Jako aktywiści Otwartych Klatek nieustannie rozwijamy się i pracujemy nad tym, aby jeszcze lepiej i skuteczniej działać dla zwierząt. Działamy na wielu płaszczyznach – prowadzimy rozmowy z przedstawicielami biznesu, promujemy dietę roślinną, pokazujemy rzeczywistość zwierząt hodowanych na futro, tworzymy treści na social media, organizujemy konferencje, piszemy teksty na bloga, wspieramy ruch prozwierzęcy w innych krajach, dbamy o obecność w mediach, programujemy i wiele więcej. Walka o lepszy los zwierząt hodowlanych to projekt długoterminowy, dlatego warto pamiętać o kilku nawykach, które pomogą nam uniknąć wypalenia, efektywnie wykorzystywać nasz czas i dążyć do wyznaczonych celów. Oto kilka z nich:

1. Sprawdzaj Slacka- codziennie!

Slack to nasz komunikator, odbywa się na nim cała komunikacja wewnątrz Otwartych Klatek. Jest to narzędzie, którego raczej nie używa się w codziennym życiu (głównie wykorzystywane jest w celach zawodowych), więc na początku możesz zapominać o tym, by na niego zaglądać. Dopóki nie wyrobisz sobie nawyku zaglądania na Slacka przynajmniej raz dziennie, nie wyłączaj powiadomień. Reaguj na nie i sprawdzaj, co się dzieje. Jeżeli pomimo powiadomień masz z tym problem, ustaw sobie dodatkowe przypomnienie w telefonie, albo użyj metody habit stacking, czyli układania jednego nawyku po drugim, np.: Codziennie wieczorem po zjedzeniu kolacji sprawdzę Slacka.

Wolontariat

Fot. Andrew Skowron

 

2. Dbaj o siebie

Działanie dla zwierząt to długoterminowa walka, która potrafi być wyczerpująca. Nie zapominaj, że aby być dobrym, skutecznym i kreatywnym aktywistą musisz dbać o swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. W tym celu upewnij się, że dostarczasz sobie odpowiednią porcję ruchu każdego dnia (min. zalecane 30 minut dziennie), dbasz o odpowiednią ilość snu, zbilansowaną, pełnowartościową dietę i suplementację. Poszukaj sposobu, aby na bieżąco być w kontakcie ze swoimi emocjami. Możesz spróbować pisania w dzienniku, medytacji, rozmowy z bliską osobą czy terapeutą. Jeśli chcesz pomagać zwierzętom, pamiętaj żeby najpierw zadbać o siebie!

Pomóż nam powołać Rzecznika Ochrony Zwierząt!

Podpisz petycję

3. Czytaj często

Literatura aktywistyczna jest jak najbardziej wskazana, ale pamiętaj też, że w Otwartych Klatkach możesz zajmować się bardzo szeroką gamą działań. Książki i artykuły o zarządzaniu zespołem, czasem, marketingu, polityce, grafice komputerowej czy programowaniu mogą Ci się przydać, gdy będziesz szukać odpowiedniej drogi dla siebie. Jeżeli czytanie nie sprawia Ci frajdy, spróbuj audiobooków. Możesz zdobywać cenną wiedzę podczas spaceru, gotowania czy choćby rozwieszania prania. Warto także znaleźć swój ulubiony podcast o tematyce społecznej, gospodarczej czy ekonomicznej. Wybierz własny sposób na gromadzenie nowej wiedzy zgodny ze swoimi preferencjami, , a nauka będzie o wiele przyjemniejsza.

 

efektywny altruizm

4. Interesuj się polityką

Jako Otwarte Klatki dążymy do zmian legislacyjnych. Chcemy, aby polskie prawo zapewniało skuteczniejszą ochronę zwierząt. Aby móc skutecznie lobbować polityków i przekonać ich do zabrania głosu w imieniu zwierząt, przyda nam się znajomość partii politycznych, wyznawanych przez nie wartości, rozpoznanie, którzy politycy popierają działalność prozwierzęcą, a którzy ją potępiają. Wiedza ta przyda się też przy planowaniu kampanii i budowaniu strategii. Dodatkowo, warto być na bieżąco z tym, co dzieje się w naszym kraju, aby móc wyłapywać i wykorzystywać okazje do zorganizowanie spontanicznych akcji, np. happeningów.

Pomóż nam powołać Rzecznika Ochrony Zwierząt!

Podpisz petycję

5. Wybierz działkę, w której czujesz się dobrze

Żeby działanie dla zwierząt sprawiało Ci przyjemność oraz żeby Twoja motywacja utrzymywała się na wysokim poziomie, dopasuj swoją działalność do tego, co lubisz robić. W naszej organizacji dostępny jest cały wachlarz działań, w które można się zaangażować. Prowadzimy liczne kampanie o różnej tematyce – jeśli widok cierpiących zwierząt jest dla Ciebie trudny, możesz zaangażować się w kampanię lifestylową, np. Vegan Challenge czy Jasna Strona Mocy i skoncentrować się na promocji diety roślinnej. Jeżeli jednak wolisz walczyć o dobrostan zwierząt, znajdziesz miejsce dla siebie np. w Jak one to znoszą? Czy Frankenkurczaku. Zobacz wszystkie nasze kampanie.

efektywny altruizm

6. Zrób sobie przerwę (i unikaj wypalenia)

W idealnym świecie wszyscy pracowalibyśmy na pełnych obrotach przez całą dobę. Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy ludźmi i każdy z nas potrzebuje czasem przerwy na oddech. Czujesz się przytłoczony? Zatrzymaj się, zrób krok w tył, weź dzień, albo nawet tydzień wolnego i naładuj baterie – idź na długi spacer z psem, spotkaj się z przyjaciółmi, spędź samotne popołudnie wśród natury. Przerwa nie sprawia, że jesteś mniej produktywny – przeciwnie, pozwala Ci zresetować swój umysł i wrócić z podwojonym entuzjazmem. Pamiętaj także o mniejszych przerwach podczas codziennej pracy – 10 minut na rozciąganie, zabawę z psem czy rozdział książki co jakiś czas z pewnością poprawi Twoje samopoczucie.

Pomóż nam powołać Rzecznika Ochrony Zwierząt!

Podpisz petycję

7. Nie wdawaj się w bezcelowe dyskusje

Działając na rzecz zwierząt, zwłaszcza w wirtualnym świecie, niejednokrotnie spotkasz się z zaczepkami, złośliwymi komentarzami czy nawet wulgaryzmami. Należy filtrować wypowiedzi, na które warto odpowiadać i unikać wdawania się w dyskusje z ludźmi, którzy odwiedzają nasze profile tylko po to, żeby zostawić po sobie uszczypliwość. Takie dyskusje zwykle nie wnoszą nic pożytecznego, są nieproduktywne i mogą powodować pogorszenie Twojego samopoczucia. Nie warto zostawiać miejsca na negatywne emocje, kiedy można w tym czasie tworzyć super rzeczy z zespołem pełnym pozytywnej energii – stąd też kolejny punkt.

 

wolontariat

8. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Walcząc o prawa zwierząt często rozmawiamy na trudne tematy, dużo mówimy o cierpieniu zwierząt. Jeśli otaczamy się osobami o nastawieniu pesymistycznym, ich podejście do sprawy może nam się udzielić i nasz aktywizm może stracić dla nas samych sens. Aby tego uniknąć, otaczaj się pozytywnymi ludźmi, pełnymi optymizmu i wiary w Twoje działania. Racjonalne i pragmatyczne podejście do problemu hodowli przemysłowej jest jak najbardziej wskazane, ale nie osiągniemy żadnego celu, jeżeli nie będziemy mocno wierzyć w możliwość jego realizacji.

Pomóż nam powołać Rzecznika Ochrony Zwierząt!

Podpisz petycję

9. Kieruj się zasadami efektywnego altruizmu

Na czym efektywny altruizm? Zakłada, że biorąc pod uwagę wszystkie dostępne nam zasoby (finansowe, czasowe, ludzkie itp.) dążymy do redukcji cierpienia tam, gdzie jest go najwięcej. W 2019 roku zostaliśmy uznani przez Animal Charity Evaluators (organizację zajmującą się oceną i analizą działań organizacji prozwierzęcych z całego świata) za Top Charity – oznacza to, że jesteśmy w światowej czołówce organizacji, które działają na rzecz poprawy losu zwierząt.

Efektywny altruizm

fot. Andrew Skowron

10. Podejmuj wyzwania

Wszyscy ciężko pracujemy, aby poprawić los zwierząt. Oznacza to, że czasami musimy podjąć się nowych zadań, wyzwań, których wcześniej się nie spodziewaliśmy. Musimy samodzielnie zorganizować benefit lokalny, przemówić podczas konferencji, porozmawiać z dziennikarką podczas akcji ulicznej, skonfrontować się z osobą o odmiennych poglądach. Dzięki tym wyzwaniom rozwijamy własne umiejętności, rozwijamy siebie jako aktywistów i stajemy się bardziej śmiali i odważni przy angażowaniu się w kolejne zadania. A jeśli po drodze popełniamy błędy, tym lepiej – to właśnie na nich uczymy się najlepiej, wyciągamy z nich wnioski, które pomagają nam w dalszym działaniu.

Pomóż nam powołać Rzecznika Ochrony Zwierząt!

Podpisz petycję

11. Doceniaj małe sukcesy

Hodowla przemysłowa to potężny przeciwnik. Walka o lepszy los dla zwierząt hodowlanych jest długa i kręta, a po drodze spotkają nas zarówno porażki, jak i sukcesy. W natłoku pracy można zapomnieć o świętowaniu małych sukcesów (które, tak naprawdę, wcale nie są małe, ale mogą się takimi wydawać w skali problemu chowu przemysłowego). Doceniaj te mniejsze zwycięstwa – wysoki zasięg posta na instagramie, duża ilość udostępnień Twojego wpisu blogowego – jak i te większe, jak np. podpisanie deklaracji o wycofaniu jajek z chowu klatkowego przez sieć supermarketów czy dołączenie kolejnego sklepu do programu Sklepy Wolne Od Futer. Przyjdzie dzień, w którym będziemy mogli świętować te największe sukcesy, do których codziennie dążymy – np. zakaz hodowli zwierząt na futro w Polsce.

Pomóż nam powołać Rzecznika Ochrony Zwierząt!

Podpisz petycję