduje się obecnie ponad 300 milionów świń, kur, królików, kaczek, przepiórek i cieląt. Zwierzęta żyją w stłoczeniu, nie mają możliwości swobodnego poruszania się i wyrażania naturalnych zachowań. Jest to powodem cierpienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

W celu stopniowej poprawy warunków życia zwierząt na fermach Stowarzyszenie Otwarte Klatki połączyło siły ze 170 organizacjami z całej Unii Europejskiej, w tym autorem Inicjatywy – Compassion Polska. W ten sposób powstała międzynarodowa koalicja stowarzyszeń zajmujących się ochroną środowiska, prawami konsumentów i prawami zwierząt, której zadaniem było zmotywowanie do działania obywateli z każdego zakątka Unii.

Celem było zebranie miliona ważnych podpisów – według prawa unijnego projekt inicjatywy obywatelskiej musi wtedy zostać rozpatrzony przez Komisję Europejską. W samej Polsce inicjatywę podpisało ponad 80 000 osób, choć ostateczna liczba głosów wciąż jest liczona.

Kampania promująca Inicjatywę obejmowała realizację śledztw na fermach cieląt, królików i świń, współpracę z wpływowymi politykami i znanymi osobami (np. Robertem Makłowiczem) oraz liczne akcje uliczne, które miały miejsce w miastach w całej Polsce.

Jesteśmy niezmiernie dumni z tego zwycięstwa. Niewiele europejskich inicjatyw obywatelskich osiąga wymagany próg miliona podpisów. Fakt, że zebraliśmy ich ponad 1,5 miliona oznacza, że Komisja Europejska nie może zignorować tego, jak wielkie znaczenie dla obywateli UE ma dobrostan zwierząt hodowlanych – mówi Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – To największa inicjatywa polityczna w historii działań na rzecz dobrostanu zwierząt hodowlanych. Teraz czas na to, aby Komisja Europejska wprowadziła zmiany, których oczekują obywatele. Liczymy, że okrucieństwo epoki klatkowej wkrótce dobiegnie końca – dodaje.

 

Zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/17hlfhwU3EHFbydPGiuvwbNn1anBxpyJ0?usp=sharing

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia: 

 

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120