Skrajne wyczerpanie, odwodnienie, połamane kończyny, obrażenia, a przede wszystkim strach w oczach – to wszystko wiąże się z długodystansowym transportem zwierząt.


Miliony krów, świń, kóz, owiec i koni oraz miliardy kur i gęsi codziennie pokonują tysiące kilometrów w ciasnych, brudnych i ciemnych ciężarówkach. Spędzają w nich kilkanaście lub kilkadziesiąt ostatnich godzin życia, nim dotrą do zagranicznych rzeźni.
Nie są to tylko młode, zdrowe i silne zwierzęta – często transportuje się nowonarodzone cielęta czy jagnięta lub stare i schorowane osobniki, które mogą nie przeżyć swojej ostatniej podróży.
Żadne prawo nie zapewni tym zwierzętom warunków, w których ten przewóz będzie humanitarny. Trzeba zakończyć długodystansowy transport zwierząt i ograniczyć go do maksymalnie 8 godzin. A to możemy wyegzekwować jedynie zmianą istniejących przepisów, które obecnie nie chronią nikogo.

Ponieważ jako członkowie Eurogroup for Animals włączyliśmy się w kampanię Stop the Trucks w Polsce, 29 sierpnia dołączyliśmy do światowych obchodów Dnia Akcji „Zwierzę to nie towar”. Została ona zorganizowana po raz pierwszy w 33 krajach na całym świecie, a jej inicjatorem jest organizacja Compassion in World Farming.
Zebraliśmy się wczoraj w dwóch miastach – Poznaniu i Katowicach – by pokazać przechodniom, jak wygląda transport żywych zwierząt i zachęcić ich do wysłania listu do polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wspólnym apelem chcemy zachęcić go do wsparcia inicjatywy Danii, Holandii, Niemiec i Szwecji, które żądają od Komisji Europejskiej rewizji dotychczasowych przepisów, regulujących transport żywych zwierząt. Rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2005, które weszło w życie w 2007, niestety nie chroni zwierząt i nie jest wystarczająco egzekwowane.

We wczorajszych akcjach udział wzięło kilkaset osób, które złożyły swoje podpisy pod listem – dziękujemy Wam za to! Odwiedziły nas też liczne media, które nagłośniły kwestię długodystansowego transportu zwierząt. Prócz dwóch głównych akcji medialnych odbyły się także akcje ulotkowe w Olsztynie, Bydgoszczy, Wrocławiu i Łodzi.
List do polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi możecie dalej podpisać tutaj: www.stopthetrucks.eu
Więcej o kampanii: www.stopthetrucks.eu

Zdjęcia z happeningu zorganizowanego 29.08.2016 w Katowicach (na górze) i Poznaniu (na dole) przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki “Stopthetrucks” w ramach obchodów Dnia Akcji Przeciw Długodystansowemu Transportowi żywych Zwierząt.