7 czerwca 2022

Zieloni składają projekt ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra

Partia Zieloni zapowiedziała złożenie podczas trwającego posiedzenia Sejmu projektu ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra przygotowanego przez posłankę Małgorzatę Tracz. Zapowiedziany projekt jest propozycją uczciwej umowy społecznej, która przedstawia jasny mechanizm sprawiedliwej transformacji dla branży futrzarskiej.

Projekt ustawy powstał we współpracy Biura Poselskiego Małgorzaty Tracz ze stowarzyszeniem Otwarte Klatki oraz Fundacją Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!

Ten projekt to wyjątkowa szansa, aby 1 stycznia 2027 roku odesłać futra do historii. Co więcej, ten projekt to propozycja uczciwej umowy społecznej uwzględniającej interesy różnych stron dotyczących hodowli zwierząt na futra. Ta propozycja bierze pod uwagę zakończenie cierpienia 6 milionów zwierząt futerkowych w Polsce. Zakończy dramat tysięcy ludzi mieszkających w pobliżu takich ferm. Ale co bardzo ważne da też hodowcom czas na przebranżowienie. To propozycja sprawiedliwej transformacji branży futrzarskiej – mówiła Małgorzata Tracz, Posłanka na Sejm RP i wnioskodawczyni projektu.

Projekt zakłada ostateczny zakaz hodowli zwierząt na futra od 1 stycznia 2027 roku. Z dniem wejścia ustawy w życie zacząłby obowiązywać zakaz powstawania nowych ferm futrzarskich. Zakaz hodowli ma dotyczyć tylko zwierząt hodowanych na futra, natomiast nie tych hodowanych do celów konsumpcyjnych. 

Projekt zakłada również stworzenie systemu odszkodowań dla hodowców, którzy będą musieli dokonać likwidacja chowu lub hodowli. System będzie oparty o degresywną metodę obliczania wysokości odszkodowania zachęcający do szybszego zakończenia działalności. W pierwszym roku obowiązywania zakazu odszkodowanie wynosiłoby 50% średniego przychodu w latach 2019-20221, w następnych latach kolejno: 40%, 30%, 20% i 10%.

Kolejnym założeniem projektu jest przyznanie pracownikom ferm futrzarskich, którzy stracą pracę z powodu likwidacji chowu lub hodowli, prawa do odprawy pieniężnej w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Projekt składany jest przez Partię Zieloni z poparciem posłanek i posłów różnych klubów i kół parlamentarnych w Sejmie oraz będących członkiniami i członkami Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Zieloni zachęcają wszystkie posłanki i posłów do podpisania się pod projektem ustawy oraz do popierania go w Sejmie.

Jesteśmy w takiej sytuacji, że ten projekt ma wielkie szanse na zyskanie szerokiego poparcia parlamentarzystów i parlamentarzystek. Mamy wielkie poparcie społeczne dla zakazu hodowli na futra, mamy ruchy na poziomie unijnym, która idzie w kierunku zakazu hodowli na futra w całej Unii Europejskiej oraz wielki kryzys branży futrzarskiej. Nasz projekt jest szansą dla małych hodowców na przebranżowienie się. To wszystko sprawia, że nie będzie lepszego momentu na wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra niż teraz – podsumowała Małgorzata Tracz, Posłanka na Sejm RP i wnioskodawczyni projektu.

Jako przewodnicząca Partii Zieloni jestem dumna i bardzo się cieszę, że realizujemy nasze obietnice wyborcze jako Zieloni. Ten projekt zakładający wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra był jedną z naszych obietnic wyborczych w 2019 roku, z którą szliśmy do Sejmu. Dotrzymujemy słowa! – mówiła Urszula Zielińska, Posłanka na Sejm RP i Przewodnicząca Partii Zieloni.

Propozycje przedstawione w naszym projekcie są korzystniejsze niż te, które były zapisane w tzw. “Piątce dla Zwierząt” Jarosława Kaczyńskiego. Zachęcamy nasze koleżanki i kolegów z innych ugrupowań do poparcia tego projektu. Stanowi on okazję również do tego, aby zatrzeć to złe wrażenie i rozczarowanie spowodowane blamażem projektu przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwość – mówił Tomasz Aniśko, poseł Partii Zieloni, działający w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt, który prezentujemy zakłada wejście w życie po 14 dniach od uchwalenia ustawy. Od tego momentu nie będzie możliwe zakładanie nowych ferm ani zwiększanie obsady na fermach już istniejących. Finalnie fermy zostaną zlikwidowane do 1 stycznia 2027 roku. Przewidzieliśmy rozwiązania, które mają na celu zrekompensowanie hodowcom zakończenia działalności. Będą mogli ubiegać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Przewidzieliśmy degresywny system odszkodowań zachęcający do jak najwcześniejszej likwidacji ferm oraz system odpraw dla pracowników ferm – mówiła mecenas Angelika Kimbort, radczyni prawna oraz przedstawicielka stowarzyszenia Otwarte Klatki.

10 lat temu jako Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowaliśmy pierwsze zdjęcia, które pokazywały jak wygląda rzeczywistość zwierząt na fermach futrzarskich w całej Polsce. Mamy bardzo dużo dowodów, również naukowych, że nie da się takich hodowli prowadzić w sposób humanitarny. Przez te 10 lat mieliśmy setki protestów kolejnych społeczności wiejskich, które nie chcą mieszkać w pobliżu ferm zwierząt hodowanych na futra. Wiąże się to z ogromnym odorem, zanieczyszczeniem gleby, wody czy powietrza – mówił Paweł Rawicki ze stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Trzy tygodnie temu wystartowała europejska inicjatywa obywatelska, która przewiduje zakaz hodowli zwierząt na futra w całej Unii Europejskiej oraz zakaz wprowadzania produktów wykonanych z futer zwierzęcych. Aktualnie branża futrzarska przechodzi kryzys, co widać na aukcjach futrzarskich, większość produktów pozostaje niesprzedanych. Start tej kampanii i rosnąca szybko liczba podpisów są kolejnymi dowodami na to, że społeczeństwo w całej Europie – również w Polsce oczekuje tego zakazu – już od wielu lat i dlatego też bierze obecnie częściowo sprawy w swoje ręce, podpisując i angażując się w zbiórkę podpisów – mówiła Malwina Malinowska z Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – Viva!

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120