22 listopada 2022

Znany raper zachęca do poparcia zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej

Stowarzyszenie Otwarte Klatki nawiązało współpracę z popularnym raperem DonGURALesko w ramach kampanii #FurFreeEurope – Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, która dąży do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej. Raper i aktywiści nagrali krótkie, wzruszające wideo w towarzystwie lisów uratowanych z ferm futrzarskich.

DonGURALesko jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich raperów, a swoje serce wobec zwierząt okazał już niejednokrotnie. W 2020 roku wziął udział w koncercie charytatywnym Otwartych Klatek, który był wyrazem poparcia dla zakazu hodowli zwierząt na futro w Polsce. Tym razem raper idzie o krok dalej i zachęca swoich obserwatorów do podpisania Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej #FurFreeEurope, która jest szansą na wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej, a także na zakaz importu futer do krajów UE.

Zamykanie ich [lisów] na całe życie w ciasnych klatkach jest najbardziej bestialskim pomysłem, jaki można sobie wyobrazić – mówi DonGURALesko na nagraniu.

Pod inicjatywą podpisało się już ponad 600 tysięcy osób. Potrzebny jest przynajmniej milion podpisów, aby Komisja Europejska rozpatrzyła wniosek. Podpisy zbierane są do 18 maja 2023 roku na stronie: www.europabezfuter.pl

Publikacja filmu zrealizowanego z Guralem jest inauguracją Tygodnia Bez Futra – to właśnie w tym okresie, na przełomie listopada i grudnia, rozpoczyna się sezon zabijania zwierząt na fermach futrzarskich. Po zaledwie kilku miesiącach życia, które jest wypełnione ogromnym cierpieniem i ogranicza się do ciasnej klatki, norki są gazowane, a lisy i jenoty rażone prądem. Mamy niepowtarzalną szansę, aby raz na zawsze zakończyć ten okrutny przemysł – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Już prawie 20 krajów w Unii Europejskiej wprowadziło zakaz hodowli zwierząt na futro – w ostatnim czasie były to Estonia, Irlandia, Włochy, Malta i Łotwa. Polityczna debata o takim zakazie trwa m.in. w Litwie i Rumunii. W Polsce od czerwca na numer druku czeka projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futro złożony przez Zielonych.

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwko hodowli zwierząt na futro. Zakaz takiej hodowli ma ogromne poparcie polityczne. Mimo że do laski marszałkowskiej został złożony świetnie przygotowany i dopracowany projekt zakazu, nic w tym kierunku się nie dzieje. Liczymy, że polscy politycy wrócą do tematu jak najszybciej, a w międzyczasie walczymy o Europę Bez Futer – mówi Marta Korzeniak.

Film z DonGURALesko można obejrzeć na stronie: https://www.facebook.com/otwarteklatki/videos/884151652949924.

Zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską:

www.europabezfuter.pl

 

Zdjęcia z ferm futrzarskich:

https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72157704723797235

Zdjęcia uratowanych lisów i norek:

https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72177720301216221

https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72157676503159707

 

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120