Jeszcze tylko przez kilka dni można podpisać Europejską Inicjatywę Obywatelską #FurFreeEurope i poprzeć tym samym zakaz hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej! Zbiórka podpisów kończy się 1 marca o północy – po tym czasie nie będzie już możliwe złożenie podpisu.

Europa bez futer coraz bliżej

18 maja 2022 roku rozpoczęliśmy zbiórkę podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską #FurFreeEurope, która ma dwa główne założenia:

  • wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej,
  • wprowadzenie zakazu importu futer do krajów UE.

Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) to nie jest zwykła petycja, ale instrument unijny, który pozwala obywatelom i obywatelkom UE wpłynąć na zmiany legislacyjne. Zbiórka podpisów pod taką inicjatywą trwa zawsze rok, jednak #FurFreeEurope zamykamy kilka miesięcy wcześniej – dlaczego?

Rekordowe poparcie dla inicjatywy

Według początkowych założeń mieliśmy zbierać podpisy pod inicjatywą do 18 maja 2023 – czyli przez równy rok. Aby EIO była rozpatrzona przez Komisję Europejską, trzeba zebrać przynajmniej milion ważnych podpisów. W procesie weryfikacji część podpisów jest odrzucona (np. ze względu na niepoprawne dane), dlatego zawsze istotne jest, żeby zebrać przynajmniej 1,4 miliona pod taką inicjatywą.

#EuropaBezFuter zebrała swój pierwszy milion podpisów w zaledwie pół roku, a w lutym mamy ich już ponad 1,5 miliona!

Innym wymogiem Komisji Europejskiej jest, żeby przynajmniej 7 krajów członkowskich zebrało minimalny próg podpisów (każdy kraj ma inny, w zależności od liczby ludności). Do tej pory swój minimalny próg osiągnęły już Polska, Finlandia, Dania, Szwecja, Litwa, Holandia, Niemcy, Słowacja, Bułgaria, Łotwa, Francja, Belgia, Grecja, Austria, Czechy, Włochy i Estonia – aż 17 państw! 

Niemal 100 tysięcy podpisów pod inicjatywą pochodzi z Polski – bardzo się cieszymy, że Polki i Polacy po raz kolejny pokazują, że los zwierząt nie jest im obojętny. Kampanię wsparły też liczne znane osoby, m.in. Maja Ostaszewska, DonGURALesko, Kuba Grabowski, Maciej Zakościelny, Marta Manowska, Maffashion, Kasia i Jacek Sienkiewicz, Karolina Korwin-Piotrowska, Jankes, Kinga Kujawska i Ada Fijał.

Dlaczego zamykamy inicjatywę wcześniej?

Wspólnie z innymi organizacjami z Europy, które zbierają podpisy pod inicjatywą, przeanalizowaliśmy obecną sytuację polityczną oraz szanse i ryzyka, jakie dostrzegamy.

  • Na poziomie Unii Europejskiej trwa właśnie rewizja wszystkich przepisów związanych z ochroną i dobrostanem zwierząt.
  • Jednocześnie trwają prace nad wnioskiem ustawodawczym w związku z propozycją zakazu stosowania klatek w chowie i hodowli zwierząt gospodarskich (co jest zresztą skutkiem innej inicjatywy obywatelskiej – Koniec Epoki Klatkowej).

Biorąc pod uwagę te dwa czynniki doszliśmy do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie zamknąć inicjatywę wcześniej i jak najszybciej złożyć zebrane podpisy do weryfikacji – inicjatywa o tak dużym poparciu społecznym ma realną szansę wpłynąć na rewizję unijnych przepisów. 

W praktyce mogłoby to oznaczać dużo szybsze wdrożenie zmian, takich jak zakaz hodowli zwierząt na futro, niż na drodze inicjatywy. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli Komisja Europejska nie uwzględni zakazu hodowli zwierząt na futro podczas rewizji przepisów lub we wniosku ustawodawczym, to inicjatywa wciąż będzie musiała zostać rozpatrzona w przypadku złożenia pod nią miliona podpisów.

Jakie są dalsze kroki dla Europy bez futer?

Zbiórka podpisów pod inicjatywą kończy się 1 marca, ale to nie oznacza końca pracy – wręcz przeciwnie! Złożenie podpisów to dopiero początek. Do lipca 2023 roku podpisy powinny zostać poddane procesowi weryfikacji – wtedy będziemy mieć pewność, że inicjatywa odniosła sukces i że rozpoczną się polityczne prace nad nią.

Jeśli jeszcze nie podpisałaś/eś inicjatywy, nie czekaj – zrób to teraz!

Będziemy na bieżąco informować Was o kolejnych krokach, a także czuwać, aby politycy nie zignorowali głosu ponad miliona Europejek i Europejczyków, który jasno mówi: czas odesłać futra do historii.