W Otwartych Klatkach wierzymy, że żeby efektywnie pomagać zwierzętom, musimy wpływać na prawo. To, jacy politycy będą reprezentować nas i tym samym zwierzęta, jest kluczowe dla efektywności naszych działań. Nawet przy ogromnym poparciu społecznym wprowadzanie zmian legislacyjnych wymaga zaangażowania posłów i posłanek chętnych reprezentować zwierzęta. Przy ogromnej liczbie osób kandydujących do Sejmu poszukiwanie ich może nie być prostym zadaniem, jednakże istnieje kilka narzędzi, które mogą to ułatwić.

Wybór partii politycznej

Poszukiwanie kandydata, na którego oddamy swój głos, warto zacząć od identyfikacji partii najbardziej odpowiadającej naszym wartościom. Można przyjąć, że osoby startujące w ramach jednego komitetu mają zbliżone do siebie postulaty i poglądy. Dzięki temu, że głos oddany na konkretnego kandydata liczy się dla całej listy, wzmacniamy szansę wejścia do Sejmu kolejnych osób o odpowiadających nam postawach. 

Aby dokonać wyboru partii, warto skorzystać z informacji zamieszczonych na stronie Wybory Dla Zwierząt 2023. Ranking ten opracowaliśmy wspólnie z innymi organizacjami prozwierzęcymi. Przy jego tworzeniu wzięta pod uwagę została całościowa aktywność danej partii. Do kryterium oceny zaliczały się między innymi program wyborczy, odpowiedzi na kwestionariusze oraz dotychczasowa aktywność polityczna taka jak zgłoszone inicjatywy ustawodawcze, głosowania w Sejmie oraz działania indywidualnych parlamentarzystów reprezentujących dane ugrupowanie.

Jako Otwarte Klatki utworzyliśmy również własne zestawienie partii politycznych dotyczące poparcia pięciu naszym zdaniem najważniejszych zmian dla zwierząt. Tabela ta opracowana została na podstawie odpowiedzi udzielonych przez partie na przesłany kwestionariusz.

Odnalezienie właściwej dla nas partii jest niezwykle istotne, gdyż to w ich ramach politycy określają najważniejsze ich zdaniem problemy i wskazują propozycje rozwiązań. To, jakie zmiany zapowiada partia polityczna, powinno w dużym stopniu determinować działania każdego z należących do niej posłów. Jest to tym ważniejsze, jeżeli w twoim okręgu wyborczym nie znajdziesz kandydata, który wyraził indywidualne poparcie dla postulatów na rzecz zwierząt.

Fot. Andrew Skowron

Wybór kandydata

Po wyborze najbardziej odpowiadającej nam partii możemy przejść do zastanowienia się, na którą osobę oddamy przysługujący nam głos. W tym celu powinniśmy zapoznać się z indywidualną działalnością i deklaracjami składanymi przez kandydatów. Możemy zrobić, to odwiedzając ich media społecznościowe lub odszukując dotychczasowe wypowiedzi i osiągnięcia. Na podstawie tego, jaki komitet reprezentuje osoba kandydująca oraz tego, jak prezentuje się w osobistych działaniach, jesteśmy w stanie zdecydować, czy daje ona gwarancję aktywności politycznej na rzecz zwierząt.

W tym zakresie szczególnie polecamy lekturę zestawienia kandydatur osób, które wyraziły poparcie dla naszych postulatów. Próbowaliśmy dotrzeć do jak największej liczby osób startujących w wyborach do Sejmu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest to kompletna lista kandydatur przychylnych zwierzętom. Baza aktualizowana będzie do ciszy wyborczej, wobec czego warto sprawdzać ją na bieżąco!

Zachęcamy również do dołączenia do naszego wydarzenia na Facebooku, w którym nasi obserwujący mogą dzielić się swoimi propozycjami kandydatów oraz zamieszczać interesujące wypowiedzi i deklaracje.

Dodatkowym uzupełnieniem może być lista stworzona przez adw. Karolinę Kuszlewicz. W jej poradniku możemy odnaleźć kandydatów, dla których prawa zwierząt to bardzo wysoki priorytet, a ponadto określających się jako weganie i weganki!

Swój “latarnik” utworzyła również organizacja Compassion in World Farming, wskazując które komitety według przyjętych kryteriów będą najlepiej działać dla zwierząt.

Z kolei na stronie Ekowyborca wymienione są kandydatury osób polecanych przez redakcję i czytelników pod względem poparcia dla inicjatyw ekologicznych. Stosunek do praw zwierząt był jednym z czynników branych pod uwagę.

Pełna lista kandydatów do Sejmu oraz Senatu znajduje się TUTAJ.

Dodatkowe narzędzia

Wyborców chcących pogłębić swoją wiedzę na temat podejścia konkretnych partii i kandydatów do praw zwierząt, zachęcamy do przesłuchania debaty, która odbyła się w radiu TOK FM. W tym starciu przedstawiciele największych komitetów prezentowali swoje wizje na kierunek zmian ochrony zwierząt w nadchodzącej kadencji Sejmu. Warto zauważyć, że Konfederacja oraz PIS, nie wzięły udziału w debacie. Brak woli zaprezentowania swoich propozycji może nam jednak wiele powiedzieć o zainteresowaniu tych partii losem zwierząt.

W sprawie wyborów polecamy również odcinek podcastu Wegaństwo, w którym wzięliśmy udział. Warto dodać, że od czasu nagrania odcinka, Platforma Obywatelska poparła nasze postulaty!

Istotne wskazówki na temat zbliżających się wyborów i tego, jak najskuteczniej zabrać w nich głos dla zwierząt można poznać w transmisji Karoliny Kuszlewicz i Pauliny Kieszkowskiej-Knapik z Fundacji “Wolne Sądy”.

Każdy głos ma znaczenie!

Mamy nadzieję, że wskazane wyżej narzędzia ułatwią poruszanie się po kandydaturach i pozwolą na odnalezienie partii i polityków zasługujących na twój głos oraz dających gwarancję stawania w imieniu zwierząt na sejmowej mównicy. Pamiętaj, że dokonując wyboru polityka na podstawie jego działalności, dajesz sygnał tego, jakich zmian oczekujesz. Dlatego ważne jest, aby jak najwięcej osób zainteresowanych losem zwierząt zdobyło mandat poselski oraz zdobyło jak najwyższe wyniki. 15 października spotkajmy się przy urnach wyborczych, aby oddać głos na lepsze życie dla zwierząt!