13 lipca 2018

Szokujące śledztwa na fermach kur niosek w Czechach, Szwecji, Kanadzie i Polsce

Czeska organizacja walcząca o prawa zwierząt OBRAZ (Obránci zvířat) opublikowała wyniki śledztw przeprowadzonych na czterech fermach kur niosek. Obrazy są szokujące, jednak według Stowarzyszenia Otwarte Klatki, prowadzącego kampanię o jajkach z chowu klatkowego w Polsce - nie zaskakują.

Czechy

Organizacja Obraz prowadzi kampanię ,,Jak to snáší?”–,,Jak to znoszą?”, która ukazuje warunki, w jakich żyją kury nioski w chowie klatkowym. W Czechach prawie 90% jaj pochodzi od kur trzymanych w klatkach. Film opublikowany przez Obraz nakręcony został na czterech różnych fermach kur niosek: https://www.youtube.com/watch?v=5sAkZ0RQaoY

Szwecja

Szokujące śledztwo z największej wylęgarni kur niosek w Szwecji opublikowała z kolei niedawno organizacja Djurrättsalliansen. Organizacja ta wyjawiła warunki panujące w największej wylęgarni kur niosek w swoim kraju, dostarczającej ponad 50% kur niosek do szwedzkich producentów jaj i do krajów bałtyckich, w tym do Polski: https://www.flickr.com/photos/djurrattsalliansen/sets/72157694944921395

Kanada

Organizacja PETA opublikowała natomiast materiał zebrany na 3 fermach kur niosek w Kanadzie:

https://investigations.peta.org/hens-trapped-canadian-egg-farm/

Polska

W Polsce korzystamy w przeważającej mierze z jaj krajowych. W samym 2017 roku w naszym kraju wylęgły się ponad 34 miliony kur niosek, których zadaniem było złożenie setek milionów jaj. Według stowarzyszenia Otwarte Klatki, organizatora kampanii “Jak one to znoszą”, standardowe praktyki na fermach klatkowych w UE obowiązują również w Polsce – dowodem ma być m.in. śledztwo przeprowadzone przez organizację w 2016 roku:

https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/sets/72157665195187656

Obrońcy zwierząt podkreślają, że kury hodowane w systemie klatkowym cierpią całe życie – niezależnie od kraju, w którym zlokalizowana jest hodowla, a ich sytuacja wywołuje coraz większy sprzeciw konsumentów, a także rezygnację ze sprzedaży tzw. jaj “trójek” przez kolejne firmy, sklepy i restauracje.

***

Open Wing Alliance

Koalicja 55 organizacji z całego świata działających na rzecz zwierząt, których wspólnym celem jest zakończenie chowu klatkowego kur niosek. Dzięki dużej świadomości konsumenckiej oraz rozmowom z firmami, z jaj “trójek” zrezygnowały już takie koncerny jak Nestle czy McDonald’s. Przedstawicielami Open Wing Alliance w Polsce jest Stowarzyszenie Otwarte Klatki oraz Fundacja Alberta Schweitzera.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120