Przekaż darowiznę

Szkocja: zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach

28 maja w Szkocji wszedł w życie zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. Szkocja dołączyła do coraz większego grona krajów, które ograniczyły lub zakazały wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Szkocja jest pierwszym krajem Zjednoczonego Królestwa z takim zakazem. Niektóre państwa w Europie i na świecie wprowadzają całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt, np. Grecja, Bułgaria, Austria, Chorwacja, a inne zakazy dotyczące poszczególnych gatunków: Indie (m. in. niedźwiedzie, małpy, lwy), Węgry (m. in. nosorożce, słonie).

W Polsce cyrki wykorzystujące zwierzęta są nadal legalne. Tylko niektóre miasta zakazały występów cyrków z tresowanymi zwierzętami: Słupsk, Bielsko-Biała, Legnica, Łódź, Poznań, Wrocław oraz Warszawa.

Dlaczego nie powinniśmy chodzić do cyrku?

Sprawdź

Występy zwierząt w cyrkach to zabawa tylko dla publiczności. Dla zwierząt jest to traumatyczne przeżycie. Całe życie przebywają w nienaturalnych warunkach i są brutalnie tresowane.

Wykorzystywanie zwierząt w cyrkach wywołuje coraz większy sprzeciw społeczeństwa. Konsultacje społeczne przeprowadzone przez szkocki parlament wykazały, że aż 98% społeczeństwa popiera wprowadzenie zakazu.

Chcesz wprowadzić zakaz w Polsce?

Podpisz apel do posłów

Podpisz

Pomóż nam działać!

50 zł100 zł20 złinna kwota

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do grupy osób, którym zależy
na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.