12 sierpnia 2021

„Rolnictwo to nie przemysł, ziemia nie fabryka, zwierzęta nie maszyny”

To słowa Janusza Wojciechowskiego, Komisarza UE ds. Rolnictwa, które towarzyszyły wczorajszej ekspozycji pod Sejmem, zorganizowanej przez Koalicję Społeczną Stop Fermom Przemysłowym – Muzeum Hodowli Przemysłowej. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy wsi walczący z wielkimi fermami. Ekspozycję odwiedzili również politycy.

Ekspozycja miała przenieść odwiedzających w czasie do 2030 roku, kiedy fermy przemysłowe należą już do historii na skutek licznych protestów lokalnych społeczności, ogromnego zanieczyszczenia środowiska, pojawiających się notorycznie groźnych epidemii i z uwagi na dobrostan zwierząt, który na wielkich fermach był niemożliwy do zapewnienia.

Wydarzenie rozpoczęło się konferencją prasową, podczas której wypowiadali się m.in. mieszkańcy Sadkowa, protestujący przeciwko planowanej inwestycji na prawie 1000 krów, Artur Łazowy, przedstawiciel Stowarzyszenia Effata, które jest zaangażowane w protest przeciwko przemysłowej chlewni w Nowym Dworze, a także mieszkańcy Domaszkowic, gdzie chlewnia zatruwa pobliskie stawy rybne. W imieniu Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym wypowiedziała się Ilona Rabizo, podkreślając konieczność wprowadzenia zmian w proponowanym projekcie ustawy odległościowej, który w obecnej formie zakłada maksymalną odległość pomiędzy fermą a gospodarstwem ludzkim w wysokości zaledwie 500 metrów. O zagrożeniach wynikających z przemysłowej hodowli zwierząt mówiła również Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska.

Problemy wynikające z przemysłowej hodowli zwierząt nie są hipotetyczne, one dzieją się już teraz na naszych oczach – mówi Bartosz Zając z Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym – Epidemie grypy ptaków, afrykańskiego pomoru świń czy rozprzestrzeniający się na fermach norek SARS-CoV-2 to realne zagrożenia, z którymi jako społeczeństwo już teraz musimy sobie radzić. Do tego dochodzą koszty środowiskowe, zdrowotne, społeczne oraz kwestia dobrostanu zwierząt. Odejście od przemysłu i powrót do rolnictwa powinny być priorytetem na najbliższe lata – dodaje Zając.

Organizatorzy i uczestnicy wydarzenia podkreślają, że odejście od hodowli przemysłowej jest koniecznym, ale nie jedynym krokiem, który należy podjąć – Weronika Pochylska, która podczas konferencji reprezentowała szefowe i szefów kuchni, będących ambasadorami kampanii Chefs for Change, zaznaczyła potrzebę wprowadzenia innowacji w zakresie produkcji żywności roślinnej, dodając, że kucharze i kucharki coraz częściej otwierają się na potrawy roślinne i chętniej wprowadzają je na stałe do swojego menu. Uczestnicy zostali poczęstowani roślinnymi przekąskami, takimi jak hot-dogi z roślinną kiełbaską, hummus z falafelem, roślinne „stripsy z kurczaka” podane ze świeżym chlebem i roślinnym majonezem, czy wegańskie pierogi.

Przedstawiciele mieszkańców wsi, Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym oraz Greenpeace Polska wzięli również udział w obradach podkomisji stałej ds. dobrostanu zwierząt, zapraszając polityków do obejrzenia ekspozycji. Wystawę odwiedzili politycy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.

Nagranie z konferencji można zobaczyć pod tym linkiem.

Fotorelacja: https://drive.google.com/drive/folders/1qyoeYBBW4v8DK1ymNdMXmNv7G0r2mjZu?usp=sharing

Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym to społeczność zrzeszająca różne środowiska sprzeciwiające się chaotycznej ekspasji wielkich ferm przemysłowych. Przemysłowa hodowla zwierząt jest szkodliwa dla środowiska, mieszkańców wsi i dla dobrostanu samych zwierząt. Każdego roku w całej Polsce wybuchają dziesiątki protestów lokalnych społeczności zmagających się z uciążliwymi inwestycjami – Koalicja nagłaśnia protesty, wspiera mieszkańców wsi i dąży do zmian legislacyjnych.

https://stopfermom.pl/

Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest powstałą w 2012 roku ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Od 2018 roku jesteśmy częścią Anima International – działamy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji, Estonii, Danii oraz na Litwie, Ukrainie i Białorusi. Naszym celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt.

www.otwarteklatki.pl

Partner Monitorujący Media Stowarzyszenia

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120