Otwarte Klatki, jak każda organizacja non profit, może realizować swoją misję dzięki wsparciu finansowemu darczyńców. Są nimi nie tylko osoby indywidualne oraz członkowie Klubu Otwartych Klatek (kiedyś Członkowie Wspierający Stowarzyszenia), ale również przedsiębiorcy.

Jedną z nietypowych, ale jednocześnie ciekawych form wsparcia jest działalność Akademii Białego Kruka z Wrocławia. Podczas organizowanej co roku konferencji biznesowej Lean | Six Sigma Akademia Białego Kruka przeznacza część dochodu z biletów dla kilku wybranych organizacji non profit.

W 2020 roku Otwarte Klatki zostały ponownie wytypowane jako organizacja warta wsparcia.

Wystawa wspieranych przez ABK organizacji podczas 15 Konferencji Lean | Six Sigma w 2019 r. / Materiały ABK

Każdego roku wybieramy cztery organizacje, których misję uważamy za wyjątkowo istotną. Są to NGOsy, które naszym zdaniem najefektywniej wykorzystają nasze wsparcie. Otwarte Klatki niewątpliwie spełniają te wymagania, a do tego misja pomocy zwierzętom jest światopoglądowo bardzo ważna dla naszego zespołu. – mówi Justyna Wacholc, przedstawicielka ABK.

Niestety ze względu na epidemię COVID-19, w tym roku konferencja się nie odbędzie. Możemy jednak liczyć na wsparcie podczas kolejnej edycji.

Działalność Akademii Białego Kruka jest przykładem jednego z wielu rodzajów pomocy, jaką firmy mogą okazywać organizacjom pożytku publicznego. 

Wiele sklepów, takich jak Ninety Eight, Pureveg, Urban Vegan, MusictoolzPanda Wanda, Zielone Laboratorium, Zielone Pojęcie, Zmiany Zmiany, Karolina Bik Jewelllnery, przekazuje co miesiąc określony procent ze swojego dochodu na misję Otwartych Klatek. Niektóre firmy wspierają konkretne kampanie (np. Real-Construct i Mediafarm), a jeszcze inne, tak jak Clipchamp czy Toggl Plan, użyczają bezpłatnie swoich narzędzi.

Zobacz, jakie firmy nas wspierają i dołącz do nich:

Wsparcie otrzymujemy także od dużych, globalnych firm technologicznych. Na przykład PayPal przekazał znaczącą darowiznę z okazji Giving Tuesday, co – jak mamy nadzieję – będzie początkiem dłuższej współpracy. Z kolei Revolut od maja 2020 r. pozwala swoim użytkownikom na dokonanie darowizny na rzecz Otwartych Klatek, nie doliczając żadnych opłat do transakcji. Przekazanie datku możliwe jest na trzy sposoby: za pomocą jednorazowej darowizny, poprzez wsparcie regularnymi darowiznami lub przez zaokrąglanie końcówek wydatków (w aplikacji ‘drobne’), tak aby wsparły one wybraną organizację. Więcej o możliwościach wsparcia naszej misji za pośrednictwem Revolut przeczytacie w tym artykule.

Masz firmę i chcesz nam pomagać, ale nie wiesz jak?

Nie ma żadnych reguł ani utartych scenariuszy współpracy, dzięki którym firmy mogą nam pomagać – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Na przykład firma Bees Knees, tworząca artystyczne przypinki do ubrań, wypuściła kolekcję pinów Carrot Lover, ze sprzedaży której cały dochód przekazuje Otwartym Klatkom. Z kolei fotografka Ela Radzikowska przekazuje 10% zysku ze sprzedaży swoich prac organizacjom pro zwierzęcym – w tym także Otwartym Klatkom.

Kolejnym ciekawym przykładem jest współpraca z firmą New Entertainment – organizatorem Pub Quizów. W tym przypadku darowizną jest wiedza, umiejętności i know how podczas prowadzonych na rzecz Otwartych Klatek quizów w wielu miastach w Polsce. Więcej informacji na temat współpracy podczas pub quizów znajdziecie w tym artykule. 

Z kolei wrocławski pub Mistrz i Małgorzata organizuje w każdy ostatni piątek miesiąca jam session, podczas którego zbierane są środki na misję Otwartych Klatek.

Darowizną może być też poprowadzenie jogi, z której dochód wspiera naszą organizację. Na taki pomysł wpadła joginka, Marcelina Korycka, organizując regularnie zajęcia pod tytułem “Otwarte Biodra i Otwarte Klatki – joga dla zwierzaka”.

Liczy się każda inicjatywa – nie tylko regularne wsparcie. Udowodniła to firma Slogan – Ethical and Vegan Clothing, organizując akcję Kupuję-Wspieram. W tym przypadku dokonując zakupu wybranych produktów z asortymentu sklepu, 10% wartości produktu trafia do Otwartych Klatek, a klient otrzymuje dodatkowy rabat.

Tak wspierają nas lokalni przedsiębiorcy

Działalność naszej organizacji wspiera także ogromna ilość lokalnych przedsiębiorców, biorących regularnie udział w naszych wydarzeniach fundraisingowych, takich jak Tatuaże Zamiast Futra, Kup Piwo Dla Zwierzaka, Otwarta Kuchnia, Dobre Cięcie, Quizy czy też Ciasto dla Zwierzaka. W każdym większym mieście w Polsce restauracje, kluby, studia tatuażu, sklepy, placówki kulturalne, a nawet fryzjerzy, włączają się w nasze działania i pomagają zbierać środki na nasze kampanie. 

Podczas wielu benefitów wspierają nas też producenci i manufaktury wegańskiej żywności, napojów oraz browary. Ich lista jest zbyt długa, by zamieścić ją w jednym artykule, ale im również jesteśmy ogromnie wdzięczni za współpracę, która w licznych przypadkach trwa nieprzerwanie od wielu lat.

Kup Piwo dla Zwierzaka w Restauracji Karavan we Wrocławiu. / Fot. Kalina Żaczek

Otwarta Kuchnia w Ar-Bar, gdzie organizowane są także regularnie Quizy. / Fot. Tomek Jastrzębski
Tatuaże Zamiast Futra w Nasza Tattoo Shop . / Fot.  Kasia Kaleta
Kup Piwo dla Zwierzaka oraz stoisko Otwartych Klatek z jedzeniem na Nocny Targ Tęczowa, podczas którego jedzenie na stoisko ufundowali Seitan Threat, Dobra Kaloria oraz Foods Brothers. / Fot. Magdalena Nowak.

Benefity online

Rok 2020 jest wyjątkowy dla wszystkich, również dla organizacji pro zwierzęcych. W związku z tym, że od marca nie możemy spotykać się z Wami na wydarzeniach fundraisingowych, postanowiliśmy wykorzystać siłę internetu i zorganizować cykl wydarzeń Online o nazwie Otwarte Spotkania. Każde spotkanie odbywa się w formie lajfu na Facebooku i występują w nim osoby, które mają coś ciekawego do powiedzenia i przekazania. Podczas wydarzenia prowadzona jest zbiórka, która wspiera wybraną kampanię. Gośćmi Otwartych Spotkań są eksperci, artyści, blogerzy, ale również przedsiębiorcy, tacy jak np. OchVegan. Jeśli więc posiadasz ciekawą umiejętność lub historię, którą chcesz się podzielić, możesz nas wesprzeć prowadząc Otwarte Spotkanie na Facebooku. 

Kontakt w sprawie współpracy: wspolpraca@otwarteklatki.pl