Nieustannie dowiadujemy się, jak wiele wspólnych cech mają zwierzęta i ludzie. Przedstawione poniżej, naukowe fakty na temat jagniąt i owiec pokazują wyraźnie, jak bardzo wrażliwymi i delikatnymi są istotami. Jednocześnie potęgują oburzenie z powodu tak okrutnego procederu, jakim jest długodystansowy transport żywych zwierząt. Przeładowane ciężarówki z owcami stały się bowiem symbolem ich cierpienia i istnej męki zwierząt, w tym takich maleństw, jak jagnięta, które są wysyłane z polskich łąk w wielogodzinną podróż do zagranicznych rzeźni.

Owce
fot. Andrew Skowron

1. Jagnięta i ich matki łączą głębokie więzi

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta potrafią nawiązywać relacje zarówno pomiędzy tymi samymi gatunkami, jak i innymi. Samice owiec (maciorki) są bardzo troskliwymi matkami i tworzą z jagniętami bardzo głębokie więzi. Potrafią na przykład rozpoznać swoje dzieci po wołaniu (beczeniu), kiedy te wędrują zbyt daleko.

2. Owce bardzo wyraźnie wyrażają emocje

Podobnie do ludzi i innych gatunków zwierząt, owce wytwarzają różnorodne wokalizacje w celu komunikowania emocji. Zaskakujący jest fakt, iż potrafią one pokazywać i rozpoznawać emocje na podstawie wyrazu twarzy, a więc mimiki. Wykazano też, że niektóre emocje jagniąt czy owiec mogą być badane na podstawie obserwacji ich uszu.

Owce
fot. Andrew Skowron

3. Doświadczają ogromnego strachu, bólu oraz depresji

Owce i jagnięta, kiedy doświadczają stresu lub izolacji, wykazują objawy depresyjne – podobne do tych, jakie przejawiają ludzie – zawieszając głowę czy unikając zachowań określanych jako pozytywne. Mogą też doświadczać ogromnego strachu w wyniku oddzielenia od swoich grup społecznych lub gdy zbliża się do nich obcy. Według przeprowadzonych badań, częstość akcji serca owcy wzrasta o 20 uderzeń na minutę, gdy nie może zobaczyć żadnych członków swojego stada, oraz o 84 uderzenia na minutę, kiedy zbliża się do niej człowiek lub pies. Generalnie badania potwierdzają różną wrażliwość jagniąt na bodźce stresowe zależnie od ich wieku i rasy. Jest zatem niezwykle istotne, aby z tymi młodymi zwierzętami postępować humanitarnie i łagodnie. Jeśli więc zastanawiasz się, czy strzyżenie owiec boli, to odpowiedź brzmi: tak!

4. Mają świetną pamięć

Owce mają bardzo dobrą pamięć. Potrafią rozróżniać wyraz twarzy u ludzi i mogą dostrzec zmiany na twarzach niespokojnych owiec. Dodatkowo rozpoznają twarze co najmniej 50 innych owiec i mogą zapamiętać 50 różnych obrazów przez okres nawet do dwóch lat. Robią to za pomocą podobnego procesu neuronowego i części mózgu, którego ludzie używają w procesie zapamiętywania.

Owce
fot. Andrew Skowron

5. Są niezwykle inteligentne

Wbrew powszechnemu przekonaniu, owce to niezwykle inteligentne stworzenia. Są one zdolne do rozwiązywania różnych problemów. Naukowcy uważają, że mają one podobny poziom IQ do bydła oraz są niemal tak sprytne, jak świnie. Owce są znane choćby z samoleczenia: gdy mają jakieś choroby, będą jadły rośliny, które mogą je wyleczyć.

6. Uwielbiają się bawić

Urok jagniąt i owiec nie odbiega od tego, który posiadają zwierzęta domowe – są one równie towarzyskie. Są też niezwykle zabawne i uwielbiają wymachiwać ogonami, kiedy się je pogłaska. Lubią też zaczepiać, aby zwrócić na siebie uwagę, a niektóre uwielbiają się przytulać i być głaskane po głowie.

Ukazane powyżej fakty dowodzą, że owce i jagnięta są delikatnymi, wrażliwymi i bardzo inteligentnymi zwierzętami, których życie emocjonalnie jest niezwykle złożone. I stały się symbolem niczym wielkanocny baranek: łagodności i niewinności, jak też poświęcenia i ofiary – ze względu na istne katusze, jakie przechodzą podczas wielogodzinnych transportów do rzeźni.

Owce
fot. Andrew Skowron

Dlatego musimy zatrzymać okrutny proceder, jakim jest długodystansowy transport żywych zwierząt. Podczas przewozu oddzielone od matek jagnięta, nieumiejące jeszcze samodzielnie jeść, często tracą życie, a nade wszystko doznają niewyobrażalnego cierpienia.

Nie możemy pozwolić na to, aby tak okrutny los spotykał te kruche i wrażliwe istoty. Nie bądź obojętny na ich krzywdę – wesprzyj naszą kampanię i podpisz petycję, w której domagamy się zakończenia długodystansowego transportu zwierząt.

Autorka: Barbara Klaudia Sitko

Źródła:

Sheep

The Hidden Lives of Sheep


http://www.medycynawet.edu.pl/images/stories/pdf/pdf2006/08/20068s09460948.pdf