14 października 2021

Milion obywateli zwraca się do Komisji Europejskiej o zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach

Milion podpisów zostało złożonych pod petycją w sprawie zakazu wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. Podpisy zostały przekazane przedstawicielom Parlamentu Europejskiego, eurodeputowanej Elonorze Evi i eurodeputowanej Anji Hazekamp, które teraz przekażą je Komisji Europejskiej.

Petycja została stworzona w 2018 r. przez InfoCircos, a następnie została włączona do międzynarodowej kampanii Eurogrup for Animals Stop Circus Suffering, rozpoczętej 3 marca 2021 r.

Osiemdziesiąt organizacji w całej UE zmobilizowało opinię publiczną i zebrało ponad milion podpisów, potwierdzając to, na co wskazywały sondaże i opinie naukowe od dłuższego czasu: dzikie zwierzęta w cyrkach są skazane na fizyczne i psychiczne tortury a we współczesnym świecie nie ma już miejsca na tę okrutną rozrywkę.

W Polsce zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach jest tematem powracającym przy okazji projektów nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt – ostatni raz był wspomniany w „Piątce dla zwierząt”, projekcie złożonym przez Prawo i Sprawiedliwość we wrześniu 2020 roku. Nowelizacja trafiła jednak do sejmowej zamrażarki.

Dzikie zwierzęta wykorzystywane w cyrkach podlegają okrutnej tresurze, która oparta jest na strachu i zadawaniu bólu – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Zmuszane są do nienaturalnych dla siebie zachowań, powodujących ogromny stres i cierpienie. Pomiędzy występami spędzają czas w ciasnych klatkach, nie mając możliwości realizowania podstawowych potrzeb. W dzisiejszych czasach mamy tyle sposobów na rozrywkę, że nie musimy wykorzystywać dla własnej przyjemności zwierząt. Czas zakończyć tę okrutną praktykę – dodaje Korzeniak.

Choć ustawowego zakazu wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach w Polsce jeszcze nie ma, to zmiana już się zaczęła – w tym roku Cyrk Zalewski po raz pierwszy wystąpił bez udziału dzikich zwierząt. Coraz więcej krajów wprowadza jednak taki zakaz – są to np. Austria, Belgia, Chorwacja, Holandia, Wielka Brytania czy Słowenia. Mimo to kilka państw członkowskich nadal nie wprowadziło choćby częściowych ograniczeń dotyczących wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. Zwierzęta mogą być przewożone przez państwa członkowskie, tym samym stanowiąc poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt, jak wyjaśniono w najnowszym raporcie EFA Dzikie zwierzęta w cyrkach UE: problemy, zagrożenia i rozwiązania.

Dlatego wzywamy do wprowadzenia zakazu w całej UE, ponieważ zakazy na poziomie krajowym nie zapobiegną tym przewozom i wciąż będą stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt – mówi Korzeniak.

Petycję przeciwko wykorzystywaniu dzikich zwierząt w cyrkach można podpisać na stronie: https://otwarteklatki.pl/petycje/cyrk.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest powstałą w 2012 roku ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Od 2018 roku jesteśmy częścią Anima International – działamy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji, Estonii, Danii oraz na Litwie, Ukrainie i Białorusi. Naszym celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. www.otwarteklatki.pl


Eurogroup for Animals reprezentuje 81 organizacji ochrony zwierząt w 24 państwach członkowskich UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Serbii, Norwegii, Australii i USA. Od momentu powstania w 1980 r. organizacji udało się wielokrotnie zachęcić UE do przyjęcia wyższych standardów prawnych w zakresie ochrony zwierząt. Eurogroup for Animals odzwierciedla opinię publiczną poprzez swoich członków i dysponuje zarówno naukową, jak i techniczną wiedzą fachową, aby udzielać miarodajnych porad w kwestiach związanych z ochroną zwierząt.

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120