W ostatnim miesiącu temat zakazu hodowli zwierząt na futra i nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt był dla nas priorytetem. Z nadzieją śledziliśmy prace Senatu oraz doniesienia medialne. Warto pamiętać jednak, że miliony innych zwierząt żyjących w hodowlach także potrzebują pomocy, dlatego nie odpuszczamy innych działań i, mimo pandemii, działamy pełną parą! Co udało nam się zrealizować w październiku 2020?

Dalsze losy Piątki Dla Zwierząt

W październiku nasi aktywiści brali udział w posiedzeniach Senatu, a nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt z Senatu trafiła z powrotem do Sejmu. Liczyliśmy na dalsze procedowanie jej, jednak podczas ostatniego posiedzenia Sejmu temat ten nie był poruszany, a Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło rezygnację z ustawy w aktualnej formie. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorz Puda, zapowiedział nową wersję projektu, która również ma obejmować kluczowe postulaty, takie jak zakaz hodowli zwierząt na futra.

nasi aktywiści w Senacie/ fot. Mikołaj Jastrzębski

Robimy co w naszej mocy, by temat Piątki Dla Zwierząt nie został zapomniany. Regularnie nagłaśniamy temat w mediach i social mediach. Wraz z Fundacją Viva zleciliśmy realizację badania społecznego – zgodnie z wynikami uzyskanymi przez CBOS ponad połowa Polaków i Polek popiera projekt nowelizacji ustawy. Co ciekawe, wbrew zapewnieniom hodowców, poparcie to jest podobne w miastach i na wsiach oraz wśród wyborców wszystkich partii politycznych. To pokazuje, że temat dobrostanu zwierząt jednoczy Polaków!

nasz billboard, skierowany do Prezydenta/ fot. Mikołaj Jastrzębski

Ciekawe dane przedstawił także Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych. Według opublikowanego przez nich raportu, rola uboju rytualnego dla polskiej gospodarki jest wielokrotnie mniejsza, niż podają to przeciwnicy nowelizacji. Politycy PSL czy przedstawiciele branży mięsnej zawyżali przedstawiane w mediach dane.

Mamy nadzieję, że politycy dotrzymają słowa i w najbliższych tygodniach nowa wersja ustawy trafi do Sejmu. Jeśli chcecie być na bieżąco z losami Piątki Dla Zwierząt, zapraszamy na naszego Twittera!

Trzydniowa interwencja na fermie w Durzynie

Pod koniec października razem z TOZ w Krotoszynie skontrolowaliśmy fermę, która wzbudziła zaniepokojenie mieszkańców – w okolicach fermy na wolności biegało kilkanaście lisów. To, co zastaliśmy na miejscu, wstrząsnęło nami.

Każda kolejna interwencja to dowód na to, że zakaz hodowli zwierząt na futra jest konieczny – nie ma możliwości zachowania dobrostanu zwierząt na fermach, a hodowle te, poza ogromnym cierpieniem zwierząt mają negatywny wpływ na środowisko i życie mieszkańców.

Konferencja dla branży spożywczej

Z początku października w ramach kampanii RoślinnieJemy zorganizowaliśmy trzecią edycję Plant Powered Perspectives – tym razem w formie online! Jest to pionierskie wydarzenie, które wspiera rozwój trendu diety roślinnej, zarówno w sklepach, jak i w branży gastronomicznej. Mamy nadzieję, że wiedza i kontakty, wyniesione ze wspólnych dwóch dni zaowocują nowymi pomysłami, które zmienią rynek spożywczy na bardziej przyjazny zwierzętom!

aktywiści kampanii RoślinnieJemy z Martą Dymek (jadłonomia.com)

Walka o lepszy los dla kur

Nasz zespół kampanii Jak One To Znoszą i Frankenkurczak cały czas pracuje nad tym, by jak najwięcej firm rezygnowało z produktów okupionych ogromnym cierpieniem zwierząt. Mimo utrudnionych przez pandemię warunków, w ostatnim miesiącu miały miejsce ważne spotkania z firmami mającymi ogromny wpływ na losy kur i kurczaków. Już teraz mamy dla Was dobrą informację – sieć restauracji Polish Hospitality Group podjęła decyzję o wycofaniu jaj z chowu klatkowego najpóźniej do końca 2025 roku. Gratulujemy dobrej decyzji!

wycofanie jaj trójek
kury uratowane z hodowli klatkowej

Nowe odcinki na kanale YouTube oraz podcast

Chcemy, by wszystkie osoby wspierające Otwarte Klatki, mogły być na bieżąco z naszymi działaniami oraz by mogły poszerzać wiedzę o skutecznym pomaganiu zwierzętom. Z tego powodu regularnie rozwijamy naszą obecność w kilku miejscach w sieci. Na naszym kanale pojawiło się kilka nowych odcinków.

Od niedawna możecie nas nie tylko czytać i oglądać, ale także słuchać! Z racji dużej popularności podcastów zdecydowaliśmy na stworzenie własnego – obiecujemy sporo wywiadów z ciekawymi gośćmi, informacji z obszarów działania dla zwierząt i diety roślinnej oraz szerszego omówienia naszej działalności. Nasz podcast znajdziecie na najpopularniejszych platformach streamingowych (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast) oraz na YouTube.

Kolejne sklepy rezygnują z futer

W ramach kampanii Sklepy Wolne od Futer zachęcamy sklepy odzieżowe do zadeklarowania, że nie będą korzystać z naturalnych futer. W tym miesiącu dwie marki podjęły tę słuszną decyzję – gratulujemy MOSQUITO oraz Łukaszowi Jemiołowi!

Estonia zmierza w stronę zakazu

W październiku w Estonii odbyło się pierwsze czytanie ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra! Trzymamy kciuki, by w ciągu najbliższych tygodni został wprowadzony zakaz. Mamy nadzieję, że za parę lat cała Europa będzie wolna od tego okrutnego biznesu.

aktywistki i aktywiści z naszego estońskiego oddziału Nähtamatud Loomad pod parlamentem

Nagroda za raport wpływu społecznego

Dzięki Waszym głosom nasz raport wpływu społecznego otrzymał nagrodę internautów w konkursie Raporty SpołeczneDziękujemy za każdy oddany głos! Z raportu dowiecie się więcej o naszych działaniach i strategii. 

Webinar Pawła Rawickiego dla Efektywnego Altruizmu

Prezes Otwartych Klatek, Paweł Rawicki, poprowadził webinar dla fundacji Efektywny Altruizm na temat zmian legislacyjnych jako narzędzia pomocy zwierzętom. Podczas spotkania opowiedział o tym, co musiało się wydarzyć w poprzednich latach, byśmy dziś mogli mówić o zakazie hodowli zwierząt na futra.

Nowości w sklepie

W naszym sklepie pojawiło się sporo produktów, które idealnie sprawdzą się tegorocznej jesieni. Ciepłe bluzy, skarpetki oraz oczywiście maseczki – a cały dochód z ich sprzedaży wspiera działania dla zwierząt!