2 marca 2023

Ponad 1,7 miliona Europejczyków podpisało inicjatywę o zakaz hodowli zwierząt na futro w UE

1 marca zakończyła się zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską #FurFreeEurope, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej oraz zakazu importu futer do UE. Inicjatywa zakończyła się niemal 3 miesiące wcześniej ze względu na ogromne poparcie Europejczyków – podpisało ją ponad 1,7 miliona osób, w tym ok. 108 tys. Polek i Polaków.

Inicjatywa rozpoczęła się 18 maja 2022 roku z założeniem zebrania 1 miliona podpisów w przeciągu kolejnych 12 miesięcy. Jej celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej oraz zakazu importu futer do krajów UE. 

Aktywiści z ponad 80 organizacji prozwierzęcych, w tym Stowarzyszenia Otwarte Klatki, zebrali 1 milion podpisów w ciągu 7 miesięcy, bijąc wszelkie rekordy i czyniąc inicjatywę #FurFreeEurope jedną z najbardziej udanych w historii. Wczoraj wieczorem oficjalnie zamknięto inicjatywę, którą ostatecznie poparło ponad 1,7 miliona osób. Podpisy zostaną następnie wysłane do weryfikacji, zanim zostaną przedstawione Komisji Europejskiej.

Jesteśmy bardzo wzruszeni, że kolejny raz Europejczycy okazali empatię i współczucie wobec zwierząt. Duża część krajów europejskich już wprowadziła zakaz hodowli zwierząt na futro, m.in. Holandia, Czechy, Włochy, Irlandia czy Łotwa, dlatego mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie kropką nad i oraz że wspólnymi siłami zakończymy ten okrutny przemysł w całej Unii Europejskiej – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Przez najbliższe trzy miesiące zebrane podpisy będą weryfikowane przez państwa członkowskie, a następnie przekazane Komisji Europejskiej, która będzie musiała rozważyć wniosek i udzielić odpowiedzi w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

Jak podkreślają aktywiści, nie tylko sukces zbiórki, ale też wyjątkowe okoliczności zadecydowały o tym, aby przekazać podpisy do weryfikacji jak najszybciej.

Trwa rewizja wszystkich unijnych przepisów dotyczących ochrony zwierząt, a do tego pod koniec 2023 roku ma zostać przedstawiony projekt wniosku ustawodawczego w związku z zakazem chowu i hodowli zwierząt w klatkach, co jest wynikiem innej inicjatywy obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej” – tłumaczy Marta Korzeniak – Liczymy, że w trakcie prac Komisja Europejska zauważy ogromne poparcie Europejczyków dla inicjatywy Europa Bez Futer i uwzględni zakaz hodowli zwierząt na futro w zmianach legislacyjnych, mających na celu zwiększenie ochrony zwierząt w Unii Europejskiej – dodaje.

Ponad 70% Polek i Polaków uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być dopuszczalne, większość z nas nie kupuje też elementów odzieży zawierających futro zwierzęce. Mimo to w naszym kraju każdego roku na futro hodowanych i zabijanych jest około 6 milionów zwierząt – norek, lisów, jenotów i szynszyli.

Akcję #EuropaBezFuter wsparło wiele znanych osób, m.in. Maja Ostaszewska, Marta Manowska, Kasia i Jacek Sienkiewicz (Kwiat Jabłoni), Maciej Zakościelny, Karolina Korwin-Piotrowska, Julia Kuczyńska (Maffashion), Julia Wieniawa, Zofia Zborowska-Wrona, DonGURALesko czy Kuba Grabowski. Spot z udziałem celebrytów można obejrzeć na YouTube: https://youtu.be/5A_b_8t2FP4

O dalszych losach inicjatywy, a także o planowanych działaniach na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro w Polsce, będzie można przeczytać na mediach społecznościowych Otwartych Klatek.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120