8 lutego 2022

Oświadczenie w sprawie materiału “Śmierć kur”

5 lutego telewizja TVN opublikowała reportaż "Śmierć kur", który dotykał szeregu problemów związanych z przemysłową hodowlą kur niosek i kurczaków brojlerów: niski dobrostan w chowie klatkowym, uśmiercanie kogucików, nieprawidłowości przy załadunku kurczaków brojlerów oraz negatywne oddziaływanie ferm na okolicznych mieszkańców.

Wszystkie te zagadnienia są przedmiotem debaty publicznej zarówno w Polsce jak i na świecie. Chów klatkowy będzie przedmiotem prac Komisji Europejskiej i zapowiadany jest europejski zakaz takich hodowli. Uśmiercanie męskich piskląt przez zmielenie (maceracja) lub zagazowanie, jest od lat bardzo kontrowersyjną praktyką związaną z produkcją jaj. Niedawno Francja i Niemcy podjęły decyzję o zakazie takich działań. Jest to możliwe dzięki nowym technologiom, które pozwalają wykrywać płeć piskląt przed wykluciem. Temat oddziaływania ferm przemysłowych na mieszkańców od lat jest obecny w polskich mediach, a polski Parlament pracuje nad ustawą odorową, która ma być odpowiedzią na protesty mieszkańców. 

Te wszystkie problemy mogą być rozwiązane i możliwe jest poprawienie sytuacji zwierząt oraz ludzi skazanych na sąsiedztwo ferm przemysłowych. Byłoby to o wiele prostsze, gdyby również środowisku hodowców drobiu zdecydowało się być częścią tych zmian. Niestety reakcja tego środowiska po reportażu jest niezwykle rozczarowująca. Nie pojawiły się żadne deklaracje realnych działań na rzecz poprawy sytuacji zwierząt i ludzi. Zamiast tego środowisko hodowców drobiu skupiło się szukaniu jakichkolwiek nieścisłości w reportażu, aby podważyć jego zasadność. Żadne uwagi ze strony hodowców nie zmieniają jednak faktu, że poruszone w reportażu tematy wiążą się z niepotrzebnym cierpieniem zwierząt. 

Wskutek reportażu złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – liczymy, że organy ścigania podejmą zdecydowane działania w tej sprawie.

Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia dotyczące rzekomych nieścisłości w materiałach Otwartych Klatek użytych w materiale. W rzeczywistości powinniśmy tu raczej mówić o niezrozumieniu reportażu i jego przesłania. Mimo wszystko liczymy, że środowisko drobiarskie zdecyduje się być częścią zmian dla zwierząt, zamiast je stopować.

 

  • Skąd pochodzą materiały pokazane w reportażu?

Materiały z hodowli klatkowych kur niosek oraz z hodowli kurczaków na mięso pochodzą z polskich ferm. Jedynie krótki fragment ukazujący proces maceracji, czyli mielenia kogucików, nie pochodzi z Polski, a źródło filmu jest podpisane w reportażu. Ta praktyka jest dopuszczalna również w naszym kraju i z uwagi na ustandaryzowaną technologię, proces ten wygląda w ten sam sposób, a materiał wykorzystany w reportażu może służyć jako video poglądowe. Niemniej jednak w Polsce częściej stosowana jest metoda gazowania wyklutych piskląt płci męskiej.

  • Kiedy powstały materiały użyte w reportażu? Czy są aktualne?

Wszystkie materiały z hodowli klatkowych kur niosek oraz hodowli kurczaków na mięso pozyskane od Stowarzyszenia Otwarte Klatki pochodzą z okresu 2015-2020. Od tego czasu prawodawstwo w Polsce jak i Unii Europejskiej dotyczące dobrostanu tych zwierząt na fermach nie uległo zmianie. Warunki, które są ukazane w tych materiałach są dalej dopuszczalne. Nie są więc manipulacją a statusem quo tego rodzaju hodowli.

  • Z jakich hodowli kur niosek pochodzą materiały?

Wszystkie materiały z hodowli kur niosek pozyskane od Stowarzyszenia Otwarte Klatki pochodzą z hodowli klatkowych z okresu 2015-2019. Dokumentacja z jednej ferm, co do której wysuwane są zarzuty, jakoby przedstawiała fermę z klatkami bateryjnymi wycofanymi w UE od 2012 roku, została przeprowadzona w latach 2018-2019. Gospodarstwo było zarejestrowane jako legalnie działający podmiot podlegający regularnym kontrolom Inspekcji Weterynaryjnej.

  • Czy przedstawione w reportażu złe traktowanie kurczaków podczas łapania i załadunku do transportu jest powszechne?

Przy załadunku kurczaków nierzadko pracują osoby nieprzygotowane do pracy ze zwierzętami, w wyniku czego cierpią zwierzęta. Praca często odbywa się w systemie na tzw. akord, co wiąże się z ogromnym pośpiechem. Prowadzi to do skrajnych sytuacji, które mogliśmy zaobserwować w reportażu. Śmierć na etapie tuczenia kurczaków, podczas łapania do transportu oraz samego transportu, jest wkalkulowana od samego początku w ekonomiczny bilans produkcji. Producenci drobiu liczą się z tymi stratami.

  • W całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, obowiązują bardzo wysokie standardy dobrostanu zwierząt, znacząco wyższe niż w wielu innych krajach. Czy są jeszcze obszary, w których prawodawstwo może ulec poprawie?

Obecne prawodawstwo unijne dotyczące dobrostanu zwierząt hodowlanych, choć na wysokim poziomie względem reszty świata, wciąż nie jest wystarczające, biorąc pod uwagę dobro zwierząt. Sama Komisja Europejska przyznaje ten fakt, czego dowodem są jej obecne działania mające na celu poprawę legislacji dot. dobrostanu zwierząt hodowlanych, takie jak procedowany zakaz hodowli klatkowej w całej Unii Europejskiej.

– Rezolucja w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej “End The Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”: https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=C(2021)4747&lang=pl

– Stanowisko Europejskiej Federacji Weterynarzy wobec chowu klatkowego kur niosek oraz dostępnych alternatyw: https://fve.org/cms/wp-content/uploads/002-Welfare_friendly_systems_Laying-Hens-draft_adopted.pdf

– Badania opinii społecznej Biostat z roku 2020 wskazują, że Polkom i Polakom zależy na losie kur. Aż 92% ankietowanych uważa, że warunki hodowli kurcząt hodowanych na mięso powinny ulec poprawie, a 82% zgodnie odpowiedziało, że chów klatkowy kur niosek nie zapewnia im odpowiednich warunków do życia.

– Badania Biostat (2020) dot. kurcząt hodowanych na mięso: https://www.otwarteklatki.pl/blog/polacy-znow-po-stronie-brojlerow

– Badania Biostat (2020) dot. chowu klatkowego kur niosek: https://otwarteklatki.pl/blog/zapytalismy-polakow-co-sadza-o-hodowli-klatkowej-najnowsze-wyniki-badan-moga-cie-zaskoczyc

  • Czy nie jest prowadzony nadzór nad całością produkcji jaj i drobiu przez właściwe służby weterynaryjne?

Służby weterynaryjne w naszym kraju są niedofinansowane i z tego powodu niestety nie spełniają swojej funkcji w wystarczającym stopniu. Kontrole przeprowadzane są rzadko i po wcześniejszej zapowiedzi, dzięki czemu producenci mają możliwość ukrycia niektórych nieprawidłowości.

Raport Najwyższej Izby Kontroli dot. bezpieczeństwa żywności: https://www.nik.gov.pl/plik/id,25232,vp,27982.pdf

  • Czy jest alternatywa dla mielenia lub gazowania wyklutych kogucików?

Alternatywą dla mielenia czy gazowania kogucików jest wykrywanie ich płci jeszcze przed wykluciem tzw. metodą in-ovo, a następnie oddzielenie jaj z zarodkami męskimi. W samej Europie już trzy kraje zakazały zabijania kogucików po wykluciu – Niemcy, Szwajcaria i Francja. Podobny zakaz ma wejść w życie również we Włoszech.

  • Dlaczego materiały Anima International zostały podpisane Stowarzyszeniem Otwarte Klatki?

Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest częścią organizacji Anima International zrzeszającej 9 organizacji prozwierzęcych z krajów europejskich. Wszystkie materiały Otwartych Klatek to automatycznie materiały Anima International i na odwrót. Materiały z hodowli klatkowych kur niosek oraz hodowli kurcząt brojlerów ukazane w reportażu pochodzą tylko z Polski i zostały zebrane przez aktywistów Otwartych Klatek.

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120