W lutym doświadczyliśmy zimy w pełni, a miesiąc ten jest kojarzony z miłością i dobrymi sercami ze względu na Walentynki. Taki pozytywny klimat sprzyjał zapałowi do pracy, więc luty w Otwartych Klatkach obfitował w wiele działań. Przeczytaj nad czym pracowaliśmy w lutym 2021!

Akcja #roślinniewspieramy

Zespół RoślinnieJemy wraz z Chefs for Change Polska i Save the Fork ruszył z akcją #roślinniewspieramy, która miała na celu wsparcie roślinnych lokali w całej Polsce. Kampania zachęcała do składania zamówień – z dowozem i na wynos, a następnie zrobienia zdjęcia dania i oznaczenia go wspomnianym hasztagiem, aby okazać wsparcie lokalnym biznesom. Oprócz tego, przez tydzień na profilu instagramowym RoślinnieJemy pojawiały się małe roślinne gastro-wyzwania, w których każdy mógł wziąć udział.

Adidas 1500. sklepem wolnym od futer

17 lutego jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych marek odzieży sportowej, Adidas, ogłosiła dołączenie do kampanii Sklepy Wolne od Futer. Mimo że marka nigdy nie miała w swojej ofercie naturalnych futer ani dodatków futrzanych, podpisanie takiej deklaracji jest niezwykle ważne i stanowi przełom dla całego przemysłu modowego.

Kaufland wycofa jajka z chowu klatkowego już na początku 2022 roku!

4 lata temu, w 2017 roku, informowaliśmy o dołączeniu sieci sklepów Kaufland do firm, które chcą wycofać ze swojego asortymentu jaja świeże z chowu klatkowego. Jajka “trójki” miały zniknąć ze sklepowych półek najpóźniej do 2025 roku. Jednak, w lutym b.r., firma zadeklarowała przyspieszenie tego kroku i ogłosiła, iż już na początku 2022 r. w ofercie sklepu dostępne będą jedynie jaja z chowu ekologicznego, ściółkowego lub z wolnego wybiegu.

Ferma klatkowa kur niosek, fot. Konrad Łoziński

Nasz głos w „Owsiana Podcast”

Nasza aktywistka Patrycja Grabowska wystąpiła w podcaście Owsianej, czyli Justyny Świetlickiej, która w swoich audycjach porusza tematy dotyczące diet, zdrowego stylu życia czy ekologii. W odcinku „105: Budowanie pewności siebie i sprawczości poprzez wolontariat” Patrycja opowiadała m.in. o pracy w wolontariacie, pewności siebie, ale także o diecie roślinnej i naszych kampaniach.

Wyrok w sprawie lisów Jasia i Małgosi

W lutym został ogłoszony wyrok w sprawie Jasia i Małgosi, lisiego rodzeństwa uratowanego przez nas w 2015 r. na fermie futrzarskiej w Kiełczewie. Szczenięta były poważnie okaleczone: Małgosia miała urwane dwie tylne kończyny, Jaś nie miał tylnej łapy. Mimo braku leczenia i poważnych uchybień w utrzymaniu lisów, sąd nie dopatrzył się winy hodowcy i uniewinnił go tym samym od zarzutu znęcania się nad   zwierzętami. O sprawiedliwość w tej sprawie walczyliśmy długie 5 lat i nie takiego wyroku się spodziewaliśmy. Jednak nie odpuszczamy i będziemy składać apelację.

Jaś i Małgosia

Występ w materiale Dzień Dobry TVN o współpracy z zespołem Kwiat Jabłoni

Nasz aktywista z grupy poznańskiej, Łukasz Flieger, wziął udział w materiale Dzień Dobry TVN o naszej współpracy z zespołem Kwiat Jabłoni! Z okazji wydania swojego drugiego albumu, muzyczne rodzeństwo odwiedziło Stare Zoo w Poznaniu, gdzie mieszkają lisy uratowane z hodowli futerkowych. Część dochodu ze sprzedaży płyt duetu pomoże wesprzeć nasze działania na rzecz zwierząt. Zobacz materiał tutaj.

Film o problemie chlewni w Domaszkowicach

Dzięki filmowi zrealizowanemu w ramach koalicji STOP Fermom Przemysłowym zwróciliśmy uwagę na problem chlewni w Domaszkowicach, która pomimo nakazu zamknięcia wciąż funkcjonuje. Mieszkańcy od 15 lat zmagają się z uporczywym fetorem i zanieczyszczeniami stanowiącymi dla nich bezpośrednie biologiczne zagrożenie – link.

Ferma trzody chlewnej w Domaszkowicach

Jesteśmy na Tik Toku!

Chcemy szerzyć wiedzę o rzeczywistych warunkach hodowli przemysłowych i docierać z naszym przekazem do jak największej liczby osób, dlatego założyliśmy i stale rozwijamy nasz profil w serwisie Tik Tok – sprawdźcie koniecznie tutaj.

Relacja z koncertu charytatywnego “Dawaj Sianko!”

17 września 2020 r. w warszawskim klubie Pogłos obył się zorganizowany przez nas koncert, w trakcie którego wystąpiły żywe legendy sceny hip-hopowej: DonGURALesko, KALI, WCK, Maggy Moroz, Czillka, DJ Żmuu, DJ Lem. Koncert nagłośnił kolektyw Jah Love Soundsystem, publiczność rozgrzewała Ola Buczyńska, a prozwierzęce graffiti wykonali Tempz, Esze Art, Pest. W lutym opublikowaliśmy film w tym temacie.

Wasze opinie o Otwartych Klatkach – wyniki ankiety 2020

Na początku tego roku po raz czwarty opublikowaliśmy wyniki ankiety dotyczącej Waszych opinii na temat Otwartych Klatek. Jako osoby, które nas wspierają i którym bliska jest nasza misja, jesteście dla nas ważnym głosem, którego chcemy słuchać. Dostaliśmy od Was prawie 3000 zgłoszeń, z czego większość ocen była niezmiennie pozytywna. W pytaniach otwartych udzieliliście szczegółowych odpowiedzi, dzięki czemu możemy dokładnie dowiedzieć się co robimy, a co wymaga poprawy. Więcej o wynikach ankiety możecie przeczytać tutaj.

Kampania „1%”

Na początku lutego rozpoczęliśmy kampanię mającą na celu zachęcenie do przekazania Otwartym Klatkom 1% podatku. Jako Stowarzyszenie jesteśmy w gronie najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie, dlatego każda kwota przyczynia się do efektywnej walki o dobro zwierząt.

Świnia w hodowli przemysłowej, fot: Andrew Skowron

Dieta roślinna u dzieci – nowy odcinek podcastu

Aneta Fryze-Barańska oraz Maciek Szczurek gościli w naszym nowym odcinku podcastu na temat żywienia dzieci dietą roślinną. Jako rodzice, którzy zdecydowali się na wychowanie swoich pociech w duchu empatii do zwierząt, opowiedzieli o swojej motywacji do takiej decyzji, o tym, jak sprawdza się u ich dzieci dieta roślinna oraz na co warto zwrócić uwagę przy takim sposobie odżywiania.