Podążając śladami Unii Europejskiej i Izraela, Indie zdecydowały w piątek o wprowadzeniu zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach, stając się tym samym pierwszym krajem w południowej Azji, który tego dokonał.

The Bureau of Indian Standards (BIS; indyjska instytucja ds. ochrony konsumentów, żywności oraz dystrybucji publicznej) w piątek potwierdziło usunięcie zapisu dotyczącego testów na zwierzętach z krajowych standardów kosmetycznych. W konsekwencji koncerny kosmetyczne muszą od teraz stosować alternatywne wobec testów na zwierzętach sposoby badania swoich produktów pod kątem bezpieczeństwa. Zakazem nie zostały jednak objęte kosmetyki importowane z zagranicy.

krolikiTo wszystko stało się możliwe dzięki wysiłkom Humane Society International (HSI), od lat prowadzącej międzynarodową kampanię na rzecz zakończenia testów kosmetyków na zwierzętach, we współpracy z Niebieskim Krzyżem (indyjską organizacją, od 50 lat walczącą w obronie zwierząt) i Federacją Indyjskich Organizacji Obrony Zwierząt (FIAPO). Decyzja podjęta została na posiedzeniu członków Indyjskiej Komisji ds. Kontroli Leków (Drugs Controller General of India; DGCI), reprezentantów koncernów kosmetycznych oraz HSI.

Organizacje przyznają, że to niewątpliwie zwycięstwo, ale nie mają zamiaru czekać z założonymi rękoma. Arpan Sharma z FIAPO powiedział: „Dopóki w innych sektorach nadal stosowane są testy na zwierzętach, będziemy kontynuować naszą pracę. W świetle obecnie znanych alternatyw nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tych praktyk. To wspaniały pierwszy krok, ale musimy iść dalej i upewnić się, że rząd doprowadzi również do objęcia tym zakazem produktów importowanych”.

Według danych HSI, zwierzęta używane do testów kosmetyków w indyjskich laboratoriach to najczęściej szczury, króliki i chomiki. Podczas tych testów, badane substancje chemiczne wcierane były w skórę zwierząt lub wkraplane do ich oczu. W przypadkach testów LD (tzw. testów śmiertelnej dawki), zwierzęta były zmuszane do przyjmowania dużych dawek danej substancji, celem ustalenia takiej, która spowoduje śmierć. Po przeprowadzeniu eksperymentu, zwierzę było zabijane, najczęściej poprzez uduszenie, łamanie karku lub dekapitację (obcięcie głowy). Nie stosowano żadnych znieczuleń.

Agata

01.07.2013