7 czerwca 2019

Oświadczenie w sprawie wypuszczenia norek

W związku z medialnymi doniesieniami o wypuszczeniu z klatek przez nieznane osoby kilkuset zwierząt futerkowych na fermie pod Toruniem należącej do Daniela Chmielewskiego, prezesa Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych, chcielibyśmy jeszcze raz jednoznacznie podkreślić: ani Stowarzyszenie Otwarte Klatki, ani żadna inna organizacja w Polsce aktywnie działające na rzecz zakazu hodowli zwierząt futerkowych nie wypuszcza zwierząt z ferm, nie współpracuje z nikim kto by to robił, nie namawia nikogo do tego ani nie popiera takiej działalności. Nasze stanowisko jest w tej sprawie niezmienne, także w przypadku współpracy międzynarodowej – koalicja Fur Free Alliance nie współpracuje z ludźmi, którzy chcą wypuszczać zwierzęta z klatek.
Jednocześnie warto pamiętać, że to nie takie zdarzenia są przyczyną obecności norki amerykańskiej w ekosystemach polskich, lecz działalność ferm futrzarskich, na co wskazują jasno instytucje jak np. Park Narodowy Ujście Warty. W Polsce do tej pory, wedle naszej wiedzy, nie zdarzyło się żadne wypuszczenie norek z fermy. Jednocześnie wiemy, że samodzielne ucieczki norek z ferm zdarzają się regularnie, co opisaliśmy w naszym raporcie: “Stan zabezpieczeń ferm norek w Polsce”.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120