10 marca 2021

Oddajmy lisowi futro! Polska rzeźbiarka współpracuje z Otwartymi Klatkami przy nietypowej akcji

Rzeźbiarka Ida Karkoszka rozpoczęła nowy projekt stworzenia dwumetrowej rzeźby lisa wykończonej prawdziwym futrem. Akcja ma na celu zwrócić uwagę na ogromne cierpienie zwierząt na fermach futrzarskich i skandaliczne warunki, w jakich są hodowane. Otwarte Klatki wspierają zbiórkę niezbędnych do ukończenia rzeźby futer naturalnych.

Projekt ponad dwumetrowego lisa wykończonego futrem naturalnym jest odpowiedzią na skandaliczne działania właścicieli i pracowników ferm futrzarskich. Życie zwierząt hodowanych w celu pozyskania futer jest wypełnione cierpieniem. Poprzez stworzenie projektu Ida pragnie wyrazić sprzeciw wobec hodowli zwierząt futerkowych oraz zwrócić uwagę społeczeństwa na cierpienie zwierząt w imię mody. 

Akcja “Oddajmy lisowi futro!”, oprócz wydźwięku metaforycznego, ma także charakter dosłowny – rzeźbiarka wraz ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki prowadzi zbiórkę futer zwierzęcych, która pomoże w realizacji projektu, ale też umożliwi pozbycie się niechcianych futer zalegających w szafach. 

Do przyłączenia się do zbiórki zachęca sama autorka akcji: 

Chcesz się przyłączyć do projektu? Otwórz szafę lub zejdź do piwnicy. Jeśli masz tam futrzaną odzież i czujesz, że nadszedł czas, by się z nią pożegnać to przynieś i wrzuć ją do jednego z takich kontenerów. Powstanie z nich ostatnia – zewnętrzna warstwa rzeźby. W ten symboliczny sposób oddamy lisowi jego własność.

Ida Karkoszka to polska rzeźbiarka, której sztuka opowiada o relacji człowieka z planetą. W jej pracach poświęconych tej tematyce ludzie nie pojawiają się bezpośrednio – widoczny jest tylko ich wpływ na świat, który mieli współdzielić z innymi zwierzętami. Karkoszka znalazła swój własny, bardzo osobisty sposób wskazywania problemów, jakie wywołuje destrukcyjna działalność człowieka. Komunikuje się ze światem za pomocą obiektów, które umieszcza w przestrzeni publicznej lub zamyka w formie fotografii. Pokazanie pracy we właściwym miejscu i wykorzystanie jej w określonym kontekście pozwala jej uzyskać bardzo jasny przekaz, mający na celu skłonienie odbiorcy do refleksji, pobudzenia głębszych emocji, prowokowanie dyskusji.

Futra oraz odzież z elementami futrzanymi można wrzucić do kontenerów na terenie Warszawy przy MSN (06.03 – 01.04) i ASP (06.03 – 19.03) oraz przy Nowym Teatrze (19.03 – 01.04)

Futra oraz odzież z elementami futrzanymi można również przesłać pocztą na adres:

Pracownia rzeźbiarska Ida Karkoszka

Ul. Mirkowska 45

05-520 Konstancin Jeziorna (teren Starej Papierni)

Zbiórce futer towarzyszy wydarzenie na Facebooku. Zdjęcie Idy przy rzeźbie dostępne jest tutaj.

Instagram Idy: https://www.instagram.com/ida.karkoszka/

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120