11 grudnia 2019

Polacy chcą powołania Rzecznika Ochrony Zwierząt

Z badania przeprowadzonego w listopadzie 2019 r. przez Biostat na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki wynika, że 85,1% ankietowanych popiera pomysł powołania w Polsce instytucji Rzecznika Ochrony Zwierząt.

Wyniki badania to kolejny dowód na to, że Polakom zależy na ochronie prawnej zwierząt – według opublikowanych w 2016 r. badań Eurobarometru aż 86% Polaków uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt gospodarskich jest ważną kwestią, a 72% jest zdania, że zwierzęta te powinny być lepiej chronione przez prawo niż obecnie.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki od czerwca tego roku prowadzi kampanię, której celem jest powołanie w Polsce instytucji Rzecznika Ochrony Zwierząt. Od jej rozpoczęcia pod petycją skierowaną w tej sprawie do Sejmu RP podpisało się już prawie 24 tys. osób, a ich liczba nadal rośnie.

Rola i kompetencje Rzecznika Ochrony Zwierząt mają być podobne do funkcji pełnionych m. in. przez Rzecznika Praw dziecka czy Rzecznika Praw Konsumenta. Do jego zadań miałoby należeć m. in. inicjowanie i opiniowanie zmian prawnych związanych z ochroną zwierząt, kontrolowanie działania obecnych przepisów i współpraca z organizacjami pozarządowymi, których cele statutowe związane są z ochroną zwierząt.

– Największym problemem w ochronie prawnej zwierząt w Polsce jest brak instytucji, która stałaby na straży tych praw. Obecnie większość spraw o znęcanie się nad zwierzętami jest umarzanych lub odmawia się wszczęcia postępowania – wyjaśnia Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Wobec tego niezbędny jest dodatkowy głos w sprawie ochrony zwierząt, by zapewnić jej skuteczność – tym głosem ma być właśnie Rzecznik Ochrony Zwierząt – dodaje.

Według danych z raportu “Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami?”, przygotowanego przez Fundację Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż, w latach 2012-2014 jedynie 19% spraw o przestępstwa przeciwko zwierzętom zakończyło się wniesieniem do sądu aktu oskarżenia, a nawet wtedy najczęściej zasądzoną karą było pozbawienie wolności w zawieszeniu.

Instytucja Rzecznika Zwierząt od ponad 20 lat występuje w Austrii. Osoba zajmująca ten urząd ma reprezentować interes publiczny ochrony zwierząt w sądzie. Jak przekonują aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki, wprowadzenie podobnego urzędu w Polsce jest konieczne dla skutecznej ochrony zwierząt.

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest 

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120