henryspira19 czerwca 1927 roku, w Antwerpii, urodził się jeden z najbardziej skutecznych i inspirujących aktywistów działających na rzecz zwierząt – Henry Spira (1927-1998).
Swoją przygodę z aktywizmem zaczął jako działacz związków zawodowych, zaangażowany w ruchu na rzecz praw obywatelskich. W latach 70., po poznaniu Petera Singera, zaczął skupiać się na obronie zwierząt. Dzięki temu, że potrafił trzeźwo ocenić sytuację i wyznaczyć realne cele, osiągał znaczące sukcesy. Spira przekonał do swoich działań wielu dziennikarzy i naukowców, co w znaczącym stopniu wpłynęło na zmianę oblicza wielu amerykańskich koncernów, takich jak Revlon i Avon. Firmy te, dzięki jego działaniu, zdecydowały się na finansowanie badań nad alternatywami dla testowania kosmetyków na zwierzętach. Poprzez liczne protesty Spira doprowadził również do tego, że Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku zrezygnowało z eksperymentów na kotach. Jeśli widział szanse na zwycięstwo, potrafił dla osiągnięcia celu wystąpić nawet przeciwko Ministerstwu Rolnictwa.
Oto 10 wskazówek, które zostawił innym aktywistom i aktywistkom. Warto wziąć je sobie do serca.
1. Spróbuj zrozumieć obecny sposób myślenia społeczeństwa i zastanów się, do czego można je zachęcić jutro. Przede wszystkim: miej kontakt z rzeczywistością.
2. Wybieraj cele biorąc pod uwagę wrażliwość na opinię publiczną, intensywność cierpienia i możliwość zmiany.
3. Ustal cele, które są możliwe do osiągnięcia. Wprowadzaj krok po kroku znaczące zmiany. Podnoszenie świadomości nie wystarczy.
4. Twórz wiarygodne źródła informacji i dokumentacji. Nigdy nie zakładaj niczego. Nigdy nie oszukuj mediów ani społeczeństwa. Dbaj o swoją wiarygodność, nie przesadzaj i nie rozdmuchuj kwestii, które poruszasz.
5. Nie dziel świata na świętych i grzeszników.
6. Szukaj dialogu i próbuj wspólnie rozwiązywać problemy. Przedstawiaj poszczególne tematy jako problemy mające rozwiązanie. Najlepiej zrobić to poprzez przedstawienie realistycznych alternatyw.
7. Bądź gotowa/gotowy na konfrontację, kiedy przeciwnik zostaje obojętny. Jeśli przyjęte kanały nie działają, przygotuj narastającą w siłę kampanię, która postawi go w defensywie.
8. Unikaj biurokracji.
9. Nie zakładaj, że tylko przepisy lub postępowanie na drodze prawnej może rozwiązać problem.
10. Zadaj sobie pytanie: “Czy to zadziała?”
Warto dodać, że na stronie alterkino.pl, możecie zobaczyć film “Henry: One Man’s Way” (z polskimi napisami).