W 2017 roku w Polsce zabito na futra prawie 8 milionów zwierząt. Przeważająca większość zwierząt futerkowych w naszym kraju, ponad 7,5 miliona, to norki. Lisy i jenoty stanowiły niecały 1% tej sumy. Społeczeństwo – o ile nie jest świadome konkretnych liczb i stosunku zwierząt danego gatunku do ogółu zabitych zwierząt – wie przynajmniej o tych trzech gatunkach zwierząt drapieżnych hodowanych na futro. Dużo mniej mówi się jednak hodowanych gryzoniach i królikach.

Nutrie

Zwierzęta futerkowe
Źródło: bugspray.com

Nutrie to roślinożerne, pochodzące z Ameryki Południowej gryzonie z rodziny nutriowatych. Przyzwyczajone do środowiska wodnego, w chowie klatkowym i bezkąpieliskowym cierpią na różnego rodzaju stereotypie. Ubój w większych fermach opiera się na wykorzystaniu prądu elektrycznego. W mniejszych zakładach do zabicia nutrii używa się drewnianej pałki, którą, poprzez uderzenie w głowę, wywołuje się wylew krwi do mózgu. Skóry z nutrii służą do wyrobu tradycyjnych futer. Dodatkowym zastosowaniem jest użycie jej jako imitacji skóry wężowej do wyrobów galanteryjny

Szynszyle

Zwierzęta futerkowe
fot. Andrew Skowron

Posiadają niezwykle miękkie futro – z jednego mieszka włosowego wyrasta nawet 60 włosów. Te gryzonie o łagodnym usposobieniu hodowane są w klatkach znajdujących się w pomieszczeniach, tak samo jak gryzonie laboratoryjne. Ubój jest bardzo okrutny. Praktykuje się użycie elektrody, która przyłożona do ucha i ogona przewodzi prąd przez ciało zwierzęcia przez co najmniej 60 sekund. Dodatkowymi sposobami na zabicie szynszyli są: zatrucie chloroformem, komora gazowa bądź złamanie szyi.

Na jeden płaszcz trzeba zabić nawet do 150 szynszyli.

Króliki

Zwierzęta futerkowe
fot. Andrew Skowron

Istnieje ponad 300 odmian królika hodowlanego. Te przeznaczone na futro przetrzymywane są w większości w bardzo ciasnych klatkach. Dla przykładu, dla królika o wadze 2,5 kg klatka ma wymiary 38 × 45 × 28 cm. Ubój polega na podcięciu/nakłuciu ciała zwierzęcia w celu wykrwawienia po ogłuszeniu prądem. Bywa, że do śmierci doprowadza uderzenie w głowę.

Futro z psów i kotów w Europie

zwierzęta futerkowe
Źródło: holidogtimes.com

W Chinach i pozostałych krajach azjatyckich zwierzętami futerkowymi bywają również psy i koty. Często trafiają one na rynek europejski w formie dodatków do odzieży lub zabawek dla zwierząt domowych.

Na całym świecie w celu produkcji futer zabija się również wiele gatunków zwierząt dzikich: fok, kojotów, rysiów, szopów, soboli, bobrów czy oposów.