Już po raz trzeci nasza praca została doceniona przez Animal Charity Evaluators! W tym roku otrzymaliśmy tytuł “Standout Charity!” Oznacza to, że znaleźliśmy się w gronie kilkunastu najlepiej ocenionych fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz zwierząt.

Jakie organizacje prozwierzęce warto wspierać?

Na to pytanie od kilku lat stara się odpowiedzieć Animal Charity Evaluators. Wiele osób chcących wspierać działania dla zwierząt może mieć wątpliwości – jakie zwierzęta najbardziej potrzebują pomocy? Jakie działania przynoszą realną zmianę? Animal Charity Evaluators odpowiada na te pytania. Dzięki rozbudowanej ocenie efektów oraz ponoszonych kosztów są w stanie wskazać, które organizacje najskuteczniej pomagają zwierzętom. Więcej o działaniu i ocenie Animal Charity Evaluators piszemy tutaj.

W tym roku przebadano 239 organizacji. Badane organizacje mogą zostać wyróżnione na dwa sposoby:

  • Top Charities – ścisła czołówka czterech organizacji, uznanych za najskuteczniejsze,
  • Standout Charities – dziewięć organizacji uznanych za wyróżniające się skutecznością i rekomendowanych jako warte wspierania.  Z różnych powodów, brakuje im trochę, by zakwalifikować się jako „top”.

Przeczytaj także – Pomoc zwierzętom – co możesz zrobić? 9 sposobów dla każdego

Otwarte Klatki organizacją z tytułem Standout Charity 2020

Otwarte Klatki są częścią międzynarodowej organizacji Anima International. Działamy w 10 krajach, stawiając na rozwój przede wszystkim w kierunku krajów Europy Wschodniej, gdzie ruch prozwierzęcy dopiero się rozwija. Od 3 lat poddajemy się ocenie Animal Charity Evaluators. W 2018 nasze działanie zostały docenione po raz pierwszy i znaleźliśmy się w gronie Standout Charities. Rok później udało nam się znaleźć w ścisłej czołówce Top Charity.

nasi aktywiści i aktywistki podczas zjazdu w 2019 roku

W tym roku po raz drugi otrzymaliśmy tytuł Standout Charity. Oznacza to, że dalej należymy do grona kilkunastu najskuteczniejszych organizacji z całego świata! W tym roku jednak nie udało nam zaklasyfikować się do ścisłej czołówki. Co na to wpłynęło?

Jak wyglądał proces weryfikacji?

Animal Charity Evaluators zbiera dane na temat tysięcy organizacji, z czego większość zostaje odrzucona ze względu na brak spełnienia odpowiednich kryteriów.

Na proces pogłębionej weryfikacji składają się rozmowy, analiza dokumentów, ankiet, a przede wszystkim mocne prześwietlanie wydatków i sukcesów każdej badanej organizacji. Bardzo duży nacisk kładziony jest na jak największą transparentność. 

W procesie sprawdzano między innymi, czy: 

  • mamy spójne plany na rozwój i potrzebujemy więcej funduszy, by działać,
  • działamy w skuteczny sposób, który pomaga dużej liczbie zwierząt,
  • mądrze zarządzamy środkami i wydajemy je odpowiedzialnie, nie ponosząc zbędnych kosztów,
  • odnosimy dużo sukcesów,
  • umiemy rozpoznać skuteczne, a także nieskuteczne działania dla zwierząt i na podstawie tych danych odpowiednio modyfikujemy swoje działania,
  • mamy silne przywództwo oraz dobrze rozwiniętą wizję strategicznego działania,
  • nasza organizacja ma zdrową kulturę pracy i silną strukurę.
wycofanie jaj trójek
działania mające na celu pomoc kurom w hodowli klatkowej są ważnym filarem naszej strategii

Mocne i słabe strony Otwartych Klatek

Nasze kampanie i rozwój międzynarodowy zostały ocenione bardzo pozytywnie. 

Anima International prowadzi szereg działań  które naszym zdaniem są bardzo skuteczne, a znaczna część ich pracy odbywa się w stosunkowo zaniedbanych regionach, takich jak Europa Wschodnia i Rosja. (…) Uważamy, że przyjęli oni przemyślane, oddolne podejście do ekspansji międzynarodowej, biorąc pod uwagę lokalny kontekst krajów, w których działają i odgrywając wspierającą rolę.

Co zostało wskazane jako obszar do poprawy?

Uważamy, że kierownictwo Anima International ma zbyt małą wiedzę w temacie równości rasowej, co może wpływać na rozwój jako organizacja międzynarodowa. (…) Uważamy również, że włączenie do zarządu Anima International osób niezatrudnionych zwiększyłoby możliwość oceny organizacji z bardziej niezależnej i obiektywnej perspektywy. “

Ogólna ocena naszej organizacji jest bardzo pozytywna, w efekcie czego zostaliśmy uznani za organizację godną polecenia i rekomendowaną dla osób chcących wspierać zmianę sytuacji zwierząt na świecie.

więcej o naszej strategii skutecznego pomagania zwierzętom opowiadamy w tym fimie

Wiemy, jak skutecznie pomagać zwierzętom!

Tytuł Standout Charity to potwierdzenie, że nasze działania dla zwierząt są skuteczne i warto je wspierać. Jesteśmy dumni z tego, że w tak krótkim czasie udało nam się stworzyć sprawnie działającą, międzynarodową organizację, która wpływa na los milionów zwierząt. Jednak nie byłoby to możliwe bez Was – tysięcy osób, które uwierzyły w naszą misję i które dzięki swojemu wsparciu pozwalają nam osiągać niesamowite rezultaty!

Jesteśmy przekonani, że dzięki Waszemu wsparciu hodowla przemysłowa przejdzie do historii i wspólnie wywalczymy świat bez cierpienia zwierząt.