W październiku 2020 roku Europejska Inicjatywa Ustawodawcza “End The Cage Age” została złożona do Komisji Europejskiej. 1,4 miliona obywateli Unii Europejskiej wyraziło swój sprzeciw wobec zamykania zwierząt hodowlanych w klatkach. Komisja zobowiązała się wówczas do rewizji prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt w ramach strategii “Od pola do stołu” – zakaz stosowania klatek miał być częścią rewizji. Wspólnie z organizacjami z całej Europy kontynuowaliśmy naszą pracę, aby koniec epoki klatkowej stał się rzeczywistością.

Zdjęcie z materiałów śledczych Otwartych Klatek

W Polsce razem z Compassion In World Farming uruchomiliśmy petycję do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby poparł zakaz stosowania klatek na europejskich fermach. W ramach akcji Jednym Głosem opublikowaliśmy dwa spoty filmowe ze znanymi w Polsce osobami, które zaangażowały się we wsparcie dla petycji. Opublikowaliśmy rezultaty śledztw w hodowli świń oraz na fermie klatkowej kur niosek. Liczba podpisów i wsparcie społeczne dla końca epoki klatkowej cały czas rosło. W lipcu tego roku złożyliśmy petycję podpisaną przez ponad 220 tysięcy osób do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do dziś ponad ćwierć miliona obywateli podpisało petycję i wyraziło swój stanowczy sprzeciw wobec hodowli klatkowej.

Komisja Europejska odracza pracę nad rewizją przepisów o ochronie zwierząt

Niestety mimo ogromnego poparcia społecznego i raportów Europejskiego Urzędu ds Bezpieczeństwa Żywności wspierających kluczowego postulaty, Komisja Europejska zdecydowała się odłożyć plany rewizji przepisów ochrony zwierząt w Unii Europejskiej. Przewodnicząca Ursula von der Leyen w swojej przemowie State of the Union z 13 września nie wspomniała nic o ochronie zwierząt. Rewizja przepisów nie znalazła się także w programie pracy Komisji Europejskiej na 2024 rok. Obecnie jedyna konkretna zapowiedź Komisji Europejskiej dotyczy zmian w przepisach o transporcie zwierząt. Jednocześnie Komisja nie przedstawia żadnych konkretów dotyczących przepisów o hodowli klatkowej.

Fot. Andrew Skowron

Komisja Europejska rozczarowała zwierzęta, a także obywateli, którzy skorzystali z dostępnych narzędzi demokratycznych, wykonali ogrom pracy, otrzymali ze strony Komisji konkretne zapewnienia, a następnie wszystkie głosy obywateli zostały przekreślone. Media w całej Europie donoszą o ostrej i nieczystej grze lobby mięsnego. Decyzje Komisji są nietransparentne i obniżają zaufanie do unijnych instytucji.

Odrzucenie głosu obywateli Polski przez Ministerstwo

Otrzymaliśmy również odpowiedź od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na naszą petycję. Ministerstwo potwierdziło w odesłanym nam dokumencie, że unijne przepisy dotyczące zwierząt hodowlanych wymagają aktualizacji. Mimo to rozpatrzyło naszą petycję negatywnie. Obiecujemy jednak, że zrobimy wszystko, aby Wasze głosy nie poszły na marne. Będziemy dalej podejmować wszystkie możliwe działania, aby hodowla klatkowa w Polsce i w Unii Europejskiej odeszła do przeszłości. 

Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami zaangażowali się w działania na rzecz zwierząt zamykanych w klatkach. Mimo tych złych wiadomości musimy działać dalej, ponieważ zwierzęta na nas liczą.

Okażmy sprzeciw

Komitet Obywatelski “Koniec Epoki Klatkowej” wysłał oficjalne pismo do Komisji Europejskiej apelujące o bezzwłoczną publikację przepisów wycofujących hodowlę klatkową. Komisja ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do pisma. Więcej o tym na stronie Compassion in word farming.

Mamy dwa miesiące na na to, żeby pokazać wspólnie Komisji Europejskiej naszą niezgodę na odraczanie końca epoki klatkowej i dalsze skazywanie zwierząt na cierpienie.

Weź udział w akcji masowego wysyłania tweetów do Komisji i Komisarzy. Wybierz jeden z poniższych tweetów lub stwórz własny. Nie zapomnij o odpowiednich oznaczeniach.

  • Kończy się czas dla 300 mln zwierząt żyjących w klatkach. @EU_Commission @vonderleyen @MarosSefcovic @SKyriakidesEU @VeraJourova @jwojc, obiecaliście reformę, gdzie jest projekt? Domagamy się podjęcia działań i określenia ich harmonogramu!📢 #EndTheCageAge
  • Demokracja jest zagrożona. Obywatele UE wyrazili obawy co do hodowli klatkowej, a KE obiecała podjęcie działań. @EU_Commission @vonderleyen @VeraJourova @MarosSefcovic @SKyriakidesEU @jwojc Najwyższy czas dotrzymać obietnicy! Kiedy zakończycie epokę klatkową? #EndTheCageAge!
  • 🕒Potrzebujemy pilnych działań dla 300 mln zwierząt w klatkach! @EU_Commission @vonderleyen @MarosSefcovic @SKyriakidesEU @VeraJourova @jwojc, Wasza obietnica była jasna, gdzie jest projekt reform? Domagamy się konkretnych działań i harmonogramu! 📣 #EndTheCageAge