Na początku listopada 2019 roku w całej Warszawie pojawiły się billboardy i plakaty ze zdjęciami trzech znanych osób, które nie zgadzają się na cierpienie zwierząt hodowanych i zabijanych na futro – Mai Ostaszewskiej, Magdaleny Różczki oraz Tamary Gonzalez Perei (znanej też jako Macademian Girl). Zdjęcia przedstawiają kobiety trzymające w rękach oskórowaną norkę – najliczniej zabijane w Polsce zwierzę futerkowe.

Razem odsłaniamy kulisy przemysłu futrzarskiego

Pod koniec maja zorganizowaliśmy w Warszawie sesję zdjęciową, do której zaprosiliśmy Maję Ostaszewską, Magdę Różczkę i Tamarę Gonzalez Pereę. Użyliśmy do niej modelu sztucznej oskórowanej norki. Projekt zrobił duże wrażenie na naszych ambasadorkach.
Tamara Gonzales Perea, kulisy przemysłu futrzarskiego
Ta akcja ma na celu pokazanie brutalnej prawdy: nie da się odwrócić wzroku, kiedy widzi się zdjęcie z oskórowanym zwierzęciem trzymanym w rękach. Zwłaszcza kiedy po tych rękach spływa krew – mówi Tamara. – To obraz, który mówi więcej niż tysiąc słów.

Zdjęcia są stylizowane na plakat filmowy. Na hasła kampanii wybraliśmy „Kulisy przemysłu futrzarskiego” oraz „Kulisy zimowej kolekcji”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi Polek i Polaków na to, co tak naprawdę dzieje się za kulisami hodowli zwierząt na futro, ale przede wszystkim jest ona skierowana do polityków – chcemy im przypomnieć, że pamiętamy o ich obietnicach wprowadzenia zakazu hodowli i nie przestaniemy działać, dopóki ostatnia ferma nie zostanie zamknięta.

Czas na zakaz?

Temat zakazu hodowli zwierząt na futra nieustannie powraca. Według badań przeprowadzonych przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat we wrześniu br. na zlecenie Otwartych Klatek aż 73% społeczeństwa uważa hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futra za niedopuszczalne – to rekordowy wynik. Dlatego tej jesieni postanowiliśmy jeszcze bardziej nagłośnić naszą kampanię Cena Futra i przypomnieć politykom, aby dotrzymali obietnicy o zakazie hodowli futerkowej w Polsce.

Pod koniec października br. zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel potwierdził, że kierownictwo partii popiera zakaz i będzie dążyć do zakończenia działalności branży futerkowej w Polsce. Nawiązując współpracę z gwiazdami polskiego kina oraz świata mody, chcemy sprawić, aby nasz apel dotarł do jeszcze większej liczby osób oraz żeby politycy dotrzymali składanych obietnic.
Magdalena Różdżka, Kulisy przemysłu futrzarskiego

W Polsce na futro zabija się rocznie kilka milionów zwierząt. Zarówno życie tych zwierząt, jak i śmierć, to jest po prostu koszmar. To jest znęcanie się nad nimi – mówi Maja Ostaszewska. – Zwierzęta żyją w bardzo małych klatkach, bardzo często nie mają dobrej opieki weterynaryjnej – dodaje.

Branża w coraz większym kryzysie

Na całym świecie branża futrzarska przechodzi ciężki okres – także w Polsce. W ciągu ostatnich lat produkcja skór znacznie spadła. Największe domy mody rezygnują z naturalnych futer w swoich kolekcjach, m.in. Versace, Gucci, Prada czy Michael Kors. Do programu Sklepy Wolne od Futer dołączyło już ponad 1000 firm. Kalifornia niedawno zakazała sprzedaży futer na terenie stanu. Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro – ostatnim przykładem z Europy jest Słowacja. Społeczeństwo jest bardziej świadome okrucieństwa, z jakim wiąże się hodowla zwierząt na futra i nie chce już wspierać przemysłu. Czy Polska będzie następnym krajem na liście? Z całego serca na to liczymy.