Każda powierzona nam darowizna to Wasz wyraz zaufania i sygnał, że na rzecz zwierząt działamy razem. To dzięki takim osobom jak Wy możemy walczyć o lepszy los zwierząt. Wasze zaufanie to powód, dla którego chcemy mówić jak najwięcej o tym, co się dzieje w Otwartych Klatkach. Chcemy, aby każda osoba, która nas wspiera, miała pewność, że dobrze wykorzystujemy otrzymane środki, dlatego stawiamy na pełną transparentność finansową.

Jak rozumiemy transparentność?

Co roku składamy oficjalne sprawozdania finansowe, bo jako organizacja pozarządowa jesteśmy do tego zobowiązani określonymi przepisami. Zdajemy sobie sprawę z tego, że takie dokumenty są skomplikowane. W sprawozdaniach nie ma miejsca na to, aby opisać, w jaki sposób podejmowaliśmy decyzje o wydatkach, a uważamy, że każda wspierająca nas osoba powinna mieć dostęp do tej wiedzy. Z tego powodu staramy się w przejrzysty sposób przedstawić informacje o naszych finansach. Chcemy, aby każdy mógł dobrze zrozumieć, jak działamy i myślimy o walce o ochronę zwierząt.

Otwarte Klatki to Wy

To Wasze wsparcie sprawia, że możemy planować długofalowe działania, pomagać i stawać w obronie tych, którzy nie mają swojego głosu. Każdy sukces, który udaje nam się osiągnąć, to Wasz sukces. 

Z roku na rok tworzymy coraz silniejszy głos w obronie zwierząt. Z całego serca dziękujemy Wam za Wasze zaufanie. Obiecujemy nie poddawać się w walce! Mamy nadzieję, że razem będziemy podążać drogą do budowy lepszego jutra zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.

Chcemy, abyście dobrze rozumieli, jak ważną częścią Otwartych Klatek jesteście i co razem osiągnęliśmy. Przedstawiamy podsumowanie naszych wydatków i sukcesów, które udało nam się wspólnie osiągnąć w 2021 roku. 

Kategorie wydatków w 2021 roku

Nasze wydatki podzieliliśmy na kategorie, tak aby wyraźnie odpowiadały na pytanie, jak działamy dla zmiany. Kategorie te należy rozumieć jako kierunki, w których zmierzamy danymi działaniami. Mamy nadzieję, że przedstawione informacje będą dla Was przydatne.

Wzmacnianie ruchu prozwierzęcego (33,84%)

W naszą misję od zawsze wpisane było niesienie pomocy zwierzętom tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Cierpienie zwierząt nie zna granic, dlatego działamy również poza Polską. Dzięki temu, że łączymy siły z zaprzyjaźnionymi organizacjami w Polsce, ale także z aktywistami i aktywistkami na całym świecie, nasz głos w imieniu zwierząt staje się silniejszy. Działając razem i wymieniając się wiedzą, pomagamy skuteczniej.

W tej kategorii można wyróżnić dwa obszary: budowanie silnego ruchu w Polsce i na świecie, a także rozwój i tworzenie silniejszej organizacji. Do tych działań można zaliczyć wszystkie elementy, które przyczyniają się do rozwoju organizacji zagranicznych, ale także naszej – Otwartych Klatek. 

Działania outdoorowe służące promocji organizacji:

Aktywizacja i rozwój wolontariuszy przez wymianę doświadczeń i działania lokalne:

Współpraca, wsparcie merytoryczne i finansowe organizacji w Polsce i za granicą:

Przeczytaj także: 5 rzeczy, które robimy jako Anima International

Zmiany korporacyjne (27,82%)

Są decyzje, które mają wpływ na życie milionów zwierząt. Z tego powodu tak ważne jest podejmowanie dialogu z największymi firmami. Razem zmieniamy półki sklepowe, wypełniając je roślinnymi produktami. Pomyśl także o firmie rezygnującej ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego, marce odzieżowej wycofującej z kolekcji futra naturalne czy o kolejnej restauracji rezygnującej ze sprzedaży foie gras. Każda taka decyzja niesie ogromną nadzieję i kolejne uratowane życia.

Współpraca z branżą gastronomiczną prowadząca do transformacji systemu żywności:

Opracowywanie raportów i prowadzenie badań opinii publicznej:

Tworzenie materiałów i publikacje w magazynach branżowych:

Komunikacja i współprace (10,94%)

Naszym obowiązkiem jest bycie głosem tych, którzy sami nie mogą stanąć we własnej obronie. Dzięki zaangażowaniu autorytetów w dziedzinie nauki i współpracy z osobami publicznymi nasz głos staje się silniejszy! Nieważne, jakiej muzyki słuchasz, jakie masz poglądy polityczne czy skąd pochodzisz: wszyscy możemy przemówić jednym głosem w obronie zwierząt. Dlatego tak ważne jest dla nas to, aby docierać do szerokiego grona odbiorców. 

Współpraca z osobami publicznymi:

Publikacje w mediach ogólnopolskich:

Wpływanie na opinię publiczną (9,23%)

Cierpienie zwierząt schowane jest za wysokimi murami ferm. Wiemy, że nie każdy ma świadomość tego, jak wygląda codzienność tych niewinnych istot. Niezwykle cenne jest, aby jak najwięcej osób znało prawdę i wiedziało, jak wygląda życie zwierząt w hodowli przemysłowej. Z tego powodu cierpią również ludzie, za których płotami powstają kolejne fermy wypełnione bólem i śmiercią. Nie pozostawiamy tych osób – razem z nimi walczymy o ich prawo do godnego życia. Z tego powodu nie boimy się pokazywać prawdy!

Wsparcie mieszkańców dotkniętych sąsiedztwem ferm przemysłowych:

Tworzenie materiałów edukacyjnych:

Kampanie społeczne w przestrzeni publicznej:

Zarządzanie organizacją i administracja (9,17%)

Są to koszty, które ponosi każda organizacja z sektora NGO. Wydatki te są niezbędne do istnienia i utrzymania efektywnej organizacji. Dzięki działaniom z tej kategorii masz okazję czytać przedstawiane tutaj dane – wszystkie nasze finanse są transparentne. Dokładamy wszelkich starań, aby minimalizować koszty administracyjne, aby jak najwięcej środków przeznaczać bezpośrednio na prowadzone przez nas kampanie.

Zmiany prawne i systemowe (8,99%)

Naszym celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych. Uważamy, że dopóki zwierzęta nie będą lepiej chronione przez prawo, niewiele się zmieni. Dzięki zaangażowaniu autorytetów z dziedziny prawa proponujemy zmiany legislacyjne, spotykamy się z politykami i prowadzimy konferencje prawne. Temat ochrony zwierząt zaczyna być traktowany poważnie i słyszalny w Sejmie.

Działania interwencyjne i opieka nad odebranymi zwierzętami:

Prowadzenie działań śledczych:

Działania kampanijne na rzecz zmian legislacyjnych:

W jaki sposób myślimy o wydatkach?

W naszych działaniach kierujemy się przede wszystkim tym, aby działać efektywnie. Naszym celem jest pomoc zwierzętom żyjącym w najgorszych warunkach i zakończenie hodowli przemysłowej. Brzmi utopijnie? Według nas nie – taka zmiana jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna. Aktualny model hodowli skutkuje ogromnym cierpieniem zwierząt i niesie za sobą wiele innych problemów, takich jak niszczenie środowiska, antybiotykooporność czy problemy osób mieszkających w okolicach ferm. Niestety osiągnięcie tak dużej zmiany nie jest ani łatwe, ani szybkie. By dokonać tak ogromnej zmiany, potrzebujemy działań na wielu frontach, które będą się wzajemnie uzupełniać i napędzać. Jednocześnie musimy brać pod uwagę fakt, że muszą być to działania długofalowe. Walczymy z niezwykle silnym przeciwnikiem, a zwierzęta na nas liczą. Wiemy, że nie zmienimy świata na lepsze w jeden dzień – musimy być przygotowani na długą walkę. 

Planujemy nasze wydatki tak, aby zawsze na naszym koncie mieć też zabezpieczoną odpowiednią ilość środków na przyszłość. Zawsze musimy być przygotowani na to, że nasza sytuacja czy sytuacja gospodarcza może się zmienić. Stale myślimy o tym, że zwierzęta potrzebują nas dzisiaj, ale będą także potrzebowały jutro. Oznacza to w praktyce tyle, że inwestujemy nasze środki w bezpieczny sposób. Staramy się, aby każda nasza decyzja była podjęta w wyniku głębokiego researchu, po zebraniu danych i przeanalizowaniu potencjalnych zagrożeń – nigdy nie podejmujemy decyzji o naszych wydatkach w ryzykowny sposób. Wiemy, że ciąży na nas ogromna odpowiedzialność.

Podsumowanie

W 2021 wydaliśmy łącznie 5 516 442,94 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć w naszym sprawozdaniu finansowym w zakładce Informacje Publiczne

Bez zaufania tysięcy wspierających nas osób nie bylibyśmy w stanie działać dla zwierząt tak skutecznie. To Wy tworzycie z nami Otwarte Klatki. Nasz głos w imieniu zwierząt staje się silniejszy, dzięki temu że działamy razem. Dziękujemy Wam za każdy gest i za to, że jesteście z nami po stronie zwierząt.

Chcesz dołączyć i tworzyć z nami Otwarte Klatki?

Aby móc skutecznie działać dla zwierząt, potrzebujemy stałego wsparcia osób takich jak Ty. Dołącz do klubu Otwartych Klatek i razem z nami buduj przyszłość wolną od cierpienia zwierząt!