4 grudnia 2020

Ta sprawa kryminalna podbija internet – mało kto o niej wcześniej słyszał

Porwanie 5-letniego chłopca o imieniu Franek, który kilka tygodni spędził w ciasnym pomieszczeniu, bez dostępu do świeżego powietrza, naturalnego światła, karmiony wysokokalorycznym jedzeniem, od którego tył w zastraszającym tempie. Razem z nim zamkniętych kilkunastu innych chłopców. Kim jest Franek? Nowy odcinek Karoliny Anny, popularnej youtuberki i autorki kanału “Zagadki kryminalne” dostarcza bardzo zaskakującej odpowiedzi.

1 grudnia br. na kanale Karoliny Anny, autorki kanału na Youtubie o tematyce “true crime”, pojawił się odcinek przedstawiający historię koszmaru 5-letniego chłopca, Franka, który został porwany sprzed domu rodzinnego, a następnie przez kilka dni był przetrzymywany w ciasnym, ciemnym pomieszczeniu razem z kilkunastoma innymi chłopcami.

 

Franek nie miał dostępu do światła naturalnego, świeżego powietrza. Pomieszczenie było tak małe, że mógł jedynie stać lub siedzieć z podkulonymi nogami – nie było mowy o jakimkolwiek ruchu. Nikt nie wytłumaczył chłopcom co się z nimi dzieje i jaka czeka ich przyszłość. Ich środowisko było monotonne, nie mieli zabawek, ani nawet przedmiotów, których mogliby użyć jako zabawki. Po pewnym czasie nuda zaczęła im mocniej doskwierać, byli rozdrażnieni i sfrustrowani, co wywołało w nich agresję i spowodowało wzajemne ataki. Niestety, nie było nikogo, kto mógłby opatrzyć ich rany. Jedzenie było ich jedyną rozrywką – dostawali wysokokaloryczne posiłki, które, w połączeniu z kompletnym brakiem ruchu, powodowały szybkie tycie dzieci. Nogi bolały ich od ciągłej pozycji kucającej, coraz trudniej było im się poruszać.

Brzmi drastycznie? Historia opisana przez Karolinę Annę jest prawdziwa, jednak nie dotyczy 5-letniego dziecka, a kurczaka brojlera – a konkretniej miliarda kurczaków brojlerów zabijanych co roku na fermach przemysłowych w Polsce. Imię “Franek” nawiązuje do kampanii “Frankenkurczak” Stowarzyszenia Otwarte Klatki, z którym youtuberka nawiązała współpracę.

Nawiązując współpracę z Karoliną Anną chcieliśmy pokazać problemy dobrostanowe, z jakimi wiąże się przemysłowa hodowla kurczaków – duże zagęszczenie, brak dostępu do świeżego powietrza, agresja, nieleczone rany, zbyt szybki przyrost masy w stosunku do tego, co ciało i organizm są w stanie udźwignąć oraz choroby z niego wynikające – mówi Anna Iżyńska, Menadżerka Kampanii w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Ubierając te problemy w formę odcinka o tematyce kryminalnej chcieliśmy pokazać, że prawdziwe dramaty nie dotyczą jedynie ludzi, ale też zwierząt, a my mamy realny wpływ na zmianę warunków, w jakich hodowane są zwierzęta i wspólnie możemy poprawić ich los – dodaje Iżyńska.

Kampania “Frankenkurczak” ma na celu poprawę warunków chowu kurczaków brojlerów m.in. poprzez zmniejszenie zagęszczenia na fermach, rezygnację z szybkorosnących ras kurczaków, zapewnienie kurom dostępu do naturalnego światła i grzęd oraz odejście od metod uboju, sprawiających zbędny ból.

Odcinek Karoliny Anny, powstały we współpracy z Otwartymi Klatkami, można zobaczyć pod tym linkiem.

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia: imm-logo-poziom_72dpi_0.jpg    

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120