3 września 2019

Śledztwo na fermach świń ujawnia, skąd pochodzi “luksusowe mięso”

Organizacje prozwierzęce koordynujące Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej” opublikowały wyniki śledztwa na fermach świń w kilku unijnych państwach, w tym Polsce oraz kojarzonych z luksusowymi produktami Włoszech. Zwierzęta otocza brud i insekty. Hodowane są w ciasnych klatkach, z których część próbuje się wydostać, gryząc pręty.

Śledztwo jest częścią kampanii, która zachęca do składania podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Jest to projekt złożony we wrześniu ubiegłego roku w Parlamencie Europejskim, który zakłada wprowadzenie na terenie Unii całkowitego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich, w tym m.in. kojców porodowych i inseminacyjnych dla macior.

Nagrania udostępnione dzisiaj przez obrońców zwierząt pochodzą z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Holandii i słynących z wysokiej jakości i luksusowych produktów Włoch. Według raportu “Koniec Epoki Klatkowej” w Unii Europejskiej żyje około 12 milionów macior, a większość z nich połowę swojego życia spędza w klatkach. W Polsce jest ich około 900 tys. (GUS, 2018).

Kojce porodowe i inseminacyjne zostały zaprojektowane tak, aby uniemożliwić maciorom możliwość obracania się – zarówno przed, w trakcie, jak i po porodzie mogą one więc jedynie stać, siedzieć lub leżeć  – mówi mówi Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Ma to chronić prosięta przed przygnieceniem, jednak jak pokazują badania zrealizowane w ramach projektu PigSafe, ich śmiertelność jest porównywalna w przypadku kojców i alternatywnych systemów. Cierpienia macior można więc uniknąć i zapewnić im humanitarne warunki porodu i karmienia – dodaje.

W niektórych krajach, np. Szwecji i Wielkiej Brytanii, klatki dla loch zostały całkowicie lub częściowo zakazane. Jeśli do 11 września inicjatywa “Koniec Epoki Klatkowej” zgromadzi co najmniej milion zweryfikowanych podpisów obywateli Unii, projekt prawnego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich trafi pod dalsze obrady Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Link do inicjatywy: https://otwarteklatki-pl.endthecageage.eu/

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia: 

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120