Giving Tuesday, znany w Polsce również jako Dobroczynny Wtorek lub Wtorek Dobroczynności, to wyjątkowy dzień, który gromadzi ludzi z całego świata w imię dobroczynności i wsparcia spraw bliskich naszym sercom. Jeśli to czytasz ten artykuł, to Twoje święto. To właśnie Twoje wsparcie buduje drogę ku światu wolnego od cierpienia zwierząt!

Kiedy obchodzimy Giving Tuesday?

Datę Giving Tuesday łatwo zapamiętać: zawsze jest to pierwszy wtorek po Black Friday. W tym roku przypada on właśnie dzisiaj, 28 listopada. Idea Giving Tuesday powstała już ponad dekadę temu w USA jako kontrast do piątkowego święta konsumpcjonizmu. Po gorączkowym polowaniu na okazje Black Friday, warto zatrzymać się na chwilę i doświadczyć radości płynącej z działania dobra dla innych, zamiast tylko kupowania.

Giving Tuesday uwolnij radość dobroczynności

Dlaczego angażujemy się w dobroczynność?

Giving Tuesday to okazja do refleksji nad tym, co naprawdę jest dla Ciebie ważne oraz do poczucia dumy z własnego wkładu w tworzenie lepszego świata. Dla nas, w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki, to także szansa do wyrażenia wdzięczności za Twoją pomoc w walce o dobrostan zwierząt. Bez Twojego wsparcia budowanie świata wolnego od cierpienia zwierząt nie byłoby możliwe!

Giving Tuesday szczęśliwe lisy
Fot. Andrew Skowron

Oczywiście, Twoje wsparcie przede wszystkim pomaga zwierzętom. Ale czy wiesz, że angażując się w dobroczynność, działasz korzystnie również dla swojego zdrowia?

Działanie dla dobra – korzyści dla Ciebie

Na pewno znasz to przyjemne ciepło w sercu towarzyszące dawaniu prezentu albo przesyłaniu darowizny. A za tym uczuciem jest… chemia. Kiedy działasz dla dobra innych, Twój mózg wydziela „hormony szczęścia”, takie jak serotonina, dopamina i oksytocyna. 

Lepsze samopoczucie to nie wszystko. Dobroczynność ma także korzystny wpływ na zdrowie!

Angażowanie się w dobroczynność może:

  • obniżyć ciśnienie krwi
  • zmniejszyć poziom stres
  • poprawić jakość snu
  • przyczynić się do dłuższego życia

Z jednej strony, czysta nauka. Z drugiej strony — czy to nie magiczne, że jako ludzie jesteśmy wręcz stworzeni do czynienia dobra?

Giving Tuesday aktywiści

Czy pomoc ogranicza się do pieniędzy?

A co zrobić, gdy chcesz pomagać, ale nie masz środków finansowych? Oczywiście, pomoc finansowa jest istotna, a Twoje darowizny sprawiają, że możliwe jest efektywne działanie dla zwierząt. Jednak dobroczynność to coś więcej niż tylko pieniądze.

Oto kilka wyjątkowych gestów empatii, które nic nie kosztują!

  • Udostępniaj nasze treści na Facebooku lub Instagramie, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o działaniach na rzecz zwierząt. Przemów razem z nami i dołącz do znanych osób, jak raper Słoń lub zawodnicy MMA, które użyczają swojego głosu dla zwierząt.
  • Dołącz do Obrońców Zwierząt. Wystarczą 2 minuty dziennie, aby zostać superbohaterem zwierząt. Bierz udział w szybkich akcjach online i pomagaj zwierzętom nie wychodząc z domu.
  • Rób zakupy z FaniMani lub aplikacją Otwarte Klatki. Nawet codzienne zakupy mogą pomagać. Korzystaj z wtyczki FaniMani lub aplikacji Otwarte Klatki podczas zakupów online, a część kwoty zostanie przeznaczona na pomoc zwierzętom!
  • Przekaż 1.5% podatku na Otwarte Klatki. Możesz podarować 1.5% podatku na budowę lepszej przyszłości dla zwierząt cierpiących na fermach. Wpisz w swój PIT KRS 0000 444 120 i stań w obronie zwierząt!
Giving Tuesday Zostań Obrońcą Zwierząt

Jak dołączyć do Giving Tuesday?

Przede wszystkim – podziękuj sobie! To Twoje święto, w którym możesz spojrzeć wstecz i zobaczyć, jak wiele robisz dla świata. Twoja empatia i zaangażowanie przesuwają świat w kierunku wolnym od cierpienia zwierząt!

W Giving Tuesday przypomnij sobie, co naprawdę dla Ciebie ma znaczenie. Celebrując dobroczynność, pamiętaj o zwierzętach, które są dla Ciebie ważne. Twoja wrażliwość na ich los jest kluczowa dla budowania lepszej przyszłości!

Giving Tuesday Szczęśliwe zwierzęta hodowlane

Podziel się swoją historią pomagania!

W trakcie Giving Tuesday jednoczymy się wokół historii dobroczynności. Odwiedź nasz profil na Instagramie i podziel się swoją historią pomagania! W relacjach znajdziesz specjalnie przygotowaną planszę. Użyj hashtagu #unselfie, aby opowiedzieć, dlaczego pomagasz zwierzętom. Możesz być inspiracją dla innych!

Giving Tuesday dołącz do akcji #unselfie

Dziękujemy za każdy Twój gest dobra. To właśnie Ty jesteś nadzieją zwierząt!

Źródła: