3 grudnia 2019

Otwarte Klatki wybrane jedną z 4 najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie

Animal Charity Evaluators – podmiot zajmujący się oceną skuteczności działań organizacji działających na rzecz zwierząt – ogłosił wyniki tegorocznej ewaluacji. Otwarte Klatki uzyskały tytuł “Top Charity”. Oznacza to, że stowarzyszenie jest jedną z czterech najefektywniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie. To pierwszy raz w historii, kiedy to wyróżnienie przyznano organizacji wywodzącej się z Polski.

Jaką organizację walczącą o poprawę losu zwierząt powinien wybrać ktoś, kto chce mieć pewność, że jego wsparcie przyniesie jak największy efekt? Według oceny niezależnego podmiotu badawczego Animal Charity Evaluators, Otwarte Klatki powinny być jedną z pierwszych na liście.

Anima International to grupa powstała w 2018 roku z połączenia Otwartych Klatek i zagranicznych oddziałów tego stowarzyszenia (białoruskiego, estońskiego, litewskiego, rosyjskiego, ukraińskiego) ze skandynawską organizacją Anima. Według tegorocznej ewaluacji Anima International została ona uznana za jedną z czterech najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie. W gronie tym znalazły się również The Humane League, The Good Food Institute i Albert Schweitzer Foundation.

Celem Animal Charity Evaluators – niezależnej organizacji pozarządowej ze Stanów Zjednoczonych – jest analizowanie pracy organizacji zajmujących się ochroną zwierząt i identyfikowanie tych, które robią to najlepiej. Zgłoszenia poddawane są złożonemu i rygorystycznemu procesowi, na który składają się m.in. pogłębione raportowanie finansowe, oceny strategii i postępów, obszerne rozmowy z kierownictwem czy  zbieranie informacji od pracowników. Tylko czterem organizacjom udaje się co roku uzyskać tytuł “Top Charity”.

Otwarte Klatki zostały docenione m.in. za strategiczne myślenie i samodoskonalenie, silną kulturę organizacyjną oraz wysoki poziom satysfakcji pracowników, a także duży wkład w  budowanie ruchu. Wśród słabych stron znalazły się duża zależność od wolontariuszy, krótka historia funkcjonowania, a także zróżnicowany wpływ poszczególnych programów. Ocenione zostały działania organizacji związane ze współpracą z firmami, obecnością w mediach, śledztwami na fermach, promocją diety roślinnej, budowaniem ruchu, a także kampaniami, których celem są zmiany legislacyjne.

Wiedzieliśmy, że nasza praca przynosi realną zmianę dla milionów zwierząt w Polsce – jeszcze przed powstaniem Anima International Otwarte Klatki docenione zostały dwukrotnie jako “Standout Charity”. Według ówczesnych wyliczeń ACE złotówka wpłacona na naszą organizację ratowała 14 zwierząt. Cieszymy się wiedząc, że ten pozytywny wpływ został zwielokrotniony – tytuł “Top Charity” to dla nas ogromny zaszczyt i motywacja do dalszej walki o poprawę losu zwierząt – komentuje Paweł Rawicki, Prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012 r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Prowadzi kampanie dotyczące m.in. wprowadzenia w Polsce zakazu hodowli zwierząt na futra, poprawy warunków życia kur niosek oraz kurczaków hodowanych na mięso, promocji diety roślinnej wśród konsumentów i firm z branży gastronomicznej i handlowej, a także rezygnacji przez sklepy ze sprzedaży futer czy żywych ryb.

Więcej na temat ewaluacji Animal Charity Evaluators można przeczytać tutaj.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120