Być może słyszeliście już, że na arenie międzynarodowej Otwarte Klatki – w koalicji z innymi krajami – funkcjonują jako Anima International. Na organizację składają się oddziały w Polsce, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji i Ukrainie. 

Anima International – dokładnie tak, jak Otwarte Klatki – ma na celu efektywne redukowanie cierpienia zwierząt i skupia się głównie na hodowlach przemysłowych, które są przyczyną cierpienia największej ich liczby. Współpraca międzynarodowa i wzajemne wsparcie zwiększają naszą skuteczność w osiąganiu tego celu, a także działanie poza granicami Europy i niesienie pomocy zwierzętom wszędzie tam, gdzie one cierpią.

W działaniach Anima International możemy wyróżnić  5 głównych obszarów, na których się skupiamy:

1 – Prowadzimy śledztwa

Jednym z głównych obszarów naszych działań jest dokumentacja realiów ferm przemysłowych i okrucieństwa wobec zwierząt, którego są one przyczyną. W tym celu prowadzimy dochodzenia i pokazujemy ich efekty w mediach. Opublikowaliśmy więcej niż 40 śledztw z ponad 10 krajów, m.in. dokumentujących warunki i sposób traktowania zwierząt na fermach brojlerów w Polsce, fermach futrzarskich i rybackich na Litwie, farmach foie gras na Ukrainie – co zaowocowało wycofaniem tego naznaczonego cierpieniem specjału z menu 11 restauracji w Wielkiej Brytanii. Umieściliśmy też w przestrzeni publicznej prawie 80 billboardów i reklam ze zdjęciami z hodowli brojlerów w Polsce – docierając tym samym do szerszego grona odbiorców.

Wielu ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy z okrutnych praktyk stosowanych w przemysłowych hodowlach, a śledztwa i rzetelna dokumentacja pozwalają nam pokazać cierpienie, jakiego doświadczają zwierzęta. Przeprowadzamy śledztwa nie tylko na terenie krajów, w których działają organizacje zrzeszone w Anima International – ostatnio opublikowaliśmy wyniki naszego śledztwa w ubojni świń w Tajlandii, które ujawniło okropne warunki życia, transportu i uboju świń. Zwierzęta są bite, brutalnie zaciągane na miejsce uboju i zabijane w okrutny sposób bez ogłuszenia. Wesprzyj naszą zbiórkę, aby odmienić ich los:

2 – Współpracujemy i dzielimy się wiedzą

W ramach Anima International organizujemy konferencje, szkolenia, dzielimy się wiedzą i inwestujemy w rozwój. Jesteśmy aktywni w 53 koalicjach, zorganizowaliśmy dwie międzynarodowe konferencje dotyczące praw zwierząt (CARE), ponad 50 szkoleń o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Tworzymy też ulotki, plakaty, podcasty i webinary będące źródłami wiedzy, którymi podzieliliśmy się z ponad 30 organizacjami. W 2018 roku wraz z oddziałem ukraińskim zorganizowaliśmy pierwszą na Ukrainie konferencję dotyczącą praw zwierząt, w 2019 to samo udało się w Rosji.

Staramy się zwiększać empatię wobec zwierząt i świadomość o ich cierpieniu, jednocześnie stale poszerzając grono naszych odbiorców. Inwestujemy również w rozwój naszych pracowników, wolontariuszy, lokalnych grup aktywistów – kształcąc tym samym przyszłych liderów, potęgując docelową efektywność organizacji, a także tworząc inspirującą przestrzeń do działania. Oprócz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, wspieramy również mniejsze, lokalne grupy finansowo, aby mogły rozwijać się i działać dla zwierząt.

Aktywistki i aktywiści Animy

Wspieranie lokalnych organizacji pomaga nam w budowaniu ruchu na rzecz walki z cierpieniem zwierząt tam, gdzie dopiero zaczyna się on rozwijać. Na przykładzie śledztwa z ubojni świń w Tajlandii mogliśmy zobaczyć, że okrucieństwo wobec zwierząt w wielu miejscach jest niestety nadal na porządku dziennym. Twoja darowizna to ogromna pomoc dla zwierząt, która może odmienić ich los.

3 – Poprawiamy dobrostan zwierząt

Redukujemy cierpienie zwierząt poprzez nacisk na firmy i dążenie do wycofania stosowanych tam okrutnych praktyk.

Dzięki naszym działaniom 380 marek zrezygnowało ze sprzedaży futer, 267 firm i restauracji zobowiązało się do prowadzenia działalności wolnej od chowów klatkowych. W ramach European Chicken Commitment firmy podpisały 11 zobowiązań o poprawie standardów dobrobytu kurczaków. Największy w Polsce supermarket online (Frisco) zapowiedział wprowadzenie polityki ECC dla kurczaków brojlerów przed 2026 rokiem. Zainicjowaliśmy też pierwszą kampanię o chowie wolnym od klatek na Białorusi.

Oprócz zwiększania świadomości i empatii wobec zwierząt, działamy poprzez bezpośredni kontakt z przemysłem zwierzęcym oraz sklepami i firmami, które z nim współpracują.

fot. Andrew Skowron

4 – Zmieniamy politykę

Forsujemy zmianę polityki, pracujemy z ustawodawcami, żeby zagwarantować pewne i natychmiastowe kroki w stronę ochrony zwierząt.

Zaproponowaliśmy 6 projektów ustaw, w Polsce zainicjowaliśmy kampanię o powołanie Rzecznika Praw Zwierząt. W Wielkiej Brytanii zebraliśmy 100 tysięcy podpisów popierających zakaz importu futer. Na Litwie 28 tysięcy osób podpisało petycję o zakazie ferm futerkowych, kierowaną do parlamentu. W 2018 roku w estońskim parlamencie przedstawiliśmy projekt ustawy zakazującej prowadzenia ferm futerkowych, w 2019 na Ukrainie odbyła się pierwsza konferencja na temat praw zwierząt.

Zdajemy sobie sprawę, że poza zwiększaniem świadomości i zmianą naszych konsumenckich nawyków, zwierzęta potrzebują zmiany systemu i ochrony prawnej. Naszym celem jest największa możliwa skuteczność – dlatego, obok kampanii lifestylowych, nieustannie pracujemy i rozmawiamy z politykami, prawnikami, organizujemy konferencje o legalnej ochronie zwierząt.

5 – Inwestujemy w roślinną rewolucję!

Promujemy dietę roślinną współpracując z ekspertami, a także oferując wiedzę i wsparcie we wprowadzaniu do diety roślinnych alternatyw.

Ponad 60 tys. ludzi w 7 krajach skorzystało z Vegan Challenge. Dzięki naszym kampaniom 679 restauracji wprowadziło do swojego menu opcje roślinne. W ramach projektu Chefs For Change nawiązaliśmy współpracę z 15 znanymi na świecie kucharzami. W Polsce i Estonii poprowadziliśmy Food Innovation Summits, w których udział wzięło ponad 500 firm.

Krajowe kampanie roślinne nawiązują współpracę z restauracjami, poszerzając ich bezmięsny jadłospis. Ukraińska kampania dotarła do 17 miejsc, estońska sprawiła, że menu roślinne poszerzyły 53 placówki. Na Litwie taką współpracę nawiązaliśmy z 99 restauracjami, taką samą liczbę udało nam się osiągnąć w Polsce.

Wierzymy, że dobrostan zwierząt leży w naszych rękach. Poprzez codzienne decyzje kształtujemy otaczającą nas rzeczywistość, a swoimi konsumenckimi wyborami możemy wspierać biznesy zgodne z naszymi poglądami – bo popyt definiuje podaż. Jesteśmy jednak przekonani, że nie trzeba od razu przechodzić na weganizm, a okazjonalna rezygnacja z mięsa czy zakup kawy z roślinnym zamiast krowim mlekiem są już krokiem ku lepszej rzeczywistości!

Poza tym nieustannie poszerzamy zasięg naszego ruchu poprzez inwestycję w początkujące oddziały organizacji, nagłaśnianie problemu cierpienia zwierząt w mediach i wpływanie na opinię publiczną. W mediach społecznościowych osiągnęliśmy 1,5 miliona obserwatorów, poprzez tradycyjne media docieramy do 1,5 biliona osób.

Międzynarodowa współpraca sprawia, że możemy pomagać zwierzętom z jeszcze większym powodzeniem – razem jesteśmy bliżej zmiany, którą chcemy zobaczyć!

Źródła: https://animainternational.org/

Autorka: Kasia Oleśkiewicz