Pamiętasz przygody Harrego Pottera? Wielu z nas dorastało na powieściach o tym młodym czarodzieju i jego magicznym świecie. Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart to miejsce, do którego prawie każdy w dzieciństwie chciał dostać list z zaproszeniem. Mieszkańców czterech domów wchodzących w skład Hogwartu charakteryzują różne cechy: Gryffindor − odwaga, męstwo, szczerość i szlachetność; Slytherin − ambicja, spryt, przebiegłość i braterstwo; Ravenclaw − inteligencja, mądrość, kreatywność i oryginalność, a Hufflepuff − sprawiedliwość, wierność, uprzejmość i pracowitość. A Ty, zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś, do jakiego domu w Hogwarcie należysz? Na końcu tego tekstu znajdziesz quiz, który pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie!;)

Zwierzęta jako symbole domów Hogwartu

Każdy z czterech domów Hogwartu posiada w godle symbol zwierzęcia. W Griffindorze jest to lew, który kojarzony jest z ogromną odwagą. Symbolem Slytherinu jest wąż uosabiający takie cechy jak przebiegłość i spryt. Zwierzęciem należącym do Ravenclawu jest orzeł – ptak przejawiający mądrość i wewnętrzną siłę. Natomiast symbolem Hufflepuffu jest borsuk, który posiada takie cechy jak pracowitość oraz pokojowe nastawienie. Oprócz symbolu zwierzęcia każdy z domów Hogwartu ma też własnego opiekuna, ducha, prefektów, pokój wspólny oraz relikwię. 

A Ty, w jakim domu w Hogwarcie jesteś? 🙂

Fot. Andrew Skowron

W jaki sposób warto pomóc zwierzętom? 

Wymienione wcześniej borsuk czy lew to zwierzęta dziko żyjące. Wiesz, że obecnie stanowią one tylko 4% wszystkich ssaków na Ziemi? Około 60% to zwierzęta hodowlane, jak bydło czy trzoda chlewna, a drób hodowlany to obecnie aż 70% całej planety! Większość z nich trzymana jest na wielkopowierzchniowych fermach przemysłowych, gdzie nie mają dostępu do świeżego powietrza ani światła słonecznego. Są zamknięte i stłoczone, a ich coraz krótsze życie jest pełne bólu i stresu. Zdarza się też wiele przypadków znęcania nad zwierzętami hodowlanymi. 

Otwarte Klatki jako jedna z najbardziej skutecznych organizacji prozwierzęcych działa na rzecz poprawy warunków ich życia na wielu płaszczyznach: nakłaniając do tego firmy spożywcze, promując dietę roślinną, zmieniając opinię publiczną czy też prawodawstwo. Utrzymujemy się z darowizn i składek, dlatego bez twojej pomocy nie udałoby nam się przeprowadzić zmian, których dokonaliśmy przez ostatnie lata. Przekaż nam 1% swojego podatku, wpisując w deklaracji PIT numer KRS: 0000444120 i bądź częścią dobrej zmiany dla zwierząt!

Fot. Konrad Łoziński