30 października 2023

Słoń ratuje kurczaki? Znany raper wystąpił w nowym spocie Otwartych Klatek

Otwarte Klatki opublikowały spot, w którym Słoń z uśmiechem na twarzy opowiada o humanitarnie pozyskiwanym mięsie. Mówi o trosce i opiece, jakimi otoczone są zwierzęta, swobodzie ruchu i warunkach, w których mogą spełniać swoje potrzeby. Pozytywny wydźwięk filmu szybko się jednak zmienia – a to, o czym opowiada Słoń, okazuje się potwornym kłamstwem.

Raper Wojciech Zawadzki – Słoń – wystąpił w krótkim filmie Otwartych Klatek, w którym wyśmiewa wyobrażenia o hodowli przemysłowej zwierząt. „Są otoczone troskliwą opieką i wcale nie rosną wynaturzone i zmutowane. Cieszą się życiem i mają swobodę ruchu, bo nie chodzi tylko o to, żeby pozyskiwać jak największą ilość mięsa jak najmniejszym kosztem” – mówi raper, co kontrastuje z przebitkami ujęć z polskich ferm drobiu, pokazującymi prawdziwe realia przemysłowej hodowli kurczaków. Słoń puszcza oczko do kamery i parska kpiącym śmiechem.

>>> OBEJRZYJ WIDEO <<<

Chociaż Słoń w nagraniu zachowuje się prześmiewczo, to problem jest poważny. W filmie widzimy ptaki zamknięte w halach, bez dostępu do światła i świeżego powietrza, żyjące we własnych odchodach. Odbiorcami może wstrząsnąć także widok kurczaków z boleśnie zdeformowanymi nogami, przerośniętych i ledwo żywych – dalekich od „troskliwej opieki”, z której kpi Słoń.

Kwestie praw zwierząt w mediach są często traktowane po macoszemu. Nie przywiązujemy do tego znacznej uwagi, pomimo że tak naprawdę zdecydowana większość społeczeństwa korzysta na co dzień z produktów pochodzenia zwierzęcego. Empatia wobec istot żywych jest, a przynajmniej powinna być, podstawą humanizmu. Doceniam i wspieram całym sercem pracę Otwartych Klatek, współpraca wyszła bardzo naturalnie i mam nadzieję, że dokładając swoje trzy grosze w tym temacie będę mógł jakoś wspomóc całe przedsięwzięcie – komentuje współpracę Słoń.

To nie pierwszy raz, kiedy Słoń wspiera działania Otwartych Klatek. Raper w swoim teledysku do „Wojny Totalnej” umieścił puszkę na datki, oznaczoną nazwą organizacji.

To była bardzo inspirująca współpraca. Początkowo planowaliśmy zrobić poważny, smutny film edukujący o cierpieniu kurczaków hodowanych na mięso. W dniu nagrań Słoń przyszedł do studia z pomysłem odwrócenia scenariusza o 180 stopni, efekt jest piorunujący – mówi Katarzyna Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu Słonia, przekaz dotrze do szerokiego grona odbiorców – dodaje.

Dlaczego w filmie widzimy ujęcia akurat z hodowli kurczaków? Polska jest niekwestionowanym liderem produkcji drobiu w Unii Europejskiej – rocznie w naszym kraju hoduje się i zabija około 1,5 miliarda kurczaków przeznaczonych na mięso. Ponad połowa mięsa przeznaczona jest na eksport.

Prawdziwą cenę mięsa ponoszą kurczaki, które są stłoczone za murami ferm, bez dostępu do światła naturalnego, zmuszone do gwałtownego przybierania na masie i życia w ciągłym bólu – komentuje Katarzyna Miśkiewicz – Jako Otwarte Klatki dążymy do maksymalnej redukcji cierpienia zwierząt, którego w hodowli przemysłowej kurczaków jest ogrom, mimo, że te zwierzęta zabija się w wieku zaledwie 6 tygodni. Dlatego apelujemy do branży spożywczej o natychmiastowe zaprzestanie najokrutniejszych praktyk, takich jak hodowanie szybko rosnących ras kurczaków – mówi Miśkiewicz.

Zgadza się z tym większość społeczeństwa – w badaniu przeprowadzonym przez Biostat aż  71,7% respondentów odpowiedziało, że warunki hodowli kur na mięso powinny ulec poprawie, a 6 na 10 badanych wskazało, że warunki hodowli są dla nich istotne podczas zakupu mięsa.

W spocie Słoń zachęca do podpisu petycji w sprawie polepszenia losu kurczaków – można ją podpisać na stronie: www.nadzieja-zwierzat.pl.

Link do spotu na YouTubie: https://www.youtube.com/watch?v=dr5BkkrGyWw.

Zdjęcia dostępne są w tym folderze: https://drive.google.com/drive/folders/1WWRiPLeK1GtrnwojNUEGqTZs9ZOoarh8?usp=sharing

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120