21 czerwca 2013 r. brytyjska organizacja walcząca z wiwisekcją, BUAV, ujawniła szczegóły eksperymentów, których wyniki w ciągu ostatnich 2 lat opublikowały jedne z największych korporacji produkujących żywność. Firmy takie jak Unilever, Nestle oraz Danone przeprowadzały okrutne eksperymenty na myszach, szczurach, królikach i świniach. Wszystko po to, aby odkryć “cudowne właściwości zdrowotne” pewnych rodzajów żywności i móc je reklamować w ten sposób.

Young mouse being used for medical researchNestle badało właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne jagód goji. W tym celu karmiono myszy mieszanką sproszkowanych jagód i odtłuszczonego mleka (Lacto-Wolfberry). Po siedmiu dniach karmienia wstrzykiwano im do odbytu drażniącą substancję, która wywoływała choroby jelit. Przez następne 5 dni myszy nadal zmuszano do jedzenia mieszanki, a następnie zabijano je i badano ich jelita.

Z kolei w ramach eksperymentów Unilevera myszy i króliki były zmuszane do jedzenie ekstraktu z Hoodia gordonii, afrykańskiej rośliny znanej z właściwości odchudzających. Ciężarnym zwierzętom podawano ekstrakt przez 25 dni ciąży. Dzień przed planowanym porodem zabijano zarówno matki, jak i ich płody.

Natomiast Danone próbował dowieść leczniczych właściwości swojego napoju Fortasyn TM Connect, który rzekomo ma zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. W doświadczeniu wykorzystano  myszy, które zmodyfikowano genetycznie w celu wywołania u nich niektórych objawów ww. choroby. Przez 3 miesiące podawano im napój – w tym czasie niektóre zwierzęta zmarły z nieznanych przyczyn. Pozostałe zostały zabite, a ich mózgi badano pod kątem “poprawy” dotyczącej choroby Alzheimera.

BUAV podkreśla, że eksperymenty te są nie tylko okrutne, ale także zbędne, ponieważ istnieje wystarczająca ilość danych dotyczących korzyści zdrowotnych badanych produktów – są one przecież powszechnie spożywane przez ludzi.

Wszystkie trzy firmy są obecne na polskim rynku, a w ich posiadaniu jest wiele marek popularnych w naszym kraju. Warto jednak nie tylko unikać kupowania produktów należących do nich, ale także dać znać firmom, co sądzi się o przeprowadzaniu okrutnych, nieetycznych badań na zwierzętach.

Tutaj możecie wysłać maile do firm i wyrazić swoje zdanie:

http://www.nestle.pl/pl/info
http://www.unilever.pl/resource/contactus-form/index.aspx
http://www.danone.pl/Kontakt
Źródło: buav.org
Natalia
03.07.2013