6 października pod budynkiem Parlamentu Europejskiego w Strasburgu stanął ogromny dmuchany lis – symbol trwającej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej #FurFreeEurope. Jej celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w UE oraz zakaz importu futer do UE.

Razem dla Europy Bez Futer

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele i przedstawicielki organizacji prozwierzęcych z całej Europy, tworzących międzynarodową koalicję Eurogroup For Animals. Aktywiści zapozowali do zdjęć na tle dużego niebieskiego lisa, trzymając baner z hasłem kampanii: Leave fur behind.

Wydarzenie promujące Europejską Inicjatywę Obywatelską #FurFreeEurope pod Parlamentem Europejskim

Po akcji na zewnątrz Parlamentu Europejskiego wydarzenie przeniosło się do środka. Odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział aktywiści oraz zaproszeni przez nich europarlamentarzyści. Reineke Hameleers, prezeska Eurogroup For Animals, opowiedziała o powodach, dla których konieczne jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w UE i które zostały podsumowane w najnowszym raporcie przygotowanym przez EFA. Odbyła się również ekranizacja nowego filmu dokumentalnego SLAY, który pokazuje kulisy produkcji materiałów odzwierzęcych, w tym futer, na świecie. W filmie zostały uwzględnione m.in. nagrania z polskich ferm, dostarczone przez naszych aktywistów.

Na spotkaniu w sprawie #FurFreeEurope pod Parlamentem Europejskim reprezentowała nas Kirsty Henderson

Nasza szansa na zakaz hodowli zwierząt na futro w UE

Europejska Inicjatywa Obywatelska #FurFreeEurope to nasza szansa na zakaz:

  • hodowli zwierząt na futro w całej UE,
  • importu produktów zawierających futra do UE.

Pod inicjatywą podpisało się już ponad 400 tys. osób. Mamy czas do 18 maja 2023 roku, aby uzbierać przynajmniej milion podpisów – wtedy Komisja Europejska będzie musiała rozpatrzyć wniosek!

Aby podpisać Europejską Inicjatywę Obywatelską, trzeba spełniać trzy wymagania:

  • być obywatelem/obywatelką UE,
  • mieć ukończone 18 lat,
  • podać poprawny numer PESEL – jest to konieczne do procesu weryfikacji podpisów.

Inicjatywę można podpisać na stronie: www.europabezfuter.pl