Styczeń to taki czas, kiedy łóżko zdaje się jeszcze bardziej przytulne niż zazwyczaj, a każda chwila spędzona na odpoczynku w towarzystwie herbatki jest na wagę złota. W Otwartych Klatkach wiemy jednak, że w walce o lepszy los zwierząt liczy się każdy dzień (nawet taki krótki, zimowy), dlatego ani na chwilę nie tracimy energii do pracy. Zobacz, jak wiele udało nam się zdziałać w styczniu! 

Biały lis
Maciek – lis uratowany z fermy futrzarskiej przez Otwarte Klatki – w azylu dla zwierząt Psubraty; fot. Andrew Skowron

Start kampanii skierowanej do firmy Ochnik

Kiedy w grudniu głosy uczestników rozstrzygały wyniki Plebiscytu Krwawe Futro, zdobywca drugiego miejsca – Gino Rossi – zadeklarował, że naturalne futra na zawsze znikną z jego kolekcji. Takiej decyzji wciąż nie podjęła jednak firma Ochnik, którą jako zwycięzcę plebiscytu wskazało ponad 72% głosujących. Po bezowocnych rozmowach z jej przedstawicielami podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu kampanii skierowanej do Ochnika. Liczymy, że zarząd firmy już niedługo stanie po stronie zwierząt i wycofa futra zwierzęce ze swoich kolekcji.

Sukces zbiórki końcoworocznej

Aż do samego sylwestra trwała wyjątkowa zbiórka – do pierwszej darowizny każdego nowego członka Klubu Otwartych Klatek nasz anonimowy darczyńca dorzucił kolejne 100 złotych. W akcji wzięło udział aż 300 osób, dzięki którym zebraliśmy 35 797 złotych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom! 

Otwarte Klatki

Filmowe nowości na naszym kanale

4 dowody na to, że kurczaki na fermach żyją w cierpieniu” – tak brzmi tytuł naszego najnowszego filmu o przemysłowym chowie brojlerów. Na YouTubie Otwartych Klatek niedawno pojawiło się też krótkie podsumowanie roku 2020 oraz wstrząsająca historia mieszkańców Domaszkowic, żyjących w cieniu ogromnej chlewni. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś(aś), zasubskrybuj nasz kanał i bądź na bieżąco z newsami ze świata zwierząt! 

Lis rudy
Franka – lisiczka uratowana z fermy futrzarskiej – w swoim nowym domu; fot. Andrew Skowron

Roślinniejemy, Roślinne Wyzwanie i Jasna Strona Mocy łączą siły!

Dieta roślinna cieszy się coraz większym powodzeniem wśród sportowców. Aby ułatwić zmiany żywieniowe wszystkim wielbicielom aktywności fizycznej, uruchomiliśmy pierwszą edycję sportowego Roślinnego Wyzwania. Uczestnicy dostali dodatkowe materiały na temat układania diety przy wysokiej aktywności fizycznej, a także specjalny jadłospis. Dieta roślinna jeszcze nigdy nie była tak łatwa!

Podsumowanie lokalnego fundraisingu w roku 2020

Mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń nasi aktywiści pokazali, na co ich stać – w roku 2020 działania lokalne pozwoliły zebrać aż 124 447 złotych (to więcej niż w 2019!). Tak ogromny sukces to wynik nie tylko zaangażowania wolontariuszy, ale też ogromnego wsparcia ze strony naszych darczyńców. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Otwarte Klatki

Kampania Roślinniejemy doceniona

W styczniu zostaliśmy nominowani do kategorii Naturalna Akcja Roku w plebiscycie Ekotyki 2020 i… wygraliśmy! Dziękujemy za wszystkie głosy, dzięki którym to właśnie do aktywistów kampanii Roślinniejemy trafiła statuetka plebiscytu. Wasze wsparcie jest dla nas nieocenione!

Nasz aktywista w Noizz.pl

Andrew Skowron to nie tylko aktywista śledczy Otwartych Klatek, ale też fotograf, z którego zdjęć korzystają organizacje prozwierzęce na całym świecie. O jego misji, wstrząsających realiach ferm przemysłowych i ratowaniu zwierząt z pomocą aparatu możecie przeczytać w wyjątkowym wywiadzie, którego udzielił dla Noizz.pl – klik!

ferma mleczna
Ferma krów mlecznych; fot. Andrew Skowron

Nowi pracownicy

W styczniu powitaliśmy wśród naszych pracowników dwie wspaniałe osoby – do zespołu kampanii Frankenkurczak dołączyła Monika Kowalska, natomiast Julia Pająk podjęła pracę w zespole Jak One To Znoszą. Obydwie nowe pracowniczki były już wcześniej wolontariuszkami w naszej organizacji. Wierzymy, że zatrudnienie ich w pełnym wymiarze godzin pozwoli nam jeszcze skuteczniej zmieniać los kur niosek oraz kurczaków brojlerów. 

Biała Księga

27 stycznia Eurogroup for Animals opublikowała Białą Księgę – dokument zawierający kluczowe przepisy, które należy uwzględnić podczas zbliżającego się przeglądu rozporządzenia w sprawie transportu zwierząt. Przepisy obecnej wersji rozporządzenia nie zapewniają zwierzętom dostatecznej ochrony podczas przewozu, a prowadzone przez lata dochodzenia wykazały, że w wielu przypadkach dochodzi do łamania obowiązujących zapisów. Przedstawiona Komisji Europejskiej Biała Księga to ważny krok w stronę poprawy warunków transportu zwierząt w Europie.