16 lutego 2021

Sąd w Kościanie uniewinnił hodowcę lisów

10 lutego Sąd Rejonowy w Kościanie uniewinnił hodowcę lisów z Kiełczewa od zarzutu znęcania się nad zwierzętami. Hodowca został oskarżony o brak leczenia i poważne uchybienia w utrzymywaniu lisów na fermie przez aktywistów Stowarzyszenia Otwarte Klatki, którzy w 2015 roku uratowali z niej dwa lisie szczenięta.

Aktywiści Otwartych Klatek uratowali w 2015 roku lisie rodzeństwo – Jasia i Małgosię, którzy stali się później ambasadorami kampanii przeciwko hodowli zwierząt futerkowych “Cena Futra”. Oba szczenięta były poważnie okaleczone – Małgosia miała urwane dwie tylne kończyny, a Jaś nie miał tylnej łapy. Aktywiści zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami, jednak po ponad pięciu latach od wydarzenia sąd w Kościanie nie uznał winy hodowcy.

Okaleczenia jakich doznały uratowane z fermy w Kiełczewie lisy z pewnością sprawiały im cierpienie, hodowca jednak nie udzielił im wystarczającej pomocy – mówi Bogna Wiltowska, Dyrektorka ds. Śledztw i Interwencji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – To kolejny przykład na to, że system zawodzi, a walka o sprawiedliwość dla zwierząt futerkowych jest długa i trudna. Wyrok nie jest prawomocny, z pewnością będziemy składać apelację – dodaje Wiltowska.

Od czasu uratowania lisów hodowca został skazany w innej sprawie za znęcanie się nad zwierzętami – otrzymał zakaz prowadzenia hodowli na okres 6 lat. Ferma w Kiełczewie jest już pusta, nie cierpi na niej żadne zwierzę.

Jesteśmy w trakcie kilku postępowań dotyczących znęcania się nad zwierzętami na fermach futrzarskich. Mamy nadzieję, że wszystkie doczekają się pozytywnego zakończenia i hodowcy zostaną ukarani – mówi Bogna Wiltowska – Tymczasem jako Otwarte Klatki walczymy o upragniony przez społeczeństwo zakaz hodowli zwierząt na futro, który jest jedynym sposobem na realne zakończenie cierpienia zwierząt futerkowych – dodaje Wiltowska.

Historię Jasia i Małgosi można przeczytać pod tym linkiem.

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia: imm-logo-poziom_72dpi_0.jpg    

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120