Czy Polacy uważają, że przetrzymywanie kur w klatkach jest dla nich odpowiednie? Czym kierują się przy zakupie jaj? Czy popierają zakaz chowu klatkowego? O tym, co w 2022 roku Polacy myślą o hodowli klatkowej kur, dowiesz się z tego wpisu.

Zakaz hodowli klatkowej kur niosek możliwy w Polsce?

W lutym tego roku Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat przeprowadziło badanie opinii publicznej wśród Polaków, pytając ich, co sądzą o hodowli klatkowej kur niosek.

Aż 62,4% Polaków uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz klatkowej hodowli kur niosek – tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat. Co więcej, tylko 17,3% ankietowanych opowiedziało się przeciwko zakazowi, a 20,3% nie ma na ten temat zdania. Tak duże poparcie dla zakazu okrutnej hodowli klatkowej kur dowodzi tego, że polskim konsumentom zależy na losie zwierząt.

Szansa na zakaz hodowli klatkowej w całej Unii Europejskiej

Prace nad zakazem hodowli w klatkach zwierząt gospodarskich w całej Unii Europejskiej (nie tylko kur, ale też gęsi, kaczek, przepiórek, królików, świń i cieląt) w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej “Koniec Epoki Klatkowej” rozpoczęła Komisja Europejska. Wniosek ustawodawczy pojawi się przed końcem 2023 roku i wpłynie na życie ponad 300 milionów zwierząt. Prawo ma zacząć obowiązywać w roku 2027 – rozpocznie się wtedy okres przejściowy, zapewniający możliwość dostosowania się do nowych norm przez wszystkich uczestników przemysłu hodowlanego.

Hodowla klatkowa nie zapewnia odpowiednich warunków do życia

Z badań wynika, że aż 81% ankietowanych uważa, że hodowanie kur w klatkach nie zapewnia tym zwierzętom odpowiednich warunków do życia. W grupie osób powyżej 60 roku życia to aż 86,9% respondentów.

Rodzaj chowu kur ma znaczenie

Według badań, zdecydowana większość Polaków przy zakupie jaj w sklepie zwraca uwagę na rodzaj chowu, z którego one pochodzą – dla 78,5% badanych warunki hodowli kur są dla nich istotnym czynnikiem przy wyborze jajek. Polacy kierują się empatią również podczas codziennych zakupów.

Zmiany są nieuniknione!

Świadomość społeczna Polaków w temacie dobrostanu kur niosek jest wysoka i nieustannie rośnie – ponad 80% Polaków wykazuje sprzeciw wobec niespełniającej wymagań dobrostanowych hodowli klatkowej. Ma to odbicie w wyborach konsumenckich – Polacy starają się wybierać jaja z chowu alternatywnego (jajka dwójki, jedynki, zerówki), a ponad połowa (62,4%) respondentów popiera zakaz chowu klatkowego kur w Polsce!

Ponad 60 tysięcy osób złożyło podpis pod deklaracją konsumencką Otwartych Klatek o niekupowaniu jaj oznaczonych numerem „3”. Wszystkie te osoby chcą dać jasny sygnał zarówno producentom żywności, lokalom gastronomicznym, jak i hodowcom zwierząt, że nie zgadzają się na trzymanie kur w warunkach klatkowych i nie będą wspierać tego procederu swoimi decyzjami zakupowymi.

Dzięki tym decyzjom już ponad 140 firm działających w Polsce podjęło decyzję o wycofaniu jaj z chowu klatkowego (pełną listę znajdziesz tutaj). Pod koniec 2021 r. „trójki” wycofała już sieć Netto, w tym roku wycofała je Biedronka i Makro. Kolejne deklaracje firm mają zostać wdrożone w przeciągu najbliższych trzech lat, jednak, jak wyraźnie widać, część firm decyduje się na wprowadzenie ich w życie znacznie wcześniej.