Zakończyliśmy Plebiscyt Krwawe Futro 2020!

Od początku grudnia mogliśmy głosować na firmę najbardziej przyczyniającą się do cierpienia zwierząt. W plebiscycie wzięły udział sklepy, które wciąż nie zrezygnowały ze sprzedaży futer zwierzęcych – mimo usilnych i długich prób kontaktu z naszej strony.

Krwawa Nagroda 2020

Krwawe Futro na social mediach

Głosowaniu towarzyszyły codzienne posty na naszym facebookowym profilu. Publikowaliśmy futrzarskie wiadomości, a czytelnicy dowiadywali się o niewyobrażalnym okrucieństwie przemysłu futrzarskiego, ale też sukcesach i uratowanych zwierzętach. 

https://www.facebook.com/otwarteklatki/photos/gm.385232042536471/4932175650189044/

Przykładowe zdjęcie z naszego Facebooka

Gino Rossi wycofuje futra!

Firma Gino Rossi, która plasowała się na drugim miejscu w głosowaniu, oficjalnie ogłosiła, że wycofuje ze swojego asortymentu futra zwierzęce! Decyzja zapadła jeszcze przed zakończeniem plebiscytu – 16 grudnia. Ta wiadomość niezmiernie nas cieszy! W imieniu zwierząt bardzo dziękujemy!

Gino Rossi wolne od futer!

Już z początkiem 2021 roku Gino Rossi dołączy do naszego programu Sklepy Wolne od Futer.

Pozostali uczestnicy – czyli Ochnik, S’portofino, Taranko, Tiffi i Venezia – wciąż pozostają obojętni na cierpienie zwierząt i opinię społeczną.

Kto otrzymał Krwawą Nagrodę?

Plebiscyt Krwawe Futro miażdżącą liczbą głosów zwyciężył Ochnik – ponad 72 % wszystkich głosów!

Wyniki głosowania

Otwarte Klatki bezskutecznie kontaktują się z firmą od prawie półtora roku. W asortymencie sklepu znajduje się ponad 400 produktów zawierających futra królików, lisów, jenotów i norek.

Ochnik posiada ponad 100 sklepów w Polsce i kilka za granicą – w Niemczech, Rosji, na Ukrainie i Białorusi. 

OCHNIK – zdobywca Krwawej Nagrody 2020

(Nie)wręczenie nagrody

21 grudnia nasi aktywiści pojechali do siedziby firmy, aby wręczyć nagrodę. Niestety próba okazała się bezskuteczna. Nie wpuszczono nas do środka. Usłyszeliśmy jedynie, że firma nie ma w zwyczaju przyjmować nagród z konkursów, do których sama się nie zgłaszała.

Nieudana próba wręczenia nagrody

Jak widać, wszelkie próby kontaktu, publikacje materiałów z kolejnych zatrważających śledztw czy sondaży nie powodują u przedstawicieli firmy żadnej refleksji na temat cierpienia zwierząt, szkodliwości dla środowiska czy oczekiwań klientów.

Poruszającą statuetkę dla zwycięskiej firmy wykonała dla nas wspaniała rzeźbiarka, Ida Karkoszka.

Statuetka autorstwa Idy Karkoszki

Dlaczego firmy powinny być wolne od futer?

Choć publikacji śledztw, nagrań i zdjęć dokumentujących niewyobrażalne okrucieństwo i przerażające warunki jest coraz więcej – przedstawiciele części firm pozostają ślepi na cierpienie przedkładając zysk nad etykę i humanitaryzm.

W obecnych czasach futra zwierzęce naprawdę nie są nam do niczego potrzebne. Ich produkcja wiąże się jedynie z zatrważającymi szkodami – dla życia i dobrostanu zwierząt, środowiska naturalnego i klimatu, dla społeczności narażonych na sąsiedztwo ferm. Co więcej, opinia społeczna jest tak jednoznaczna, że firmy nie idące w tej kwestii z duchem czasu narażają również własną reputację.

Podsumowanie

Głosowanie miało oczywiście wymiar symboliczny – wybór mógł być trudny, gdyż każdy ze sklepów w oczywisty sposób przyczynia się do cierpienia zwierząt. Celem jest jednak stałe nagłaśnianie problemu, obnażanie okrucieństwa przemysłu oraz wywieranie presji na firmy.

Ogromnym sukcesem jest przełomowa decyzja Gino Rossi oraz uświadomienie klientów – nie wszyscy zdawali sobie sprawę, że właśnie te sklepy korzystają z futer. Oświadczenie firmy oraz konsumencki bojkot pozostałych na pewno uratują życie wielu zwierząt.

Dziękujemy Wam za udział w plebiscycie! To dzięki Waszemu wsparciu możemy czynić ten świat lepszym dla zwierząt. Dziękujemy, że nie odwracacie wzroku od cierpienia!

Dziękujemy!

Nie przestaniemy działać, dopóki nie położymy kresu hodowlom futerkowym. Jeśli tak jak my nie zgadzasz się na cierpienie zwierząt podpisz petycję:

Autorka: Kasia Oleśkiewicz