Do grona państw, które zakazały hodowli zwierząt na futra, dołącza Łotwa! 22 września tamtejszy parlament przyjął (większością 70 głosów przy 14 głosach wstrzymujących się i tylko 3 głosach przeciw) poprawkę do ustawy o ochronie zwierząt wprowadzającą całkowity zakaz! 

Zakaz w Łotwie

Zakaz zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2028 roku. Rozpatrywane było wprowadzenie zmiany w życie już od roku 2026, jednak łotewscy parlamentarzyści zdecydowali się wydłużyć termin, aby ułatwić hodowcom przebranżowienie się. Z racji 5-letniego okresu przejściowego hodowcom nie będą wypłacane odszkodowania. Na przestrzeni lat liczba aktywnych ferm futrzarskich na terenie Łotwy systematycznie spadała i obecnie działają tam 4 hodowle, na których corocznie zabijanych jest około 300 tys. norek oraz kilkaset lisów i szynszyli.

szynszyle na fermie
Fot: Andrew Skowron

Gratulujemy Łotwie dołączenia do państw, które pokazują, że dobrostan i szacunek dla zwierząt jest im bliski. W tym roku za dobrem zwierząt poprzez wprowadzenie zakazu prowadzenia ferm futrzarskich opowiedziały się także Malta, Irlandia i Włochy. Niestety Polska nadal zezwala na działanie przemysłu futrzarskiego i godzi się na cierpienie milionów zwierząt. W Sejmie został zgłoszony projekt zakazu hodowli zwierząt na futra, który od kilku miesięcy oczekuje na rozpoczęcie obrad.

Obywatele Polski mogą wziąć jednak sprawy w swoje ręce – trwa zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Fur Free Europe, która ma na celu wprowadzenie w całej Unii Europejskiej zakazu hodowli zwierząt na futra i importu do państw członkowskich materiałów zawierających futra naturalne. Podpisz inicjatywę i bądź częścią niepowtarzalnej zmiany dla zwierząt!