Międzynarodowy program Sklepy Wolne od Futer (Fur Free Retailers) właśnie powiększył się o siedem polskich marek. Zobowiązały się one do tego, że w swoich kolekcjach nie będą używać futer zwierzęcych. Dodatkowo kilka kolejnych firm zadeklarowało poparcie dla mody tworzonej bez okrucieństwa i chęć dołączenia do tej inicjatywy.

Do tej pory do programu Sklepy Wolne od Futer przystąpiło blisko 100 marek i projektantów z Polski oraz ponad 1000 z całego świata.

Tylko w tym roku do inicjatywy dołączyło siedem polskich marek, którym zależy na kształtowaniu branży zgodnie z etycznymi zasadami. Poznajcie je nieco bliżej. 

MUUV.

Marka ze sportową odzieżą dla nowoczesnych kobiet, które cenią sobie oryginalny styl i wygodę.

Lancerto

Towarzyszy mężczyznom na każdym etapie ich życia. Kolekcje ubrań oraz akcesoriów Lancerto cechuje ponadczasowy duch elegancji. Swoje garnitury szyją w Łańcucie.

mayda

To ręcznie szyte i nietuzinkowe torby, worki, piórniki czy portfele. W stworzenie każdej rzeczy wkładane jest serce, umiejętności oraz mnóstwo czasu.

gego

Niewielka poznańska firma odzieżowa, która projektuje, szyje i dystrybuuje swoje ubrania. Projektując, zwracają szczególną uwagę na jakość, funkcjonalność oraz design.

Deep Trip

To marka inspirowana naturą, przygodą i zabawą. Projektują i szyją dla wszystkich pozytywnych zawodników – zapalonych sportowców i ludzi z pasją.

VZOOR

Ich znak rozpoznawczy to skandynawska estetyka. Dominuje tutaj minimalizm, prostota form i czyste barwy. Doskonałe jakościowo kolekcje szyte z polskich dzianin oraz limitowane serie, tworzone w niewielkich ilościach z wyjątkowych materiałów.

Hansa Wear

To proste, trwałe ubrania i akcesoria zrobione z szacunkiem dla natury, morza, ludzi, którzy współtworzyli produkt na każdym z etapów, oraz klienta. Osoby tworzące markę wierzą, że wszyscy powinniśmy kupować mniej, dlatego zachęcają, by kupować lepiej.

Założyciele każdej z tych marek są przekonani, że popularną modę, cieszącą się zainteresowaniem klientów, można tworzyć bez zbędnego okrucieństwa. W sumie tylko w Polsce do programu Sklepy Wolne od Futer przystąpiło blisko 100 marek i projektantów. Na całym świecie jest ich już ponad 1000, w tym tak znane domy mody i koncerny odzieżowe jak GUCCI, Michael Kors, Jimmy Choo, HUGO BOSS, H&M, ZARA, Topshop czy KappAhl.

Rezygnacja z futer to dla wielu marek naturalny krok, za którym stoi zarówno odpowiedzialność społeczna, jak i pozytywny wizerunek. Nie bez znaczenia jest również opinia klientów. Według wyników badania Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat z 2019 r. aż 73,1% Polaków uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być w Polsce dopuszczalne. Nastroje społeczne w Polsce nie odbiegają od tych widocznych w innych częściach świata, gdzie trwają prace nad zmianami legislacyjnymi – w wielu krajach hodowla zwierząt na futro jest zakazana, a w innych podejmuje się kroki nawet w kierunku zakazu sprzedaży futer (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone).

Kolejne sklepy rezygnują z futra! Aż siedem marek postawiło na etyczną modę w 2020, a rok się jeszcze nie kończy

Program Sklepy Wolne od Futer to inicjatywa prowadzona w ponad 25 krajach. Jego głównym założeniem jest namawianie firm odzieżowych do projektowania ubrań bez wykorzystania futer zwierzęcych. Nie mniej istotne jest też dostarczanie konsumentom rzetelnej informacji na temat polityki poszczególnych marek w tym zakresie. Program promuje rezygnację branży z odzieży i dodatków z prawdziwym futrem, zaś klientom pozwala podejmować świadome i etyczne decyzje zakupowe. W Polsce program ten koordynuje od 2013 r. Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Pełna lista  marek i projektantów będących w programie Sklepy Wolne od Futer znajduje się na międzynarodowej stronie. Branża modowa coraz głośniej przyznaje, że na rynku nie ma dłużej miejsca na prawdziwe futra. Zarówno ze względu na dobro zwierząt, które są hodowane w dramatycznych warunkach powodujących cierpienie fizyczne i psychiczne, jak i ze względu na środowisko naturalne zanieczyszczane przez fermy i zakłady zajmujące się obróbką futer.