29 stycznia 2021

Znamy już zwycięzców trzeciej edycji plebiscytu na Roślinny Produkt Roku!

W czwartek 28 stycznia zespół kampanii RoślinnieJemy ogłosił wyniki plebiscytu na Roślinny Produkt Roku 2020. Producenci żywności i przedstawiciele gastronomii walczyli o wygraną w pięciu kategoriach: najlepszy roślinny produkt roku, najlepszy roślinny debiut na rynku gastronomicznym, nowa marka roślinna, roślinny Game Changer i nagroda Chefs for Change.

Z każdym rokiem na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej produktów roślinnych. Kolejne marki prześcigają się we wprowadzaniu linii alternatyw mięsa, wędlin i nabiału, a także roślinnych przekąsek i deserów. Kampania RoślinnieJemy ogłosiła właśnie wyniki trzeciej edycji plebiscytu na Roślinny Produkt Roku, w której na swoje ulubione produkty zagłosowało 6495 osób.

W kategorii Roślinny Produkt Roku, podobnie jak w roku 2019, wygrała częstochowska firma Dobra Kaloria ze swoim produktem Roślinny Gyros a’la kurczak, który otrzymał 17,4% wszystkich głosów. Na drugim miejscu, uzyskując 13,1% głosów, uplasował się Wegger, burger roślinny dostępny w Żabce. Podium zamykają kabanosy Rośl-inne firmy Tarczyński (12,7% głosów), które są jednoznacznym sygnałem dla branży producentów mięsa, że warto inwestować w jego roślinne alternatywy.

Kolejną kategorią, w której firmy walczyły o roślinny splendor, statuetkę oraz możliwość wykorzystania plebiscytowego badge’a na swoich produktach jest najlepszy roślinny debiut na rynku gastronomicznym. Pierwsze miejsce, uzyskując spektakularny wynik prawie 40% wszystkich głosów, zajęły roślinne klopsiki IKEA. Na drugim miejscu uplasowały się roślinne pączki z porzeczką w sieci Piekarni Putka (6,5%), a na trzecim znalazły się roślinne nuggetsy – Vegan Nuggets w sieci Bobby Burger, które otrzymały 5,7% wszystkich głosów.

Najlepsza nowa marka roślinna i produkt z potencjałem na podbicie serc Polaków to, według osób głosujących w plebiscycie, Ave Vege Bakoma – roślinne desery i alternatywy nabiału tej marki uzyskały 24,7% wszystkich głosów. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Roślinne nie-mięso z bobem Bobowina (15,7% głosów), a podium zamykają napoje roślinne Rośleko (13,7% głosów).

Po raz pierwszy w plebiscycie RoślinnieJemy pojawiła się kategoria Roślinny Game Changer, do której zostały nominowane firmy, które w istotny sposób wpłynęły na zmiany na rynku produktów roślinnych w Polsce. Również w tej kategorii wygrywa rodzima Dobra Kaloria, uzyskując 30,2% wszystkich głosów. Drugie miejsce zajęła sieć sklepów Biedronka (Jeronimo Martins Polska S.A.), która znacznie i dynamicznie poszerzyła asortyment roślinnych produktów. Na trzecim miejscu, na tej samej podstawie co Biedronka, znalazła się sieć sklepów Lidl (10,3% głosów).

Głosami jury, nagrodę Chefs for Change dla najlepszego produktu roślinnego 2020 dedykowanego gastronomii otrzymał chrupiący filet Fish from the Field marki Frosta. Na drugim miejscu znalazł się produkt marki Nestle z linii Garden Gourmet – Sensational Burger, a podium zamyka Upfield Professional z produktem Flora Professional Plant. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał produkt Zamiast Kurczaka marki GoPlant.

Plebiscyt na Roślinny Produkt Roku jest świetną okazją, aby przyjrzeć się różnorodności dostępnych na rynku produktów i dań, dedykowanych osobom ograniczającym mięso i nabiał oraz tym na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej – mówi Sabina Sosin, koordynatorka kampanii RoślinnieJemy – Zarówno rodzime marki, jak i największe korporacje, w tym producenci mięsa, prześcigają się w produkcji coraz lepszych smakowo i jakościowo produktów bezmięsnych, co jest bardzo optymistyczną perspektywą dla wszystkich osób, które chcą jeść bardziej roślinnie. Gratulujemy zwycięzcom i nie możemy się doczekać kolejnych roślinnych innowacji na polskim rynku – dodaje Sosin.

Relacja z ogłoszenia wyników dostępna jest pod tym linkiem.

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia: imm-logo-poziom_72dpi_0.jpg    

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120