Często dostajemy pytania dotyczące rannych lub błąkających się zwierząt. Jako organizacja prozwierzęca skupiamy się na pomocy zwierzętom hodowlanym. Chcąc jednak pomóc, aby przy Waszym wsparciu zwierzęta dostały jak najszybciej potrzebną opiekę, przygotowaliśmy dla Was listę organizacji i fundacji dla zwierząt, do których można zgłosić się w razie potrzeby. Znalazłeś ranne lub błąkające się zwierzę i szukasz fundacji dla zwierząt? Oto lista miejsc, które udzielą pomocy.

Gdzie zgłosić, że zwierzę potrzebuje pomocy?

W całej Polsce sytuacje związane z zagrożeniem życia lub zdrowia zwierząt można zgłaszać do następujących miejsc:

 • Animal Patrol straży miejskiej – numer 986 – jeśli zwierzę, które znajdziesz jest ranne. 
 • Policja – numer 997, jeśli zachodzi podejrzenie dokonania przestępstwa wobec zwierząt.
 • Straż Pożarna – numer 998, nie tylko jako pomoc do ściągania kotów z drzew i dachów, ale też jako bohaterowie uwalniający dzikie zwierzęta z różnych pułapek, kanałów czy jam.
 • Straż Dla Zwierząt w Polsce – numer alarmowy (022) 353-50-60, jeśli chcesz zgłosić przypadek zaniedbania zwierzęcia przez właściciela.
 • Schronisko dla zwierząt – jeśli znajdziesz zbłąkane zwierzę, możesz zgłosić je np. Straży Miejskiej, ale możesz również skontaktować się ze znajdującym się w Twoim pobliżu Schroniskiem dla Zwierząt. Lista schronisk dostępna jest na stronie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce
 • Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jeśli masz problem ze skontaktowaniem się powyższymi służbami i organizacjami, możesz zajrzeć na stronę GDOŚ, gdzie znajdziesz adresy i numery kontaktowe do fundacji, ośrodków rehabilitacji i lecznic weterynaryjnych udzielających pomocy zwierzętom.
fot. Andrew Skowron

Fundacje pomagające zwierzętom

W Polsce działa także wiele fundacji i stowarzyszeń, które niosą pomoc zwierzętom konkretnych gatunków. Oto niektóre z nich:

Czy zwierzę potrzebuje pomocy?

Zanim wezwiesz właściwe służby, pamiętaj, że nie każde zwierzę potrzebuje pomocy.

Przykład: Jeśli znajdziesz małego ptaszka, który samotnie chodzi po trawie, może być to podlot, czyli młody ptak, który właśnie uczy się latać. Z pewnością jego gniazdo znajduje się gdzieś w pobliżu, a troskliwa mama czuwa nad swoim młodym, obserwując go z gałęzi. 

Co możesz zrobić? Przyjrzyj się, z bezpiecznej odległości, i upewnij się, że ptaszek nie jest ranny. Jeśli ptak jest ranny, ma widoczne problemy z poruszaniem się, widzisz, że jego nóżka czy skrzydło są uszkodzone, przetransportuj go bezpiecznie do najbliższego weterynarza lub skorzystaj z wykazu ośrodków leczniczych na Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i odszukaj organizację wyspecjalizowaną w opiece nad ptakami.

Gdzie zgłosić znalezione ranne dzikie zwierzę?

Przykład: Jeśli znajdziesz ranne dzikie zwierzę, jednak masz problem ze skontaktowaniem się ze wcześniej wymienionymi placówkami możesz zajrzeć na stronę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie znajdziesz adresy i numery kontaktowe do fundacji, ośrodków rehabilitacji i lecznic weterynaryjnych udzielających pomocy przy znalezieniu takich zwierząt jak dzikie ptaki (w tym ptaki drapieżne jak sowy czy bieliki), nietoperze, jeże, wiewiórki, sarny, żubry, gady, płazy, foki i inne ssaki.


Co możesz zrobić? Przejrzyj listę organizacji, fundacji i ośrodków rehabilitacyjnych, które znajdują się pod linkiem i skontaktuj się z tą, która jest najbardziej adekwatna do pomocy zwierzęciu, które znalazłeś.

Znalazłaś/łeś błąkającego się psa lub kota?

Przykład: Niedaleko Twojego domu błąka się bezpański pies lub kot, możliwe, że potrzebuje pomocy weterynarza. Do kogo się zgłosić o pomoc?

Co zrobić? Jeśli wpisujesz to pytanie do wyszukiwarki, to prawdopodobnie zwierzę nie ma umieszczonego w widocznym miejscu numeru telefonu do właściciela. Jakie są kolejne kroki?

 • Postaraj się ocenić wstępnie stan zdrowia zwierzęcia. Jeśli nie ma widocznych obrażeń, zwróć uwagę na zachowanie. Jeśli zwierzę jest osowiałe, poinformuj o tym osobę ze służb interwencyjnych lub skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
 • Zdarza się, że zwierze ma w uchu lub w pachwinie tatuaż, wtedy możesz skontaktować się ze Związkiem Kynologicznym (rasowe psy) lub Związkiem Felinologicznym (rasowe koty), który pomoże nawiązać kontakt z właścicielem lub hodowcą. 
 • Jeśli zwierzę jest elektronicznie oznakowane (numer mikroczipu można zidentyfikować w lokalnej lecznicy weterynaryjnej lub poprosić o pomoc Straż Miejską – numer 986), to nie powinno być problemu ze znalezieniem właściciela.
 • Jeśli zwierzę nie ma ani tatuażu ani czipa, sprawdź czy w okolicy, w której się błąkało, nie ma ogłoszeń o jego zaginięciu wiszących na drzewach, słupach lub tablicach ogłoszeń.
 • Możesz również zadzwonić do miejscowego Schroniska dla Zwierząt z pytaniem, czy nikt nie zgłaszał zaginięcia podobnego zwierzęcia.
 • Możesz także skorzystać z pomocy lokalnych grup na Facebooku. Jeśli np. znalazłeś błąkającego się kota niedaleko Warszawy, sprawdź, czy właściciel nie szuka go w Internecie.
 • Zaginięcia zwierząt można zgłaszać na stronie Centralnej Bazy Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie (CBDZOE).

Czytaj także: Pomoc zwierzętom – co możesz zrobić? 9 sposobów dla każdego

Do kogo zgłaszać niewłaściwe traktowanie lub przemoc wobec zwierząt?

Przykład: Jeśli jesteś świadkiem złego traktowania lub przemocy wobec zwierząt, np. byłaś lub byłeś w sklepie zoologicznym i widziałaś lub widziałeś zwierzę, któremu może dziać się krzywda.

Co zrobić? Upewnij się, że sytuacja wymaga interwencji.*  Zanim zgłosisz sprawę do odpowiednich służb, postaraj się porozmawiać z właścicielem lub opiekunem zwierzęcia, a jeśli to nie przyniesie skutku, możesz zadzwonić na Policję (997) lub na numer alarmowy 112. Możesz również powiadomić lokalną Straż Zwierząt.

*Co oznacza, że sytuacja wymaga interwencji? 

Przede wszystkim są to sytuacje, w których widzimy, że występuje jawne sprawianie zwierzęciu cierpienia. Złym traktowaniem będzie: 

 • porzucanie zwierzęcia, 
 • trzymanie go w zbyt ciasnym kojcu lub krótkim łańcuchu,
 • bicie zwierzęcia, 
 • głodzenie go i nie zapewnianie dostępu do świeżej wody, 
 • odurzanie różnymi substancjami, 
 • wykorzystywanie do nadmiernej pracy (np. wielogodzinnej i/lub pod dużym obciążeniem) lub zmuszanie do pracy w złych warunkach (upał, mróz, opady atmosferyczne),
 • brak udzielania pomocy w chorobie, 
 • widoczne oznaki zaniedbania, np. obroża wrastająca w szyję, wychudzenie, wszelkie rany,
 • nagminne rozmnażanie suk w celach zarobkowych,
 • zamknięcie psa w samochodzie, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura.

Co powinno zawierać zgłoszenie interwencji?

Każde zgłoszenie powinno zawierać wszelkie podstawowe informacje, dzięki którym służby będą mogły niezwłocznie podjąć działania:

 • dokładny adres,
 • dane właściciela zwierzęcia, o ile je znamy,
 • numer kontaktowy do nas (opcjonalnie), 
 • opis sytuacji, która stanowi podstawę zgłoszenia,
 • zdjęcia, jeżeli ich zrobienie jest możliwe.

Gdzie zgłosić znalezione egzotyczne zwierzę, które może być niebezpieczne?

Przykład: W Polsce istnieje możliwość uzyskania zgody na posiadanie zwierząt egzotycznych, w tym zwierząt niebezpiecznych. Może się więc zdarzyć, że takie zwierzę ucieknie właścicielowi. Niestety dość często ludzie sprowadzają do swoich domów takie zwierzęta jak ptaszniki, skorpiony, boa dusiciele czy pytony królewskie, które przy chwili nieuwagi właściciela mogą uciec i porządnie nastraszyć osoby, które je znajdą.

Co zrobić? Jeśli znajdziesz egzotyczne, niebezpieczne zwierzę, zadzwoń do Animal Patrol na numer 986. Staraj się nie wystraszyć zwierzęcia i poczekaj na przyjazd służb. 

Martwe lub potrącone zwierzę przy drodze – gdzie szukać pomocy?

Przykład: Jadąc samochodem napotykamy leżące na drodze zwierzę. Zwierze może być potrącone i przytomne, nieprzytomne, ale żywe, lub martwe. Co zrobić w takiej sytuacji?

Co robić? Według polskiego prawa osoba, która potrąci lub znajdzie potrącone zwierzę, musi zapewnić mu pomoc i zawiadomić policję, dzwoniąc na 112 lub 997. Niezależnie od tego czy zwierzę żyje, czy jest martwe, powinniśmy powiadomić służby. Zwierzę powinno zostać usunięte z drogi, aby nie było narażone na niebezpieczeństwo (jeśli żyje) oraz nie powodowało zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego. 

W każdej z takich sytuacji powinniśmy wykazywać się empatią i nieść pomoc. Znalezione zwierzę możemy otoczyć opieką, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. Staraj się asystować mu do czasu przyjechania służb interwencyjnych i lekarza weterynarii, który sprawdzi, w jakiej jest kondycji, i w razie potrzeby udzieli pomocy. Pamiętaj, że wszelkie działania podejmowane w stosunku do zwierząt wolno żyjących i bezdomnych muszą odbywać się przy zachowaniu warunków humanitarnego ich traktowania.

Jeśli czytasz ten wpis to znaczy, że nie jesteś obojętny wobec losu zwierząt. Dziękujemy!

Autorka: Monika Adamska